Преко вируса Kaptoxa покрадени подаци са 70 милиона кредитних картица

АМЕРИКАНЦИ СУ ПРИЗНАЛИ ДА ГА ЊИХОВИ

АНТИВИРУСНИ ПРОГРАМИ НИСУ ПРЕПОЗНАВАЛИ

  • „Суочили смо се са јединственом ситуацијом. Први пут видимо кибернетику сличних размера. Творци програма су показали највиши ниво обучености и способност да користе најновије програмске кодове“ - оценила је виши потпредседник компаније iSIGHT Partners Тифани Џоунс

         АМЕРИЧКЕ власти тврде да је вирус који је добио назив Kaptoxa, помоћу кога су хакери успели да дођу до података са више милиона кредитних картица у САД, „делимично писан на руском“.

         Засад, међутим, нема никаквих других доказа да овај „тројанац“ има икакве везе са Русијом. Поготово што се слова из руског језика у програмском језику, по правилу, не користе па је највероватније реч о неким додатним примедбама уграђеним у програмски код.

         Да је вирус којим су у САД покрадени подаци са 70 милиона кредитних картица, делимично био „написан и на руском“, први је саопштио лист Wall Street Journal, позивајући се на поверљив извештај из америчке владе.

         Овај извештај подељен је америчким трговинским компанијама које су крајем прошле године страдале од дејстава хакера.

         Американци су признали да антивирусни програми нису препознавали вирус, а да су хакери који су направили вирус „продемонстрирали маштовитост и високу квалификацију“.

         Делови поменутог кода, како тврди Wall Street Journal, били су доступни на црном интернет тржишту још у пролеће прошле године.

         Са указивањем да је основни део програма наводно написао „руски програмер“ јер се у примедбама на код срећу „речи на руском језику“.

         Једну од тих речи, амерички стручњаци су одлучили да искористе да по њој назову вирус - тако да се у специјалним службама, а потом и у медијима појавио назив Kaptoxa, искривљено од - КАРТОХА на руском.

         „Суочили смо се са јединственом ситуацијом и први пут видимо кибернетику сличних размера. Творци програма су показали највиши ниво обучености и способност да користе најновије програмске кодове“ – рекла је виши потпредседник компаније iSIGHT Partners Тифани Џоунс.

         Осим експерата за компјутерску безбедност компаније iSIGHT,  у истрази су били ангажовани стручњаци Министарства унутрашње безбедности, тајних америчких служби и владиног Центра за анализу и давање финансијских података.

         Амерички часописа Wired истиче да се ради о тројанском вирусу и назива га Trojan.POSRAM.

         Овај програм продире у компјутерске мреже компанија, а тамо се угнезди - скида потребне податке.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари