Сирија на прагу врелог ратног лета, рат неће бити завршен до краја године, али хоће 2019.
КОНЦЕНТРАЦИЈА ТРУПА ЗА ОСЛОБАЂАЊЕ ЈУЖНЕ ПРОВИНЦИЈЕ ДАРАА ВЕЋ ЗАВРШЕНА
- Исламистичке формације Џејш ал-Ислам и Фајлак ар-Рахман толико су „окресане“ да тешко да ће утицати на даљу судбину Сирије и преговоре о њеном послератном устројству. Џебхат ан-Нусра је на истом путу, само што је од самог почетка била већа и јача
- Курдима је „вруће лето“ јавно обећала Турска, а и Дамаск прети да ће војним путем поврати све што су освојили током прошле године. Неки њихови војни команданти већ су пристали на преговоре са Асадом и више не помињу своју „Републику Рожаву“
У СИРИЈУ стиже врело ратно лето.
Спремно је неколико важних војних операција које треба да пресеку исто толико Гордијевих чворова.
Дамаск има доста разлога за оптимизам, али жртве неће моћи да избегне. Снаге Башара Асада могу се суочити са непријатним изненађењима, али ни Американцима ни њиховим Курдима нико неће имати разлога да завиди.
Сиријски војни врх приводи крају прегруписање снага које је у функцији поменутих операција.
Асадовим генералима и војницима не недостаје мотива. Иза њих су успешно чишћење простора око главног града, повратак контроле над магистралом Дамаск-Хомс-Хама, успостављање целовите контроле над централним деловима земље. Исламистичке формације Џејш ал-Ислам и Фајлак ар-Рахман толико су „окресане“ да тешко да ће утицати на даљу судбину Сирије и преговоре о њеном послератном устројству.
Џебхат ан-Нусра је на истом путу, само што је од самог почетка била већа и јача.
Курдима је „вруће лето“ јавно обећала Турска, а и Дамаск прети да ће војним путем поврати све што су освојили током прошле године.
Неки курдски војни команданти већ су пристали на преговоре са Асадом и више не помињу своју „Републику Рожаву“.
Исламска држава још има упоришта само у неколико мањих енклава, па је њено потпуно уништење - само питање времена. Најјача је у пустињи између Мајадина и базе Т-2 и уз границу са Ираком - поред Абу Кемала и Ал-Каима.
Владина армија нема ни снага ни времена да их јури по пустињи.
Главни фронт наредних дана и недеља биће у јужној провинцији Дараа.
Концентрација јединица сиријске армије већ је завршена. Дамаск жели ослобађање целе провинције - све до Голанске висоравни.
Део побуњеника већ је показао спремност да преговара.
Сви су изгледи да у тим борбама неће учествовати Иранци. То је дало повода Доналду Трампу да у Сингапуру изјави да је Иран „прекинуо експанзију према Медитерану“.
Најзамршенија је ситуација са сиријском провинцијом Идлиб у којој су се сјатили многи терористи и побуњеници који су морали да напусте друге делове земље.
Ту главну реч води Џебхат ан-Нусра. Из више различитих разлога - за њу рат неће почети скоро, а можда га неће ни бити.
Ако Дамаск ослободи југ земље без даљег кварења односа са Израелом, могуће је да слична комбинација војних дејстава и политичких комбинација буде примењена и поводом Идлиба.
Зато ће се пре на „дневном реду“ наћи регион Ат-Танф где Американци имају војну базу и не намеравају да штите терористе и побуњенике који су тамо под њиховим „кишобраном“.
Вашингтон има амбицију да поводом Ат-Танфа тргује са Русијом и Турском, али се лако могу прекомбиновати.
Американци, уосталом, већ показују спремност да оставе Манбиџ, али се држе за североисточну провинцију Хасака...
Рат у овој години сигурно неће бити завршен, али може бити током 2019-те.
Ратних операција неће више бити. Остаће, наравно, терористички акти и упади, исламска герила...