Рат са Ираном Американци би могли платити губитком глобалне доминације

Чиме би Техеран одговорио на војни напад САД, Израела и Велике Британије

Шахаб-2

* Процене су да Иран има и од 260 до 306 борбених авиона, од 300 до 375 ударних хеликоптера и око 200 лансирних рампи за ракете ваздух-ваздух и 1500 противвавионских топова

* Иранци на мору располажу са 26 ратних бродова, три подморнице, 170 ракетних и торпедних чамаца и са више од 200 противбродских ракета

* Израел се највише прибојава иранских ракета. Јер, Иран има две бригаде балистичких ракета `шахаб-3д` и `шахаб-3м` са дометом до 1300 километара

* Директор руског Центра за изучавање савременог Ирана Раџаб Сафаров упозорава: «Да су САД, Израел и НАТО сигурни да рат против Ирана не би био авантура са непредвидљивим последицама, у њу би се одавно упустили

* Министар одбране САД, Леон Панета, признао да би војни удар по Ирану имао озбиљне последице за цео свет. Зато ће тежиште даљих антииранских дејстава Запада бити срачунато на – подривање изнутра

          ЗАПАД  и Израел се већ годинама спремају за рат против Ирана. Прави мамац је иранска нафта јер Техеран има највеће резерве после Саудијске Арабије. А освајачки планови се маскирају тврдњама да Хомеиније Исламска Република атомска опасност за регион, а тобоже и за целу Европу.

          Чиме би Иран – кад би рат избио сутра – могао да се брани и да узврати?

          Оружане снаге Ирана имају до 300 лансирних рампи за тактичке, оперативно-атктичке и противбродске ракете и до 3000 тенкова, од 1800 до 3200 пољских топова и до 900 вишецевних ракетних бацача.

          Процене су да Иран има и од 260 до 306 борбених авиона, од 300 до 375 ударних хеликоптера и око 200 лансирних рампи за ракете ваздух-ваздух и 1500 противвавионских топова.

          Иранци на мору располажу са 26 ратних бродова, три подморнице, 170 ракетних и торпедних чамаца и са више од 200 противбродских ракета.

          Израел се највише прибојава иранских ракета. Јер, Иран има две бригаде балистичких ракета `шахаб-3д` и `шахаб-3м` са дометом до 1300 километара. Али, засад са само 32 лансирне рампе.

Домет 'шахаб-3'

          Има још две бригаде опремљене оперативно-тактичким ракетама `шахаб-1` (домет 285-330 километара) и `шахаб-2` (500-700 километара). И овде су дефицит лансирне рампе јер их обе бригаде имају само 64.

          Овоме треба додати и једну бригаду тактичких ракета мањег домета.

          Иначе, шест иранских ракетних дивизиона налази се у саставу Оружаних снага, а још осам под командом Корпуса чувара Исламске револуције.

          Израел, сасвим природно, највише плаши могући узвратни удар најдалекометнијих `шахаба` (до 1300 километара).

          Рат би још непредвидљивијим учинило активирање проиранског војног покрета «Хезболах» на територији Либана.

Имајући све ово у виду, директор руског Центра за изучавање савременог Ирана Раџаб Сафаров упозорава: «Да су САД, Израел и НАТО сигурни да рат против Ирана не би био авантура са непредвидљивим последицама, у њу би се одавно упустили. Другим речима, да могуће и вероватне своје губитке сматрају за себе прихватљивим – агресију би одавно извршили. Њихов проблем је што не могу да предвиде последице и сопствене губитке.»

          Сафаров, иначе, сматра да би агресија Запада на Иран могла довести до глобалне економске катастрофе чија жртва не би био само Израел, него и многе европске економије.

          «Тај рат би могао довести и до тога да Американци изгубе своје планетарне доминирајуће позиције, тврди Сафаров. – Управо због тога је министар одбране САД, Леон Панета, пре неки дан и био принуђен да каже да би војни удар по Ирану имао озбиљне последице за цео свет. Зато ће тежиште даљих антииранских дејстава Запада бити срачунато на – подривање Ирана изнутра. На то се последњих година троше стотине милиона долара и оснивају медији на различитим језицима којима се говори у Ирану, али многи од тих медија имају задатак да припреме светско јавно мнење за оно што долази и да се за све кривица унапред свали на Иран.»

          Према његовим речима, у Ирану већ делују стотине и стотине агената западних специјалних служби. Већина њих су пореклом Иранци или становници других исламских земаља.

          «Одавно се, наглашава Сафаров, разрађују планови ракетних и авио-удара по Ирану. Њихов продужетак и саставни део требало би да буде копнена интервенција. Таквих планова већ има јако много. Последњи је израђен прошле године. Индикативно је да је Министарство одбране Велике Британије објавило да је већ формирало групу за координацију  дејстава у случају да САД  и Израел зарате са Ираном. Могуће је да се Запад више боји духовног  него војног потенцијала Ирана. У Тел Авиву, Вашингтону и Лондону добро знају да Иранци имају огроман утицај међу муслиманима у свету и код свих антизападно оријентисаних људи. Зато се и боје осветничких удара широм света. То је оно што највише `кочи` Американце.»

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари