СНОУДЕН: Лов НСА на метаподатке опаснији од прислушкивања и читања мејлова

БИВШИ САРАДНИК NSA И CIA УКЉУЧИО СЕ ВИДЕО-ЛИНКОМ У РАД КОНФЕРЕНЦИЈЕ АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШЕНЕЛ У ЧИКАГУ

  • „Метаподаци омогућавају каталогизовано разумевање, прецизне податке о свим нашим приватним активностима. Из њих се виде наша дружења, наша политичка припадност и наше стварне активности”, рекао је Едвард Сноуден
  • Амнести интернешенел води кампању за укидање масовног надгледања које спроводи америчка влада и тражи да Конгрес предузме мере у циљу ограничавања прикупљања информација о телефонским позивима и другим комуникацијама
  • Безмало 1.000 симпатизера у балској дворани једног хотела у центру Чикага, током годишњег састанка Амнести интернешенела о људским правима, топло су дочекали Гринвалда који се укључио из Бразила, а после 15 минута овацијама су пропратили и Сноуденово укључење

         БИВШИ амерички обавештајац Едвард Сноуден и репортер Глен Гринвалд, који је прошле године објавио Сноуденове информације о шпијунажи коју влада САД спроводи на Интернету, појавили су се данас заједно путем видео линка са супротних страна планете, први пут од када је Сноуден тражио азил у Русији.

         Безмало 1.000 симпатизера у балској дворани једног хотела у центру Чикага, током годишњег састанка Амнести интернешенела о људским правима, топло су дочекали Гринвалда који се укључио из Бразила, а после 15 минута овацијама су пропратили и Сноуденово укључење.

         Њих двојица су упозорили да се надгледањем „метаподатака” (подаци о подацима) више крши приватност него директним прислушкивањем телефонских разговора или читањем мејлова и истакли су да је од велике важности да постоје слободни медији који хоће да анализирају рад владе.

         Међу метаподацима су подаци са ког телефонског броја је позван који броји, када су обављени позиви и колико су трајали. Метаподаци наводно не укључују снимање садржаја разговора.

         Организација Амнести интернешенел води кампању за укидање масовног надгледања које спроводи америчка влада и тражи да Конгрес предузме мере у циљу ограничавања прикупљања информација о телефонским позивима и другим комуникацијама.

         Сноуден, који је радио за америчку Агенцију за националну безбедност (НСА), прошле године је објавио тајне документе на основу којих је разоткривен велики систем америчке владе за надгледање телефонских и Интернет података, подсећа Ројтерс.

         Обелодањене информације су осрамотиле администрацију америчког председника Барака Обаме која је у јануару забранила прислушкивање лидера пријатељских земаља и савезника и почела да ограничава масовно прикупљање телефонских података Американаца низом ограничених реформи које су спроведене захваљујући Сноудену коме прети хапшење ако крочи на америчко тло.

         Обама је прошлог месеца објавио да ће од Конгреса тражити да прекине масовно прикупљење и складиштење телефонских података које врши НСА, с тим да влади буде дозвољено да приступи метаподацима када је потребно.

         Сноуден и Гринвалд су рекли да такви подаци, заправо, више откривају него директно прислушкивање телефонских разговора и читање мејлова.

         „Метаподаци омогућавају каталогизовано разумевање, прецизне податке о свим нашим приватним активностима. Из њих се виде наша дружења, наша политичка припадност и наше стварне активности”, рекао је Сноуден.

         Резултати анкете коју су спровели Ројтерс и агенција Ипсос ове недеље показали су да је већина Американаца забринута да Интернет компаније сувише задиру у њихове животе.

         Гринвалд, који је Сноудена упознао пре 10 месеци и писао о обелодањеним документима у британском листу „Гардијан” и другим медијима, обећао је да ће и даље објављивати информације о владиним злоупотребама власти у својој новој медијског компанији „Интерсепт”.

         „Надам се и верујем да ће почети више да воде рачуна што више будемо писали о томе и када људи схвате да злоупотреба није исто што и надгледање. Запамтите моје речи и за око два месеца ћете видети да сам испунио оно што сам рекао”, казао је Гринвалд.

         (Извор: Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари