САД се учвршћују у Сирији да би спречиле Иран да отвори коридор према Медитерану

КУРДИ КОЈИ ИМАЈУ АМЕРИЧКУ ПОДРШКУ КОНТРОЛИШУ 70 ОДСТО СИРИЈСКЕ НАФТЕ

Пол Фанк

  • Портпарол америчке коалиције на Блиском Истоку, Рајан Дилон, лукаво је саопштио да се Сиријске демократске снаге, које су по њеном контролом, спремају за напад на Абу Кемал који је последње велико упориште Исламске државе, а налази се на граници са Ираком
  • Према Абу-Кемалу - са намером да претекну Американце и њихове вазале Курде - из два правца надире и сиријска армија. На 15 километара од њега стигли су и припадници проиранске шиитске курдске паравојске
  • Израелски лист Arutz Shevа чак је написао да стратешки значај има контрола над „ђаволским троуглом“ - територијом између насеља Ресафа (на северу Сирије, недалеко од Раке), Ат-Танфа и Абу-Камала. Јер, свако од тих насеља је и раскрсница важних путева

Пише: Александар БОВДУНОВ

        АМЕРИЧКА коалиција, која ратује у Сирији, објавила је почиње офанзиву према стратешки важном граду Абу-Кемалу који се налази на Еуфрату, на самој граници те земље са Ираком

        Са намером да предухитре Американце и њихове вазале, према Абу Кемалу напредује и сиријска регуларна армија.

        Пентагон је у међувремену наговестио да би своје трупе могао оставити у Сирији „на неодређено“. Упркос протестима званичног Дамаска који је, поред осталог, оптужио САД да су са својим савезницима окупирале Раку.

        Какву је велику игру смислио Вашингтон и какве везе она има са изборним обећањима Доналда Трампа?

        Портпарол америчке коалиције на Блиском Истоку, Рајан Дилон, лукаво је саопштио да се Сиријске демократске снаге, које су по њеном контролом, спремају за напад на Абу Кемал. Чак је додао да ће надирање према том сиријском приграничном граду, који је сада последње велико упориште Исламске државе, започети чим се проамеричке снаге учврсте у зони око највећег сиријског налазишта нафте Ал-Омар.

        Индикативно је што САД почињу да говоре о истеривању ИД из Абу-Кемала иако су под контролом те терористичке формације и даље мали градови које она држи а ближи су позицијама Сиријских демократских снага којима управљају Американци. То су градови: Ал-Кураја, Ал-Ашара, Абу-Хамам, Хараиџ, Хаџин и Аш-Шафа.

        Све је утолико сумњивије што се Курди, који чине убедљиву главнину у Сиријским демократским снагама, свих последњих седам дана кроз пустињу померају према Абу-Кемалу. А продиру кроз пустињу да не би морају да ништа ослобађају успут и да се тако задржавају.

        Тренутно су Курди на 50 пустињских километара од Абу-Кемала.

        Сиријска армија му се примиче са две стране: једна њена групација се спушта према Абу-Кемалу долином Еуфрата, а друга - кроз пустињу, долазећи са истока провинције Хомс. Ова друга колона је на 70 километара од Абу-Кемала.

        И око Абу-Кемала има нафте, али не привлачи она ни владине снаге ни Американце.

        Тај град је много важнији као централна тачка за контролу тог дела сиријске државне границе.

        Експерт московског Института за Блиски Исток Сергеј Балмасов стога наглашава:

        „Американци желе да ставе шапу на тај део сиријско-ирачке границе преко којег Дамаску стиже помоћ из Ирана и да притом још и разбију иранску машту о шиитском полумесецу чији би један рог избио на Медитеран“.

        Израелски лист Arutz Shevа чак је написао да стратешки значај има контрола над „ђаволским троуглом“ - територијом између насеља Ресафа (на северу Сирије, недалеко од Раке), Ат-Танфа и Абу-Камала. Јер, свако од тих насеља је и раскрсница важних путева.

        Исти израелски лист додатно наглашава:

        „Ако Иран и његови савезници буду контролисали та три сиријска града, Техеран ће остварити свој стратешки циљ - добиће копнени коридор преко територија Ирака, Сирије и Либана до Средоземног мора.

        Тренутно проамеричке Сиријске демократске снаге контролишу већи део источне границе Сирије и тако Асадову армију одсецају од територије Ирака.

        У Ираку је на власти - шиитско руководство које је лојално Ирану и савезник официјелног Дамаска. Осим тога, у Ираку делују проирански шиитски добровољачки одреди. Управо ти одреди напредују према Абу-Кемалу са ирачке стране.

        Ти одреди су од ирачког града Ал-Каима, који је поред Абу-Кемала, удаљени највише 15 километара.

        Ако армија Башара Асада прва стигне до Абу-Кемала - створиће између Сирије и Ирана копнени коридор по којем ће моћи да „теку“ и оружје и трупе.

        Друга важна тачка за повезивање са Ираком и Ираном је град Ат-Танф који се налази на самој граници на путу Дамаск-Багдад, а већ га контролише америчка армије из оближње војне базе коју је себи отворила

        Која год страна да заузме Абу-Кемал - то ће де факто бити крај Исламске државе у Сирији. Тиме ће се аутоматски отворити питање: шта даље на територији Сирије траже америчке снаге, с обзиром да је Вашингтон унапред објавио да се бори само против Исламске државе, а не - као Русија - и против Џебхат ан-Нусра и њених савезника.

        Иако их сиријска влада не жели на својој територији, Американци тешко да ће отићи, поготово брзо.

        Командант њихове операције у Сирији и Ираку - генерал Пол Фанк - у интервјуу USA Today био је прилично отворен:

        „Сматрам да се морамо спремати за дугорочно учешће у повећавању потенцијала својих партнера у региону. Ми смо томе склони, али ће одлуку донети политичари. Ми сматрамо да треба да тренирамо курдске снаге и да водимо борбу против диверзантских група терориста“.

        У свему је, дакако, и нафта. Доналд Трамп је отворено рекао да у Сирији и Ираку САД треба да оставе снаге које ће контролисати налазишта нафте.

        До почетка рата, налазиште Ал-Омар обезбеђивало је до 25% целокупне сиријске нафте.

        Сада Курди и Американци контролишу 70 одсто сиријске нафте и главне хидроцентрале на Еуфрату.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари