Сиријски рат захвата и Либан?

САХРАНА УБИЈЕНОГ ШЕФА ЛИБАНСКЕ ОБАВЕШТАЈНЕ СЛУЖБЕ ЗАВРШЕНА НАСИЉЕМ И ПОКУШАЈЕМ УПАДА У ЗГРАДУ ВЛАДЕ

  • Групе младих људи ноћас блокирале пут према аеродрому, а наоружани сунити успоставили контролне пунктове у јужним предграђима Бејрута контролишући лична документа
  • Либан је држава од 4 милиона становника. Релативна већина (41 одсто) су шиити. Сунита је 27 одсто, хришћана 25 одсто, а Друза 7 одсто

         ДРЖАВНА сахрана убијеног либанског обавјештајног шефа - бригадног генерала Висама ал Хасана -  изродила се у озбиљно насиље кад су демонстранти покушали да упадну у кабинет премијера Наџиба Микатија.

         Морала је да интервенише и војска и да пуцањем у ваздух и  сузавцем растерује демонстранте.

         Најновији сукоби у Либану прерастају у све већу политичку кризу која се повезује са грађанским ратом у суседној Сирији.

         Опозициони лидери и њихове присталице оптужују Сирију да стоји иза бомбашког напада у којем је у Бејруту убијен Хасан и тврде да је Микати превише близак са сиријским председником Башаром Асадом и његовим либанским савезником Хезболахом, који је део Микатијеве владе.

         Хиљаде људи су се биле окупиле на бејрутском Тргу мученика да би присуствовале Хасановој сахрани, што се касније претворило у политички скуп. Насиље је избило након што је један опозициони лидер захтевао да Микати напусти дужност и отвори пут за преговоре о кризи.

         Једна група људи се након тога упутила према седишту премијера уклањајући блокаде и бацајући каменице и флаше на војнике. Безбедносне снаге су реаговале пуцањем у ваздух и испаљивањем сузавца што је приморало демонстранте да се  разиђу.

         Неколико људи је повређено у окршајима испред зграде владе, а насиље је међу Либанцима већ изазвало страховања да ће се сиријски конфликт прелити и на њихову земљу.

         Опозициони лидер Саад ал Харири је позвао присталице да се уздрже од насиља.

         "Ми желимо мир, влада треба да падне али желимо да то буде на миран начин. Позивам све који су на улицама да се повуку“, казао је Харири након напада.

         Међутим како је ноћ падала, групе младих људи су блокирале пут према аеродрому, а наоружани сунити су основали контролне пунктове у јужним предграђима Бејрута контролишући лична документа – што је мрачан подсетник на дане грађанског рата.

         Догађаји су показали да 19-месечна извана диригована побуна у Сирији потпирује дубоко укорењене секташке тензије у Либану, који и даље носи ожиљке грађанског рата од 1975-90. Либанска верска заједница је подељена на оне који подржавају Асада и оне који подржавају побуњенике.

         Хасан (47) био је сунитски муслиман и високи обавештајни функционер који је помогао да се открије бомбашка завера која је у августу довела до хапшења и убиства бившег либанског министра који је подржавао Асада.

         Он је такође водио истрагу која је показала наводну  уплетеност Сирије и шиитског Хезболаха у убиство бившег либанског премијера Рафика ал Харирија 2005. године.

         Дамаск и Хезболах су осудили убиство Хасана. Међутим, окупљени на Тргу мученика оптужили су Сирију да је уплетена у убиство Хасана и позвали Микатија да поднесе оставку.

         На једном транспаренту је писало „Одлази, одлази Наџибе“ што је подсетило на слогане „арапског прољећа“.

         Насиље је избило пошто је Фуад ал Синиора, бивши премијер, казао да опозиција одбацује сваку врсту дијалога о политичкој кризи коју је изазвало убиство Хасана уколико влада прво не поднесе оставку.

         Микати је рекао да је понудио да поднесе оставку како би се формирала влада националног јединства али да је прихватио захтев предсједника да остане на функцији да би се омогућили преговори за излазак из политичке кризе.

         Многи већ прогнозирају: да ће ситуација у Либану наредних дана ескалирати и да су могући много већи и озбиљнији сукоби. Неким геополитичким играчима такав хаос би одговарао.

         Либан је држава од 4 милиона становника.

         Релативна већина (41%) су шиити. Сунита је 27 одсто, хришћана 25 одсто, а Друза 7 одсто.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари