Шест чланица ЕУ тражи да се земљама „западног Балкана“ поново уведу визе

ЗБОГ СВЕ ВЕЋЕГ БРОЈА ЗЛОУПОТРЕБА КОД ПОДНОШЕЊА ЗАХТЕВА ЗА АЗИЛ

  • Држављани Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Албаније и Македоније поднели у Немачкој готово 5.000 захтева за азил од почетка 2012.
  • Могућност уласка у ЕУ без визе укључује одговорност власти и грађана тих земаља, саопштио Микеле Ћирконе, портпарол Сесилије Малмстром, комесарке ЕУ за унутрашње послове

        ЕВРОПСКА комисија упозорила је неколико земаља западног Балкана на могућност поновног увођења виза због све већег броја злоупотреба код подношења захтева за азил.

       Шест земаља ЕУ - Немачка, Аустрија, Белгија, Француска, Луксембург и Холандија - затражило је могућност новог увођења обавезне визе за Србију, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Албанију и Македонију, незадовољне због пораста броја неутемељених захтева за азил које подносе држављани тих земаља кад се нађу на територији земаља чланица ЕУ, преноси АФП.

       „Примили смо писмо које су потписали министри унутрашњих послова шест земаља чланица у којем траже што бржи договор о заштитној одредби која би омогућила поновно увођење виза за случајеве тежих прекршаја“, рекао је Микеле Ћирконе, портпарол Сесилије Малмстром, комесарке ЕУ за унутрашње послове.

       О том захтеву ће се расправљати на наредној седници министара унутрашњих послова ЕУ-а 25. новембра у Луксембургу.

       „Стање забрињава. Већина захтева за азил је неутемељена и штетна јер преоптерећују службе задужене за решавање захтева у државама које су се жалиле“, рекао је Ћирконе.

       Он је додао да прописи о азилу захтевају да се сви захтеви решавају појединачно.

       „Држављани пет споменутих земаља поднели су у Немачкој готово 5.000 захтева за азил од почетка 2012.“ подсетио је Ћирконе.

       „Могућност уласка у ЕУ без визе „укључује одговорност власти и грађана тих земаља“, упозорио је портпарол комесарке ЕУ за унутрашње послове.

       „Важно је да власти у тим земљама делују и донесу снажне мере јер ако се тај проблем брзо не реши, постоји могућност да ће морати да сносе последице“, рекао је Ћирконе.

       Он је додао да није донет конкретан захтев за поновно увођење виза док владе и парламент ЕУ управо преговарају о заштитној клаузули.

       „Ако се постигне договор о томе, земље ће моћи да пријаве проблем и затраже примену те клаузуле за укидање безвизног режима. Комисија ће проучити тај захтев и понудити решење које ће државе морати да одобре квалификованом већином“, рекао је Ћирконе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари