Шкоти ујесен 2014. излазе на „референдум отцепљења“

КАМЕРОН И САЛМОНД У ЕДИНБУРГУ ПОТПИСАЛИ ИСТОРИЈСКИ СПОРАЗУМ

  • Споразум ће омогућити Шкотској да предузме важан корак ка независности, као и средства за стварање правичније и просперитетније Шкотске. Радујем се унапред позитивном гласању 2014. године – изјавио је први министар Шкотске Алекс Салмонд
  • Споразум отвара важно поглавље шкотске приче, омогућава да почне права дебата и отвара врата решавању најважнијег питања - одвојена Шкотска, или Уједињено Краљевство - оценио је британски премијер Дејвид Камерон

        БРИТАНСКИ премијер Дејвид Камерон и први министар Шкотске Алекс Салмонд потписали су у Единбургу споразум који широм отвара врата организовању референдума о независности Шкотске 2014. године.

       Потписани документ регулише услове под којима ће се Шкоти изјашњавати о отцепљењу од Велике Британије.

       Салмондова Национална партија Шкотске, која је 2011. освојила апсолутну већину у регионалчном парламенту, као главно предизбнорно обећање имала је управо „референдум независности“.

       Најављујући потписивање споразума, државни секретар за Шкотску у британској влади Мајкл Мур истакао је да ће овај споразум омогућити Шкотланђанима да донесу  „најважнију политичку одлуку у последњих 300 година“.

       И Лондон и Единбург су у вишемесечним договорима начинили уступке како би омогућили влади у Вестминстеру да шкотском парламенту да овлашћење за организовање обавезујућег гласања до краја 2014. године.

       На референдуму, који ће вероватно бити заказан за јесен 2014. године, биће постављено само једно питање – о независности Шкотске.

       „Очекујем да ће споразум постигнут с премијером Камероном обезбедити не само одржавање референдума у Шкотској, већ и поштовање основног права народа Шкотске да изабере сопствену будућност“, рекао је Салмонд.

       „Споразум ће омогућити Шкотској да предузме важан корак ка независности, као и средства за стварање правичније и просперитетније Шкотске. Радујем се унапред позитивном гласању 2014. године“, додао је Салмонд.

       Камерон је оценио да су две владе постигле договор о организовању референдума који ће бити законит, правичан и од пресудног значаја.

       „То означава важно поглавље шкотске приче, омогућава да почне права дебата и отвара врата решавању најважнијег питања - одвојена Шкотска, или Уједињено Краљевство“, рекао је британски премијер.

       Шкотска и Енглеска су се ујединиле 1707. године и формирале Велику Британију, са заједничким монархом, валутом и владом у Лондону. Шкотска и сада има значајну аутономију, укључујући парламент који заседа у Единбургу.

       Међутим, многи становници Шкотске желе независну државу у оквиру Европске уније.

       Према резултатима најновијих анкета, већина Шкота је за останак у Британији, док између 30 и 40 одсто њих подржава независност, али и даље има много неопредељених.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари