Са корупцијом као у Данској – земље ЕУ биле би богатије за 323 милијрде евра
НА ПОДМИЋИВАЊА, ПРОВИЗИЈЕ И УГРАЂИВАЊА У ЗЕМЉАМА УНИЈЕ ОДУ ДВА ГОДИШЊА БУЏЕТА ЕУ
- И у Данској, међутим, има подмићивања лекара, полицајаца и порезника: три одсто уручује коверту као поклон или знак захвалности, 45 одсто – да би добили неку услугу по нижој цени, 28 – да би убрзали добијање неких докумената, док је за 24 одсто „то био једини начин да дођу до неопходне услуге“
ЗЕМЉУ Европске уније располагале би са 323 милијарде евра више уколико би имале ниво корупције као у Данској, саопштиле су данске новине „Информашон” позивајући се на пројекат Европске комисије Anticorrp.
Толико би владама и грађанима ЕУ остајало више уколико би земље-чланице успеле да размере подмићивања спусте до данског нивоа. А колико је велика сума, довољно говори чињеница да те 323 милијарде евра два пута премашују годишњи буџет ЕУ.
Пуни назив поменутог пројетка РК гласи: „Преиспитивање антикорупционе политике – глобалне тенденције и европски одговор на изазове у корупцији”.
Основни циљ пројекта у којем учествују експерти из 16 земаља – чланица ЕУ – јесте изучавање фактора који доприносе бујању корупције и ометају вођење ефикасне антикорупционе политике.
Међутим, низак степен поткупљивости „није у Данској пао с неба“.
„Практично одсуство корупције, којим се ми у Данској поносимо, утемељено је веома давно. Још почетком ХIХ века у Данској је био створен релативно ефикасни систем скупљања пореза – краљ Фредерик VI имао је на располагању прилично независне и достојне његовог поверења чиновнике који су скупљали порезе и обезбеђивали прилив новца у државну касу” - објашњава професор историје са Орхуског универзитета Мете Фриск Јенсен, који и сам учествује у пројекту Европске комисије.
Наравно да корупција постоји и у Данској, у којој један одсто становника даје мито полицајцима, лекарима и порезницима. То је потврдило и последње истраживање на тему корупције које је било објављено у извештају „Светски барометар корупције– 2013” који је обавио Transparancy International.
То значи да је 40.000 Данаца дало мито представницима државне администрације, прецизира „Јуландс-постен”.
Према овом истраживање, од њих је три одсто уручило коверту као поклон или знак захвалности, 45 одсто – да би добили неку услугу по нижој цени, 28 – да би убрзали добијање неких докумената, док је за 24 одсто „то био једини начин да дођу до неопходне услуге“.
Г. Шимпрага