Порошенко признао у Врховној Ради да од повратка Крима и Донбаса силом - нема ништа

ПРОТИВ ДОЊЕЦКЕ И ЛУГАНСКЕ РЕПУБЛИКЕ РАТОВАО СВЕ ДОК НИЈЕ ПОЛОМИО ЗУБЕ

Петар Порошенко

  • Посланицима открио да је предложио Бриселу да и ЕУ и сам Кијев руски гас заједно купују на источној граници Украјине. Додао је да би Украјина, у том случају, транспортне услуге пружала Европској унији а не Русији. Међутим, из Москве му је већ стављено до знања да од тога неће бити ништа

        УКРАЈИНСКИ председник Петар Порошенко признао је пред посланицима у Врховној Ради да је нереално да се покушава са враћањем Крима уз помоћ силе.

        „Можемо ли повратити Крим силом? Да ли је то реално? Не! Хоће ли Русија са полуострва отићи сама? Не! Али, ми можемо створити услове у којима ће Крим за Москву постати претешко бреме. И, ми управо на томе и радимо преко међународних судова, Уједињених нација и Унеско“.

        Порошенко је додао да инсистира и на повратку Донбаса дипломатским путем, а не силом.

        За то је смислио типично украјинско објашњење: „Непријатељ се утврдио у нашим мегаполисима. Тако живе грађани Украјине. А ми не можемо уништавати своје грађане!“

        Изговорио је ово, иако је од 2014-те сву моћ украјинске армије и добровољачких неонацистичких батаљона користио за уништавање тих истих мегаполиса (Доњецка, Луганска, Горловке...) и оних који у њима живе. А одустао је само зато што су и он и припадници његове армаде добили „по зубима“...

        Још је - онако демократски - додао да би наставак рата значио крај реформи у Украјини и да би погоршао живот у земљи.

        Да би деловао убедљивије, навео је резултате анкете која је показала: да само 11 одсто сматра да треба дићи руке од Донбаса, да 14 верује да конфликт треба замрзнути, да је 13 одсто за „војно решење“, а чак 60 одсто за „политичко-дипломатски пут“.

        Порошенко је посланицима открио да је већ упозорио Европску унију да би било добро да промени транзит руског гаса у ЕУ након 2019-те када престаје уговор који Гаспром има са Кијевом.

        Украјински председник је нагласио да би то требало да буде „револуционарна промена“. И открио да је предложио Бриселу да и ЕУ и сам Кијев руски гас заједно купују на источној граници Украјине.

        Додао је да би Украјина, у том случају, транспортне услуге пружала Европској унији а не Русији. Међутим, из Москве му је већ стављено до знања да од тога неће бити ништа.           

        Московски ауторитетни стручњак за енергетску безбедност Константин Симонов изјавио је:

        „Русија на то неће пристати ни под каквим условима. То би значило да Гаспром свој гас препушта Украјини и њеном Нафтогазу и да сам себи прави конкурента на европском тржишту“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари