Си није попустио Бајдену поводом спорне ПВО-зоне
ТВРДОЋУ СТАВА КИНЕСКИ ЛИДЕР РАЗБЛАЖИО ПОНУДОМ „СТРАТЕШКИХ КОНТАКАТА ВИСОКОГ НИВОА”
- „Потези Кине поводом идентификационе ПВО зоне у Источном кинеском мору носе провокативни карактер. Пекинг једнострано мења статус кво, не усаглашавајући своја дејства ни са ким у тој крајње осетљивој зони. Та дејства повећавају ризик неразумевања и конфротације” – изјавила је портпарол америчке дипломатије Мери Харф
КИНЕСКИ лидер Си Ђинпинг није попустио под притиском САД поводом своје новоустановљене ПВО-зоне над Источним кинеским морем. У ово је имао прилику лично да се увери амерички потпредседник Џозеф Бајден, који је данас започео дводневну посету Пекингу.
„Си Ђинпинг потврдио је господину Бајдену принципијелну позицију Кине поводом Тајвана и Тибета, као и поводом идентификационе ПВО зоне над Источним кинеским морем. За време сусрета, председник Си и потпредседник Бајден били су једнодушни у ставу да је неопходно јачање кинеско-америчког дијалога и сарадње, уз грађење билатералних односа новог типа. Сложили су се такође да су дијалог и сарадња између Кине и САД једини прави избор за обе земље“ – наглашава се у кинеском саопштењу о преговорима.
Си је, иначе, пренео Бајдену заинтересованост Пекинга за стратешке контакте високог нивоа и размену ставова међу армијама двеју земаља у сферама класичне и нетрадиционалне безбедности.
Бајден је у Пекинг допутовао из Токија где су он и јапански премијер Шинзо Абе објавили да ће САД и Јапан тесно сарађивати поводом кинеске ПВО зоне. Бајден је домаћину чак обећао да ће кинеском државном врху пренети забринутост Токија због поменуте зоне.
Засад нема званичног саопштења из Вашингтона које би указивало шта је и како Бајден рекао кинеском лидеру. Једино је наглашено да је потпредседник САД сугерисао Пекингу да учини све што је потребно да се поводом спорне зоне „смањи напетост”. Међутим, Бајденову позицију много боље осветљава вечерашње саопштење Стејт департмента.
„Потези Кине поводом идентификационе ПВО зоне у Источном кинеском мору носе провокативни карактер. Пекинг једнострано мења статус кво, не усаглашавајући своја дејства ни са ким у тој крајње осетљивој зони. Та дејства повећавају ризик неразумевања и конфротације” – изјавила је портпарол америчке дипломатије Мери Харф.
Додала је да позиција званичног Вашингтона – као, уосталом, и позиција Кине – остаје непромењена.
„Сједињене државе не признају новоустановљену идентификациону зону и позивају Кину да од ње одустане. О томе говоримо јасно и јавно и наставићемо да то и даље чинимо” – саопштила је Харф у име Стејт департмента.
Упркос одлучним и јаким речима, Харф је избегла да одговори на питање: да ли је посада Бајденовог авиона испунила захтев Пекинга да лет кроз спорну ПВО зону унапред најави.