Saxo Bank: Дошла су очајна времена која у 2017. захтевају очајничке мере
- 22:20 14.12.2016.
- 7 коментара
- Штампај
ДАНСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА ДА НА КРАЈУ ОД БРИТАНСКОГ БРЕГЗИТА НЕЋЕ БИТИ НИШТА
- САД под влашћу шокантног републиканца Доналда Трампа могу доћи до раста буџетског дефицита (са садашњих 600 милијарди на 1,2 — 1,8 билиона долара)
- А Кину, према прогнозама Saxo Bank, очекује лепа година: економска политика Кине ће доживети промене, између осталог, могла би да буду отворена тржишта капитала путем фискалног и монетарног стимулисања. Кинеска економија ће постати економија потрошње. Захваљујући скоку у сфери услуга, БДП Кине ће порасти за осам одсто 8%, а индекс Shanghai Composite ће порасти дупло и премашити пет хиљада поена
ДАНСКА банка Saxo Bank објавила је своја традиционална шокантна предвиђања за следећу годину. Сваки догађај који банка предвиђа може да уруши светску стабилност, али је вероватноћа њиховог обистињавања мала и најчешће се прогнозе не остваре.
Међутим, у последњих неколико година било је неколико случајева да су се предвиђања Saxo Bank обистинила. На пример, банка је сматрала да је могућ пад цена нафте на 80 долара за барел 2014. године. Предвиђање се обистинило са каматом: „црном злату“ је падала цена до 40 долара за барел.
„Ове године стварност је надмашила чак и најхрабрија предвиђања: Велика Британија је гласала за Brexit, а Американци су изабрали за председника Доналда Трампа, зато су главна тема наших „Шокантних предвиђања“ за 2017. годину очајна времена која захтевају очајничке мере“ — појаснио је главни економиста данске банке Стин Јакобсен.
Ево какве потресе очекује Saxo Bank у 2017. години.
Brexit се неће догодити
У својим претходним предвиђањима, данска банка је допуштала могућност изласка Велике Британије из ЕУ, који је требало да буде импулс за распад Уједињене Европе. Сада, када су Британци гласали за Brexit, у Saxo Bank сматрају да ће Велика Британија остати у ЕУ.
„ЕУ ће током преговора учинити уступке у питањима имиграције и такозваних „пасошких“ права за британске финансијске компаније, и пре него што дође до гласања у парламенту о коришћењу члана 50 расположење ће се променити у корист новог споразума“ — наводи банка.
Трампострофа
Сама по себи промена лидера једне од светских сила може да буде шок, нарочито ако се ради о САД и шокантном републиканцу Доналду Трампу, који је већ најавио промену спољнополитичког и економског курса. Под председником Трампом може да дође до раста буџетског дефицита (са садашњих 600 милијарди на 1,2 — 1,8 билиона долара), што ће прерасти у раст инфлације. Услед тога, Федералне резерве САД ће морати да агресивно повећавају дисконтну стопу.
Стопа приноса државних обвезница ће порасти на три одсто, што ће Федералне резерве довести на ивицу банкрота: регулатор ће морати да одреди фиксну стопу приноса обвезница од 1,5 одсто.
Здравствена реформа новог америчког лидера ће бити веома радикална, посејаће панику и негативно ће се одразити на привреду земље, додају у Saxo Bank.
Кина: економска ренесанса
Док Кину, према прогнозама Saxo Bank, очекује лепа година: економска политика Кине ће доживети промене, између осталог, могла би да буду отворена тржишта капитала путем фискалног и монетарног стимулисања.
Кинеска економија ће постати економија потрошње. Захваљујући скоку у сфери услуга, БДП Кине ће порасти за осам одсто 8%, а индекс Shanghai Composite ће порасти дупло и премашити пет хиљада поена.
Долар vs биткоин
Након што америчке Федералне резерве повећају референтну стопу и долар поскупи, кинеске власти ће покушати да смање зависност од америчке валуте, тражећи замену за папирни новац. Економисти не искључују могућност да би следеће године курс биткоина могао да се увећа три пута, са 700 на 2.100 долара.
Пезос као улог
Још једно предвиђање везано за председника Трампа — нагли раст вредности мексичког пезоса. Када тржишта постану свесна „прецењености намера“ новог америчког лидера да се обрачуна са Мексиком, валута те латиноамеричке земље ће прилично ојачати.
Дональд Трамп је у оквиру своје предизборне кампање је најавио велика улагања у инфраструктурне пројекте, на шта је обећао да ће потрошити билион долара.
Saxo Bank предвиђа да ће 2017. тржишта постати свесна да су Трампова обећања далека од стварности: неће сви најављени пројекти моћи да буду брзо реализовани, неће порасти ни потражња за бакром. То ће довести до масовне распродаје, због које ће вредност метала опасти. Осим тога, смањење цене бакра могао би да подстакне прелазак Кине на потрошачки модел економије.
Додај коментар