Софијски „ранобудни студенти” постају бугарски „Отпор” и већ су стигли до кијевског „евромајдана”
ПРОТЕСТИ У БУГАРСКОЈ ТРАЈУ ВЕЋ СЕДАМ МЕСЕЦИ И НЕКО ИХ ФИНАНСИРА,
А „РАНОБУДНЕ” ПОДРЖАВАЈУ И НЕКЕ СТРАНЕ АМБАСАДЕ
- Политичка незрелост студената, које је председник Росен Плевнелиев назвао „будитељима”, довела их је и до покушаја да преко глобалне мреже компромитују оне професоре који су потив „окупације”. Објавили су и списак непријатеља „ранобудних”, али су им цео политички програм – оставка владе и ванредни избори
- Ових дана су блокирали ресторан где је потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Цветлин Јовчев вечерао с породицом, извикујући познате пароле и увреде. Министар је морао да напусти ресторан, уз интервенцију полиције
- Председник Бугарске Росен Плевнелиев назвао их је „будитељима”, иако су покушали да преко глобалне мреже компромитују оне своје професоре који су потив „окупације” универзитета
- Боравећи у Софији, наводно у „приватној посети Бугарској”, окупирани Софијски универзитет посетио је и познати на Балкану представник америчке „булдожер дипломатије” Џејмс Пердју. Овај бивши амбасадор САД у Софији није крио да му је намера била да охрабри „окупаторе”
Пише: Марко МАРКОВ, некадашњи амбасадор Бугарске у Албанији, Србији и БиХ
ВЕЋ седми месец не престају антивладини протести у главном граду Бугарске.
Први талас - у јуну - био је изазван именовањем познатог медијског тајкуна Дељана Пеевског за шефа Државне агенције за национлну безбедност (ДАНС). Владајуће странке - Бугарска социјалистичка партија и Покрет за права и слободе - врло брзо су кориговали ово скандалозно именовање, али је дух већ био пуштен из боце.
Најјача политичка снага у парламенту - ГЕРБ Бојка Борисова, коме је власт измакла после мајских избора - покушала је да искористи енергију протеста подржавајући његове пароле и инсистирање на оставци владе и ванредним изборима, надајући се да ће се тако најбрже вратити на власт.
Новонастали десни конгломерат од шест странака, који се прозвао Реформским блоком, а ривал је ГЕРБ-у за звање и статус „праве деснице”, такође је подржао протесте, не укључујући се директно у свакодневни бучни дефиле испред седишта Владе и Народног собрања.
Протесте су почетком академске школске године „обогатиле” акције групе „Ранобудни студенати” која је прогласила окупацију Софијског универзитета. Упркос настојањима нарочито неких професора, познатих по својој припадности политичкој десници и неолибералним НВО, који су позивали на свеобухватну окупацију, протести се фактички нису проширили ван Софије. Нису захватили осталих педесетак универзитета колико их има у Бугарској, па се на крају „окупација” свела на свечану салу бугарске Алма Матер из које „окупатори” излазе у вечерњим сатима да би се придружили све малобројнијој маси дежурних демонстраната око Народног собрања.
Док од самог почетка и студенти, као и остали учесници у протестним поворкама, настоје да увек имају ефектну кореографију и иконографију, пароле су им остајале непромењене - „оставка” и „ванредни избори”. Изостала је понуда било какве политичке алтернативе.
У последње време нарочито „ранобудни студенти”, постају све агресивнији и провокативнији у изазивању полиције чије је присуство око парламента константно. С друге стране, група професора која их подржава покренула је читаву кампању против полиције, оптужујући је чак и код председника државе за „несразмерну употребу силе”.
Политичка незрелост студената, које је председник Росен Плевнелиев назвао „будитељима”, довела их је и до покушаја да преко глобалне мреже компромитују оне професоре који су потив „окупације”. Објавили су и списак непријатеља „ранобудних”.
Ових дана су блокирали ресторан где је потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Цветлин Јовчев вечерао с породицом, извикујући познате пароле и увреде. Министар је морао да напусти ресторан, уз интервенцију полиције.
Јовчев је позвао политичке снаге које стоје иза оваквих акција да преузму одговорност за своју подршку и да изађу на видело.
„Ранобудни”, иначе, прате и посете председника Владе Орешарског па на исти начин покушавају да их блокирају и поремете.
Осим више НВО, „ранобудне студенте” подржавају и неке стране амбасаде.
Боравећи у Софији, наводно у „приватној посети Бугарској”, окупирани Софијски универзитет посетио је и познати на Балкану представник америчке „булдожер дипломатије” Џејмс Пардју. Овај бивши амбасадор САД у Софији није крио да му је намера била да охрабри „окупаторе”.
Међутим, осим охрабрења студенти сигурно имају и озбиљну домаћу и страну финансијску подршку и логистику јер се сваког дана појављују њихови све нови и нови транспаренти, заставе, плакати, панои, штампани материјали и остали протестни реквизит. А располазу и са довољно хране и пића.
„Окупатори” су чак послали своје људе у Кијев да подрже и охрабре протесте у Украјини. Ни тај „интернационализам” не би, наравно, био могућ без потребног новца.
У међувремену се у Софији се сваке вечери одржава тзв. контрапротест чији учесници подржавају Владу Пламена Орешарског, а иступају против политике председника Плевнелиева за коју тврде да супротставља и раздваја нацију. Зато траже његову оставку и импичмент.
Присталице Владе су широм Бугарске сакупиле 1.4оо.000 потписа подршке својим захтевима и доставиле их у седиште владе.
Како ће се све ово завршити?
Ближи се крај 2013. године, а ништа ни од оставки ни од ванредних избора. Влада функционише под свакодневном „опсадом”, али функционише.
Најближа могућност за одржавање парламентарних избора је мај 2014. када ће се ионако одржати избори за Европски парламент. Ни то међутим није извесно.
Могуће је да главни актери на политичкој сцени европске изборе искористе само за проверу свог изборног потенцијала и шанси, а да се избори за Народно собрање одрже тек у јесен 2014. године.
С обзиром на политичку констелацију и стање у земљи, ово није нимало невероватно.