Пред Трампом је ребус: како ударити на Иран, а да скупа нафта не напуни буџет Русије?

ПЛАНОВЕ БЕЛЕ КУЋЕ СПАСИО БИ ПУЧ У С. АРАБИЈИ КОЈИ БИ НА ВЛАСТ ДОВЕО ПРОТИВНИКЕ ДИЛА СА МОСКВОМ

  • Председник САД је моћним групама обећао да ће решити `ирански проблем`, а за то му је, поред осталог, потребно да растури `атомски спорзум` са Ираном. А то ће додатно подићи цене нафте
  • Ако Трамп заиста пожели конфронтацију са Ираном, или не буде у стању да је одложи, мораће да се помири са тиме да ће повећати приходе буџета Русије од нафте
  • У америчким пословним медијима и међу финансијским аналитичарима већ се праве рачунице у којима се `црно злато` купује по 80 или чак 100 долара за барел

Пише: Иван ДАНИЛОВ, аутор блога Crimson Alter

          ДОНАЛД Трамп је решио да искористи свој твитер-налог као  пулт за управљање реалношћу и да у том процесу снизи цене нафте  које су, по његовом мишљењу, на недопустиво високом нисоу.

          Написао је: „Сви су изгледи да је ОПЕК почео по старом. Цене су вештачки подигнуте иако сада у свету постоји рекордна количина нафте, укључујући и пуне танкере. То је лоше, то је недопустиво!“

          Новинари Bloomberg већ су иронично приметили да је Трамп почео игру `повлачења конопца` са тржиштем нафте и да је – одмах изгубио.

          Трампов твит се појавио у четвртак, а у петак се нафта WTI – са испоруком у јуну – на Чикашкој берзи продавала по 68,40 долара за барел. За осам центи скупље него дан раније.

          Ово је за Трампа било понижавајуће јер је значило да је цена нафте изван контроле Беле куће.

          За Русију дејства америчког председника треба да буду – сигнал јер нова мета америчких санкција може постати нафтни сектор Русије. Те санкције тешко да би обориле центу нафте. Међутим, Трампу је довољно да за унутрашњу употребу покаже да је научио памети оне који учествују у завери ради подизања цена нафте.

          Државне нафтне компаније Русије за то су идеална мета.

          Трампову руку може зауставити само то што би уследио шок-скок ценa нафте који би САД створио додатни проблем који Трамп не би могао да реши.

          По оцени Bloomberg, тренутни ниво ценна нафте негативно утиче на америчку средњу класу и `убија` позитивне ефекте Трамповог смањивања пореза, што он сматра својим главним достигнућем.   

          Проблем Вашингтона је у томе што би реализација Трампове геополитичке стратегије и јастребова из његовог окружења, водила озбиљним економским проблемима уместо садашњих цена на нафту које кваре игру.

          Задатак који је пред руководством САД могуће је грубо формулисати овако: „Како ратовати са Ираном и не дати Русији прилику да заради?

          У Вашингтону на ово питање нема јасног и реалитичног одговора, а све је мање времена да се до њега дође.

          Он је моћним групама обећао да ће решити `ирански проблем`, а за то му је, поред осталог, потребно да растури `атомски спорзум` са Ираном. А то ће додатно подићи цене нафте.

          У америчким пословним медијима и међу финансијским аналитичарима већ се праве рачунице у којима се `црно злато` купује по 80 или чак 100 долара за барел.

          У САД су донедавно рачунали да се Саудијска Арабија (и ОПЕК у целини) неће успети да договоре са Русијом, а и ако успеју – да се нико неће држати договора. Али, није било тако.

          Амерички план је могао спасити пуч у Ријаду који би на власт у Саудијској Арабији довео противнике нафтног споразума са Русијом.

          Ако Трамп  заиста пожели конфронтацију са Ираном, или не буде у стању да је одложи, мораће да се помири са тиме да ће повећати приходе буџета Русије од нафте.

          У том случају ће председник САД имати проверени рецепт за решавање проблема – твиттер-налог који он, можда све досад, сматра `даљинским` за управљање реалношћу.

          Уосталом, за свет ће бити добро што се он касније ослободи те своје илузије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари