Разлике у богатству међу државама еврозоне све више се повећавају

БОГАТСТВО У НЕМАЧКОЈ И АУСТРИЈИ 2015. ПОРАСЛО СЕДАМ ОДСТО, У ГРЧКОЈ ОПАЛО ЗА ПРЕКО 4 ОДСТО

Томас Мајер

        РАЗЛИКЕ у богатству између чланица еврозоне расту, па тако док скок цена некретнина помаже Немцима да постану још богатији, јужне чланице заостају, показали су резултати студије једног одељења немачког фонда Флосбах фон Сторк.

        Иако је јаз између северних чланица, као што је Холандија, и јужних, попут Португалије, још одавно једна од карактеристика еврозоне, најновија студија је указала на још веће разлике, преноси агенција Ројтерс.

        Узимајући у обзир низ ставки, попут некретнина, акција, уметничких дела и скупих вина, истраживање је показало да је богатство у Немачкој и Аустрији порасло за преко седам одсто у 2015. години у односу на годину дана раније.

        То је отприлике двоструко већа стопа раста од оне у Италији и Шпанији, док је богатство Грка смањено за више од четири одсто.

        Цене некретнина, које су, на пример, скочиле у Немачкој за преко шест одсто, највећи су покретач раста богатства, наводи се у студији.

        Такве разлике узрокују политичке тензије у 19-чланој еврозони, док слабе цене некретнина у јужним чланицама погађају њихове банке, које држе куће и комерцијалне некретнине као гаранцију за кредите.

        „До 2006. године, када је дошло до пуцања мехура на тржишту некретнина, државе на југу су оствариле замајац. Оне су сада у ситуацији која је налик оној у Јапану“, изјавио је оснивач истраживачког института који је спровео студију, Томас Мајер.

        Јапан се, како наводи Ројтерс, већ дуго се бори са стагнирањем економије и високим јавним дугом, а поједини економисти страхују да би слична судбина могла да задеси и европске земље.

        „Земље на северу Европе нису имале тако јаку инфлацију и прошле су боље“, казао је Мајер.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари