Сенат САД гласао за давање Американцима могућности да туже С. Арабију за 11. 9. 2001.

БАРАК ОБАМА ЗАПРЕТИО ДА НЕЋЕ ПОТПИСАТИ ТАКАВ ЗАКОН,

АЛИ ЈЕ ДУХ ИЗГЛЕДА ИЗАШАО ИЗ БОЦЕ

Светски трговински центар

  • Нешто слично је већ било. У августу 2002. породице жртава терористичког напада поднеле су тужбу на износ од билион (!) долара против држављана и организација Саудијске Арабије. Међу 186 оптужених нашло се седам банака, осам исламских фондова хуманитарних организација и њихових спонзора, грађевинска корпорација Bin Laden Group, три саудијска принца и многобројни рођаци Осаме бин Ладена
  • Увређени Саудијци су почели да износе своје активе из САД. Према подацима Financial Times, само током првог месеца после подношења тужбе „повратили“ су од 100 до 200 милијарди долара
  • У октобру 2001. федерални апелациони суд у САД казнио је групу правника због подношења „намерно неаргументоване тужбе“ против бившег потпредседника земље Ричарда Чејнија, бившег министра одбране Доналда Рамфсвелда и бившег председника комитета начелника штабова ВС САД Ричарда Мајерса
  • Тужилац је била бивша сарадница Министарства одбране Ејприл Гелоп, која се заједно са својим новорођеним сином на дан трагедије налазила на радном месту у Пентагону и задобила тешке повреде главе приликом рушења зида просторије. По њеном мишљењу зид се није срушио због пада авиона него због експлозије бомбе
  • Она је сматрала да су догађаје од 11. септембра инспирисале тадашње власти САД са циљем да у земљи „створе атмосферу непротивљења радикалним променама политике и праксе уставног владања“ земљом. Аргументе Е. Гелоп суд је квалификовао као неосноване, али је одлучио да не казни тужитељку, већ њене адвокате. Њих је обавезао да плате казну од 15.000 долара и да покрију судске трошкове у двоструком износу.
  • У септембру 2015. окружни суд Менхетна одбацио је тужбу рођака жртава терористичког напада 11. септембра против саудијских власти, компанија, друштвених организација и приватних лица. Образложио је да Саудијска Арабија као суверена држава поседује имунитет и по америчким законима не може се обавезати да исплати тражени износ

Пише: Андреј ЛОСЧИЛИН

        ОСАМНАЕСТОГ маја амерички Сенат прихватио је предлог закона који омогућава пострадалима у терористичком нападу 11. септембра 2001. да подносе тужбе против владе Саудијске Арабије због њене могуће повезаности са организовањем тих злочина.

        Документ ће бити упућен на разматрање у Представнички дом Конгреса САД. Истина, администрација Барака Обаме изјавила је да председник не намерава да потпише тај предлог закона, будући да његова ратификација може изазвати сличне тужбе из иностранства против власти САД.

        Серија координираних напада на објекте у Сједињеним Државама 11. септембра 2001. однела је животе више од 3.000 људи. Тога дана путнички авиони које су отели терористи улетели су у куле-близнакиње Светског трговинског центра у Њујорку и у зграду Пентагона, а још један је пао у Пенсилванији после покушаја посаде да успостави контролу над летелицом.

        Од 19 терориста, њих 15 били су држављани Саудијске Арабије, два - Уједињених Арапских Емирата, један - грађанин Египта и један - Либана. Највећи терористички акт у историји повукао је за собом читав ланац правних мера.

        Већ недељу дана након трагедије од 11. септембра закупац зграда СТЦ, Лари Силверштејн, обратио се суду са захтевом да осигуравајуће компаније удвоструче исплате накнада за губитак некретнина са максимално предвиђених у полиси $3,55 милијарде на 7,1 милијарду долара. После дуготрајних парница, он је у мају 2007. на крају добио 4,55 милијарди долара.

      Лари Силверштејн

        Конгрес САД одобрио је 21. септембра 2001. закон о материјалној помоћи авио-компанијама, чије су авионе отели терористи 11. септембра, као и рођацима жртава терористичког напада.

        Свота накнаде осигурања за сваки срушени путнички авион утврђена је на износ од 1,5 милијарди долара, при том су породице погинулих биле дужне да пристану да ће касније подносити тужбе само против оних које америчке власти буду сматрале за терористе или терористичке организације. У супротном, није им припадала никаква накнада од Вашингтона.

        У августу 2002. породице жртава терористичког напада од 11. септембра поднеле су тужбу на износ од билион (!) долара против држављана и организација Саудијске Арабије, а такође и против владе Судана осумњичене за финансирање Ал-Каиде и Талибана. Међу 186 оптужених нашло се седам банака, осам исламских фондова хуманитарних организација и њихових спонзора, грађевинска корпорација Bin Laden Group, три саудијска принца и многобројни рођаци Осаме бин Ладена. Као одговор на то, увређени Саудијци почели су да износе своје активе из САД. Према подацима информисаног издања Financial Times, само током првог месеца после подношења тужбе „повратили“ су од 100 до 200 милијарди долара.

        У септембру исте године рођаци жртава 9/11 обратили су се тужбом суду Њујорка и затражили износ већи од билион долара против власти Ирака и лично Садама Хусеина због помагања Ал-Каиди у припремању ваздушних удара на куле-близнакиње и Пентагон.

        Рат у Ираку почео је 2003. тако да се суђење ничим није завршило.

        У новембру 2003. Елен Мариани, удовица путника авиона који је ударио у другу кулу СТЦ, поднела је тужбу против тадашњег председника САД, Џорџа Буша-млађег, потпредседника Дика Чејнија, CIA и FBI, тврдећи да су имали информације о припремању удара на облакодере, али ништа нису предузимали да спрече терористичке нападе. Она је тражила 500.000 долара као надокнаду за моралну и материјалну штету због губитка мужа, али је изгубила судски процес.

        У децембру 2003. године 97% рођака погинулих прихватило је услове компензације, које су предложиле власти САД. Свакој породици припало је око 2,1 милион долара. Ипак, 70 породица одлучило је да одбије исплату и да се суди са разним владиним институцијама и приватним компанијама, чије су погрешке по мишљењу тужилаца довеле до страдања њихових најближих. Међу оптуженима нашли су се власник аеродрома Њујорка, Лучка управа Њујорка и Њуџерсија.

        У јулу 2004. окружни судија у Вашингтону одбио је тужбу бившег преводиоца FBI, Сајбел Едмондс против Министарства правде САД. Она је тврдила да је специјална комисија која је водила истрагу терористичких напада 9/11 игнорисала њено сведочење у јуну 2002. По речима Сајбел Едмондс, већ у лето 2001. FBI је отприлике знала датуме удара и циљеве терориста. Судска одлука по предмету бившег преводиоца донета је са позивањем на разлог који се ретко сусреће - на нужност поштовања државне тајне „у интересу националне безбедности“.

        У септембру 2004. инвестиционо-брокерска компанија Cantor Fitzgerald Securities, чијих је 658 запослених погинуло у терористичком нападу 9/11, поднела је тужбу против владе, банака, друштвених организација и држављана Саудијске Арабије окривљујући их за финансијску подршку Ал-Каиди. Као накнаду за претрпљени губитак фирма је захтевала 7 милијарди долара.

        У септембру 2009. FBI је исплатила 250.000 долара грађанину Египта Абдали Хигази, који је грешком задржан у вези са нападом 11. септембра 2001. Он се нашао у видном пољу државних органа када је у његовој хотелској соби са погледом на СТЦ после терористичких напада 11. септембра нађен преносни авио-радио.

Абдала Хигази

        Египћанин је провео у затвору 34 дана и ослобођен је тек након што је други станар собе, пилот по професији, саопштио полицији да је радио његов. Касније је Хигази поднео тужбу и изјавио да му је приликом хапшења претио агент FBI. По његовим речима, то је био разлог да га оптуже и притворе.

        У октобру 2001. федерални апелациони суд у САД казнио је групу правника због подношења „намерно неаргументоване тужбе“ против бившег потпредседника земље Ричарда Чејнија, бившег министра одбране Доналд Рамсфелда и бившег председника комитета начелника штабова ВС САД Ричарда Мајерса.

        Тужилац је била бивша сарадница Министарства одбране Ејприл Гелоп, која се заједно са својим новорођеним сином на дан трагедије налазила на радном месту у Пентагону и задобила тешке повреде главе приликом рушења зида просторије. По њеном мишљењу зид се није срушио због пада авиона него због експлозије бомбе.

        Она је сматрала да су догађаје од 11. септембра инспирисале тадашње власти САД са циљем да у земљи „створе атмосферу непротивљења радикалним променама политике и праксе уставног владања“ земљом. Аргументе Е. Гелоп суд је квалификовао као неосноване, али је одлучио да не казни тужитељку, већ њене адвокате. Њих је обавезао да плате казну од 15.000 долара и да покрију судске трошкове у двоструком износу.

        У децембру те исте године федерални окружни суд Менхетна прогласио је власти Ирана кривим због помагања терористима приликом организовања терористичких напада 11. септембра. Такву одлуку суд је донео на основу тога што се оптужени у процесу - врховни лидер Исламске Републике, ајатолах Али Хамнеи, представници покрета Хезболах, Талибана и Ал-Каиде нису јављали на заседање суда.

        Деветог марта 2016. окружни суд Њујорка обавезао је Иран да исплати 10,5 милијарди долара као накнаду за пострадале у терористичким нападима. Према одлуци судије Џорџа Даниелса, Техеран је дужан око 7,5 милијарди долара породицама погинулих и још 3 милијарде - америчким осигуравајућим компанијама.

        У јулу 2013. суд је одбио тужбу Ларија Силверштејна са захтевом о исплати 12,3 милијарде долара авио-компанијама American Airlines, United Airlines и Continental, авио корпорацији Boeing и лучкој управи државе Масачутес. Закупац и инвеститор СТЦ захтевао је од њих тај износ због погрешака у организовању безбедности, које су омогућиле терористима да отму авионе. Образложење за пресуду било је то што је Силверштејн раније добијао накнаду од осигуравајућих компанија. У децембру исте године Cantor Fitzgerald успела је да у вансудском поступку по сличној тужби против American Airlines добије 135 милиона долара.

        На крају, у септембру 2015. окружни суд Менхетна одбацио је тужбу рођака жртава терористичког напада 11. септембра против саудијских власти, компанија, друштвених организација и приватних лица. Како је одлучио исти судија Данилес, будући да је Саудијска Арабија суверена држава - она поседује имунитет и по америчким законима не може се обавезати да исплати тражени износ.

        Оптужбе на рачун саудијске краљевске породице о финансирању напада 9/11 засниване су на исказима једног од организатора напада Закариаса Мусау, који од 2006. издржава доживотну затворску казну у америчкој држави Колорадо.

        Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари