ПЛОТЊИЦКИ: Донбасу је преостао само један пут – присаједињење Русији

ЛУГАНСК: МЕЂУНАРОДНИ ОКРУГЛИ СТО „ПУТЕВИ ИНТЕГРАЦИЈЕ ДОНБАСА У РУСИЈУ”

  • АЛЕКСАНДАР ЧАЛЕНКО: Донбас је руска земља, руска историјска територија. У Украјини се догађа неминовно – руска реконквиста, одвајање русских историјских територија. У Донбасу се кују кадрови потребни да би наша ослободилачка армија ушла у Дњепропетровск, Запорожје и Одесу
  • ДЕНИС ПУШИЉИН: Нема брзог решења. Биће ово дуги процесс, а крајње је проблематично да ће Украјина за то време опстати као држава
  • КОРОТЧЕНКО: Подела пасоша Русије људима у Донбасу је неминовност, а омогућиће Русији да војском заштити своје грађане у Доњецкој и Луганској Републици. Неизбежан је и скори референдум о прикључењу ДНР и ЛНР Руској Федерацији. А Турчинов, Порошенко и украјински генерали биће изведении пред трибунал за ратне злочине и осуђени
  • ОЛЕГ БОНДАРЕНКО: Одлука о писаједињењу Донбаса Русији може бити донета већ до краја ове године уколико одговор Запада на локалне изборе у Доњецкој и Луганској Републици – буду нове економске санкције против Русије   
  • МАТЕУШ ПИСКОРСКИ: Украјина није држава, она у догледно време може нестати. У Донбасу има више елемената државности него у Украјини. Донбас води борбу против нашег зајединичког непријатеља – украјинског неонацизма
  • ВЛАДИМИР КРШЉАНИН: Сви Срби и сви Руси никада нису били заједно у истој држави. Али су нераскидиво повезани братством, љубављу и вером, чак и када исте битке не воде у исто време. И увек заједно побеђују. Ми знамо да ваш повратак у Русију води и ослобођењу Србије. И спремамо се за то

         У ЛУГАНСКУ је у четвртак одржан Међународни округли сто под називом „Путеви интеграције Донбаса у Русију”.

         На скупу, у једној од најсвечанијих сала у граду, учествовао је низ највиђенијих лидера Донбаса и најпознатијих политичких аналитичара из Русије, као и по један гост из Србије и Пољске.

         Међу учесницима су били: председник Луганске Народне Републике Игор Плотњицки, председник парламента Доњецке Народне Републике и главни преговарач у Минску Денис Пушилин, шеф кримске експертске групе Сергеј Михејев, главни уредник часописа „Национална одбрана” Игор Коротченко, председник Покрета за Србију Владимир Кршљанин, политолог и лидер протестног покрета у Пољској Матеуш Пискорски.

         На скупу, о коме су опширно известили сви локални, али и сви главни медији у Русији, разматрани су формат интерграције Донбаса у Русију, перспективе Миснских споразума и предстојећи локални избори у ДНР и ЛНР. Учесници су одговорили и на велики број питања из публике.

         Занимљиво је да је управо у време одржавања овог скупа, председник Украјине Петар Порошенко својим указом потврдио санкције против 388 лица и 108 компанија које је 2. септембра предложио украјински Савет за националну безбедност којим председава злогласни Александар Турчинов. Санкције се односе на најистакнутије политичке и јавне личности Русије, руководиоце ДНР и ЛНР, али и на 22 грађанина различитих земаља, међу којима Србије, Немачке и САД, укључујући председника Покрета за Србију Владимира Кршљанина, који су као посматрачи пратили изборе у ДНР и ЛНР у новембру прошле године.

         Познати политички коментатор Александар Чаленко, који је и сам био међу учесницима конференције у Луганску, приметио је тим поводом да је Порошенко тим чином признао ДНР и ЛНР, јер су њихови руководиоци у Указу којим су им уведене санкције, наведени са својим званичним титулама: председник, министар одбране, министар иностраних послова итд.

         Данашња ситуација у Донбасу – оценио је Плотњицки – слична је оној из времена Перејаславске раде на којој је Богдан Хмељницки донео једино исправну одлуку о присаједињењу Русији. Још одређеније: Луганска Република је сада у ситуацији у којој је у оно време била територија даншње Украјине.

         Према његовим речима, тежња становника Луганштине ка уједињењу са Руском Федерацијом са сваким месецом све више расте и половином 2015-те већ је достигла 60 одсто.

         „Данас нам је преостао само један пут – пут повратка у своју породицу. Интеграција Луганске народне републике у Русију је и објективни и највероватније неизбежни процес” – подвукао је Плотњицки.

         Московски политиколог Олег Бондаренко је на конференцији оценио: „Одлука о писаједињењу Донбаса Русији може бити донета већ до краја ове године уколико одговор Запада на локалне изборе у Доњецкој и Луганској Републици – буду нове економске санкције против Русије”.

         Заменик министра за информисање ДНР Владимир Прјахин додао је да ће скори локални избори у Донбасу бити одржани под паролом: „Враћамо се кући, у Русију”.

         Преговарач ЛНР у Минску Владимир Дејнего указао је да и сама Украјина – саботирањем Минска-2 – подстиче Донбас на интеграцију са Русијом.

         Чаленко је, иначе, оценио да је Минск-2 био компромис неопходан за припрему Русије з могући потпуни раскид са Западом и додао: „Донбас нема други пут осим да се врати у Русију. Донбас је руска земља, руска историјска територија. У Украјини се догађа неминовно – руска реконквиста, одвајање русских историјских територија”.

         Он је закључио: „У Донбасу се кују кадрови потребни да би наша ослободилачка армија ушла у Дњепропетровск, Запорожје и Одесу”.  

         Пажњу учесника скупа привукле су и ове речи Пискорског: „Украјина није држава, она у догледно време може нестати. У Донбасу има више елемената државности него у Украјини. Донбас води борбу против нашег зајединичког непријатеља – украјинског неонацизма”.

         Коротченко је рекао и ово: „Подела пасоша Русије људима у Донбасу је неминовност, а омогућиће Русији да војском заштити своје грађане у Доњецкој и Луганској Републици. Неизбежан је и скори референдум о прикључењу ДНР и ЛНР Руској Федерацији. А Турчинов, Порошенко и украјински генерали биће изведении пред трибунал за ратне злочине и осуђени”.

         Председник парламента ДНР Денис Пушиљин подвукао је: „Нема брзог решења. Биће ово дуги процесс, а крајње је проблематично да ће Украјина за то време опстати као држава”.

ГОВОР ПРЕДСЕДНИКА ПОКРЕТА ЗА СРБИЈУ НА СКУПУ У ЛУГАНСКУ         

            КРШЉАНИН: Овде, у Донбасу,

         траје заокрет у светској историји

(други са леве стране) Владимир Кршљанин

  • Нас су 2000. привремено поробили. Наравно, они то не зову ропство, него евроинтеграције. За 15 година ропства изгубили смо скоро 7% становништва, три пута више него у деценији у којој смо ратовали
  • Шта значи повратак у Русију? Наши преци, који су баш овде пре два и по века основали Славјаносербију, то су добро знали – пут у живот
  • Овде, у Новорусији у коју су се уградили, постали су Руси. Али њихов сан се остварио. Сто година касније, Србија је васкрснула. Браћа су браћа. Исто тако су Руси, који су 1920-их нашли уточиште у Србији и дали немерљив допринос њеној култури и привреди, постали Срби

        ПРЕДСЕДНИК Покрета за Србију Владимир Кршљанин на скупу у Луганску рекао је:

        Браћо и сестре,

        Ми смо у Србији бранили прву линију 10 година.

        Ви овде на Донбасу започињете преокрет. То није само преокрет највећег и последњег светског рата, то је преокрет светске историје.

        Све богоотступничке силе су се ујединиле против православља, јер им оно представља брану да загосподаре светом. Бог или мамон? Људска заједница или ропство?

        Нас су 2000. привремено поробили. Наравно, они то не зову ропство, него евроинтеграције. За 15 година ропства изгубили смо скоро 7% становништва, три пута више него у деценији у којој смо ратовали.

        Шта значи повратак у Русију? Наши преци, који су баш овде пре два и по века основали Славјаносербију, су то добро знали – пут у живот. Европска католичка царевина им је пре тога давала привилегије да би је чували од османлијске најезде. Када им њихове услуге више нису требале, покушала је да им узме веру, односно душу. Они су знали да је једини пут у живот, пут који ће једног дана васкрснути српску државу на Балкану – пут у Русију.

        Овде, у Новорусији у коју су се уградили, постали су Руси. Али њихов сан се остварио. Сто година касније, Србија је васкрснула. Браћа су браћа. Исто тако су Руси, који су 1920-их нашли уточиште у Србији и дали немерљив допринос њеној култури и привреди, постали Срби.

        А још раније, краткотрајно српско царство на Балкану било је карика између Другог и Трећег Рима.

        Сви Срби и сви Руси никада нису били заједно у истој држави. Али су нераскидиво повезани братством, љубављу и вером, чак и када исте битке не воде у исто време. И увек заједно побеђују. Ми знамо да ваш повратак у Русију води и ослобођењу Србије. И спремамо се за то.

        Ми смо све страшне етапе прошли у 20. веку. Видели и како се покатоличењем, геноцидом, пропагандом и НАТО агресијом стварају вештачке нације анти-Срба и како се разбијају државе поткупљивањем елите и бандама фашиста, терориста и мафијаша.

        Такозвани демократски евроатлантски Запад, у ствари изопачена олигархијска диктатура, не преза ни од чега. Конкуренцију без милости мора заменити сарадња, пљачку стваралаштво, а греховну слободу појединца-роба, стварна слобода и живот, који су могући само у љубави према ближњем која ће да штити вером, али и законом заједницу људи – породицу, народ, државу, човечанство. То спасење и милиони на Западу очекују данас од Русије. То што је она данас моћна, извор је наде за цео свет. Ви сте данас носиоци преокрета историје – од рушења ка стварању. И зато се клањам и онима који су пали и онима који ће одстојати за повратак у Русију.”

        Одговарајући на питање из публике о Немачкој и Француској као гарантима Минских споразума, Владимир Кршљанин је, према извештајима руских медија, истакао да искуство рата против Србије говори о томе да „западни гаранти” често прибегавају обмани и тумачењу споразума онако како њима одговара. „Наше искуство показује да се Западу никада не сме веровати. Англосаксонски приступ је такав да је за њих легално искључиво оно што је у њиховом интересу у том тренутку.

        Немачка и Француска су нешто мало другачије. Оне сада разумеју и осећају да је рат у Украјини – део врло великог рата који се води ради опстанка англо-америчке империје, укључујући и против Европе, па се од њих зато може очекивати мало више конструктивности.

        Али озбиљне гаранте имаћете само у Русији и у самима себи”, упозорио је Кршљанин.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари