Појава америчког нуклеарног оружја у Пољској имаће злослутне последице

ВЕЋ СЕ ТРАЖЕ ВОЈНЕ ВЕЖБЕ КОЈЕ ПОЧИЊУ ОБИЧНИМ,

А ЗАВРШАВАЈУ СЕ СА НУКЛЕАРНИМ НАОРУЖАЊЕМ

Пише: Владимир КОЗИН, главни саветник Руског института за стратешка истраживања

  • Заменик пољског министра одбране Томаш Шатковски (Tomasz Szatkowski) изјавио да је неопходно да пољске оружане снаге добију приступ америчком нуклеарном оружју као у варијанти предвиђеној за пет држава чланица NATO: Белгију, Италију, Холандију, Турску и Немачку које су дале дозволу да оно буде постављено на њиховој територији: „Ми желимо да завршимо са поделом чланова NATO на две категорије“
  • Појава америчког нуклеарног оружја на територији Пољске - ма какви били изговори и објашњења за такву одлуку - означиће радикално и драматично заоштравање војно-политичке ситуације у Европи, смањиће праг примене нуклеарног оружја у овом прегусто насељеном региону Земаљске кугле, и на крају, реално означити повратак у године Хладног рата, у године војних сукоба између земаља NATO и оних које не улазе у овај милитаристички блок

        У МНОГИМ европским земљама, чланицама NATO, у последње време све су учесталије дебате како се највећи војни блок све више ослања на нуклеарно оружје.  

        Реч је о ширењу географског простора и укупног броја војних вежби уз имитацију употребе школских авио-бомби са условним нуклеарним пуњењем, одржавању командно-штапских компјутерских игара у којима се на европском континенту примењује нуклеарно оружје, као и о разради специјалних сценарија трансформације хипотетичких конфликата - у којима се користе снаге за општу намену - у сукобе у којима се користи нуклеарно оружје.

        У такве дискусије које, по правилу, иницира научно-експертска заједница европских држава, постепено се „укључују“ и активни представници војно-политичких руководстава земаља који улазе у Североатланткси савез.  

        Двадесет петог јуна ове године, током слушања у Комитету за оружане снаге америчког Конгреса, о перспективној улози нуклеарног оружја Сједињених Држава, заменик министра одбране Роберт Ворк (Robert Work) позвао је да се Америка нуклеарним средствима супротстави руској нуклеарној доктрини која наводно предвиђа стратегију „ескалације и деескалације“. Другим речима, то Вашингтон интерпретира овако: од ескалације претњи ограниченом употребом нуклеарног оружја до деескалације конфликата у којима се користи конвенционално наоружање.   

        Коментаришући дебату, која је одржана у оквиру састанка министара одбране земаља блока „трансатлантске солидарности“ у Бриселу 8. октобра, стални представник Велике Британије при NATO Адам Томсон (Adam Thomson) јавно је јадиковао како је Алијанса раније обављала посебне војне вежбе користећи конвенционално и нуклеарно наоружање, али да никада није тестирала трансформацију прве врсте вежби у другу. Он тврди да се ова препорука тек разматра у Североатлантском савезу.

        И генерални сектретар, Јенс Столтенберг, активно пропагира линију јачања нуклеарног фактора у планирању војних припрема NATO против Руске Федерације.

        Карактеристично је да се у све три нуклеарне државе на Западу - Великој Британији, САД и Француској, у њиховим војно-политичким и академским круговима - не прави разлика између стратешког и тактичког нуклеарног наоружања.

        Ради заштите „целокупне NATO територије“ узима се у обзир целокупно нуклеарно оружје које може, као у јеку хладног рата ‘60-тих и ‘80-тих година прошлог века, добити посебно место: оно кажу мора да буде искоришћено „као средство за одвраћање агресије уз примену и конвенционланог наоружања“.

        У том контексту, веома је индикативна недавна изјава заменика пољског министра одбране Томаша Шатковского (Tomasz Szatkowski) којом је ставио јавни акценат на неопходност да пољске оружане снаге добију приступ америчком нуклеарном оружју као у варијанти предвиђеној за пет држава чланица NATO: Белгију, Италију, Холандију, Турску и Немачку које су дале дозволу да оно буде постављено на њиховој територији.

       „Ми желимо - отворено је рекао овај високи представник пољске војске - да завршимо са поделом чланова NATO на две категорије“, објаснивши при том да мисли на државе на чијим се територијама већ одавно налази америчко нуклеарно оружје и земље где га до сада још увек нема, имајући у виду савезнике који су, не тако давно, ушли у овај војни савез, а пре свега Пољску.  

        Пољско Министарство одбране пожурило је да оспори речи свог функционера тврдећи да оно, у овом тренутку, не обавља било какве активности срачунате на приступање Пољске споразуму са САД „о подели нуклеарне одговорности“ (nuclear sharing agreements).

        Међутим, разјашњења која су уследила након ове фразе, говоре сасвим супротно, обзиром да је Министарство одбране Пољске објавило буквално следеће:

       „Треба размотрити различите варијанте, укључујући и неку форму учешћа Пољске у том програму“.

        А тај програм, као што је познато, претпоставља постављање америчких нуклеарних средстава на територијама других држава и обављање заједничких војних вежби које предвиђају бацање „нуклеарних авио-бомби“ из авиона макета.  

        Такође треба обратити пажњу и на израз који је употребљен у првом делу одговора: „у овом моменту се не обављају било какве активности...“. Данас. Можда и јесте тако. А у будуће?

        Где су гаранције да тако неће бити? Тим пре, што треба имати у виду чињеницу да је NATO у мају 2012. године објединио у јединствени механизам нуклеарно, противракетно и конвенционално наоружање. Као и чињеницу да је средином октобра ове године Пољска већ ратификовала технички споразум о америчкој бази ПРО у Редзикову чија ће изградња почети на пролеће следеће и бити завршена 2018. године. Или, још један фактор, а то је употреба NATO авиона „двоструке намене“, тј. потенцијалних носача нуклеарних и конвенционалних авио-бомби које већ 11 година користе три NATO државе у вршењу операције „Балтичко ваздушно патролирање“ (Baltic Air Policing) у небу над Летонијом, Литванијом и Естонијом.

        Појава америчког нуклеарног оружја на територији Пољске - ма какви били изговори и објашњења за такву одлуку - означиће радикално и драматично заоштравање војно-политичке ситуације у Европи, смањиће праг примене нуклеарног оружја у овом прегусто насељеном региону Земаљске кугле, и на крају, реално означити повратак у године Хладног рата, у године војних сукоба између земаља NATO и оних које не улазе у овај милитаристички блок.

        Превео: Горан ШИМПРАГА

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари