Сноуден напустио Хонг Конг и слетео на московски аеродром Шереметјево

РУСИЈА СТАВИЛА НА ЗНАЊЕ ДА НЕМА РАЗЛОГА ДА ГА ХАПСИ, РОЈТЕРС ТВРДИ ДА ЋЕ ПРЕКО КУБЕ ОДЛЕТЕТИ У ВЕНЕЦУЕЛУ

  • Испред аеродромског терминала Ф виђен и службени аутомобил амбасаде Еквадора, а Викиликс претходно објавио да би “узбуњивач Сноуден” могао добити азил у тој земљи или на Исланду
  • Портпарол америчког Министарства правде Нанда Читри објавила да ће Вашингтон “тражити сарадњу” са земљама у које Сноуден може да се упути
  • Један од путника „Аерофлотовог” авиона из Хонгконга – који није желео да му се помиње име – рекао је да је Сноудена на аеродромској писти, код трапа авиона, чекао аутомобил са црвеним дипломатским таблицама. И да га је одмах одвезао “у непознатом правцу”.

         БИВШИ службеник америчке Националне службе безбедности (НСА) Едвард Сноуден, против кога је америчко правосуђе подигло оптужницу за шпијунажу, напустио је јутрос Хонгконг авионом руске компаније Аерофлот, а управо је слетео на московски међународни аеродроме Шереметјево.

         Испред аеродромског терминала Ф је чекао и службени аутомобил (са заставицом) амбасаде Еквадора. Међутим, агенција Ројтерс је бојавила да је вероватније да ће Сноуден прво одлетети на Кубу, а потом из Хаване за Венецуелу.

         Један од путника „Аерофлотовог” авиона из Хонгконга – који није желео да му се помиње име – рекао је да је Сноудена на аеродромској писти, код трапа авиона, чекао аутомобил са црвеним дипломатским таблицама. И да га је одмах одвезао “у непознатом правцу”.

         Претходно је Викиликс објавио да ће Сноуден добити уточиште или у Еквадору или на Исланду. Уз наглашавање да му је помогао и да га прими „једна демократска земља” и да добије документе за безбедно напуштање Хонгконга.

         Портпарол америчког Министарства правде Нанда Читри објавила да ће Вашингтон „тражити сарадњу” са земљама у које Сноуден може да се упути.

         Власти Хонгконга потврдиле су да је амерички држављанин Едвард Сноуден данас „добровољно и на легалан начин" напустио ту територију и одлетео за трећу земљу.

         Хонгконшке власти саопштиле су да од САД нису добиле адекватне информације да би могле да објаве налог за хапшење Сноудена.

         Неименовани извори из руског министарстава унутрашњих и спољних послова открили су да званична Москва нема ништа против Сноудена, а да никакав захтев није добила од Вашингтона, те да га стога неће хапсити.

         Сноуден је отишао из Хонгконга упркос америчком налогу за хапшење и захтеву за изручење прослеђен Хонгконгу, где је некадашњи сарадник америчке Агенције за националну безбедност (НСА) дошао 20. маја.

         „Наш 'узбуњивач' Едвард Сноуден напустио је Хонгконг летом 'Аерофлота' за Москву", потврдили су листу „Саут Чајна морнинг пост" „поуздани извори", навео је дневник у кратком извештају на својој интернет страници, преноси АФП.

         Тај дневник је објављивао екслузивне интервјуе у Хонгконгу са Сноуденом.

Дмитриј Песков

         Руска агенција РИА Новости прво је само пренела је вест АФП-а, подсећајући да је раније прес секретар председника Русије Дмитриј Песков рекао да је Русија спремна да размотри евентуални захтев Сноудена за политички азил.

         Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров накнадно је рекао да формални захтев није био стигао, али је потврдио спремност да га Русија размотри, навела је агенција.

         Руске власти ништа не знају о доласку у Москву бившег службеника америчке Националне службе безбедности (НСА) Едварда Сноудена, изјавио је нешто касније Песков.

         Сједињене Америчке Државе си извршиле притисак на Хонгконг да брзо реагује и изручи му Сноудена који је у међувремену у САД оптужен за шпијунажу.

         „Ако Хонгконг не буде брзо радио, то ће искомпликовати наше дипломатске односе и поставиће се питање да ли се поштује владавину права", рекао је за Ројтерс неименовани званичник администрације Барака Обаме.

         Саветник за националну безбедност америчког председника Том Донилон рекао је за „CBS news" да САД имају “јак случај против Сноудена” и да се Вашингтон позвао на уговор о изручењу између две земље, потписан 1998. године.

         „Саут чајна морнинг пост“ је, иначе, објавио да Сноуден има документа која доказују да је НСА шпијунирала и две највеће кинеске телекомуникационе компаније, улазећи у СМС поруке које су размењиване.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари