Протестанти више нису већина у САД

ПЕТИНА АМЕРИКАНАЦА ВЕЋ НЕРЕЛИГИОЗНА, ОД ЦРКАВА СЕ НАЈБРЖЕ ОКРЕЋУ БЕЛЦИ

         ПРВИ пут у америчкој историји протестанти, према истраживању The Pew Foruma, више не представљају већину одраслог становништва.

         Проценат протестаната пао је испод 48 посто, а истовремено бурно расте број оних који изјављују да су религиозно неопредељени.

         Према истраживању Форума, број одраслих Американаца који се не поистовећују са религијским организацијама или сматрају да не припадају ни једној од њих, достигао је током последње четири године двадесет одсто укупног становништва!

         Ово је тренд јер су и европске цркве све празније. Зато је папа Бенедикт свој понтификат посветио и борби против секуларизма на Западу. Управо ове недеље се у Риму одржава се саветовање бискупа из целог света на тему "Како вратити вернике који су напустили цркву".

         Тренд има и политичке импликације јер, како је показало истраживање Форума, међу људима који сматрају да немају религијских опредељења много је већи број оних који се политички сврставају на страну демократа и подржавају право на абортус и геј бракове него унутар америчке популације у целини.

         „Неопредељени” сада представљају најбрже растући део демократских бирача и међу регистрованим демократима и међу онима који су само симпатизери Демократске странке. Број им је порастао за седам одсто у последњих пет година и сада постају важан чинилац у демократском изборном телу.

         У категорију људи без верских опредељења Форум је сврстао и атеисте и агностике и неопредељене  који себе сматрају "духовнима", али не и религиозним.

         Иначе, до закључка да се смањио број људи који себе сматрају протестантима, дошло се на основу великог узорка од 17  хиљада људи, па је могућност грешке унутар маргине од 0,9 посто.

         Истраживање је такође показало да је међу неопредељенима подједнако мушкараца и жена, високообразованих и оних без дипломе, богатијих и сиромашних.

         Али, да су највећи скок направили међу белачком популацијом.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари