Париз и Берлин обједињују војну индустрију ЕУ и формирају Европску одбрамбену агенцију

СВЕ ПОТРЕБНЕ ОДЛУКЕ БИЋЕ ДОНЕТЕ 16. СПЕТЕМБРА – НА САМИТУ ЕУ У БРАТИСЛАВИ

  • Модернизацији војне стратегије ЕУ досад се противила Велика Британија, која је била против формирања европске армије. А сада Париз и Берлин отворено предлажу да ЕУ почне да делује као „унија 27 партнера“
  • Једна од тачака кориговане стратегије предвиђа битно смањеивање куповине наоружања у САД и ширење унутр ЕУ производње авиона-танкера, система сателитске везе, опреме за деловање у сајбер-простору, као и привођење крају програма дронова MALE
  • Иницијатори, наравно, наглашавају да агенција неће дуплирати НАТО, али ће помагати државама чланицама ЕУ у јачању њиховог одбрамбеног потенцијала. ЕУ има намеру да установи свој логистички центар за „размену стратешких актива и података сателитске шпијунаже“

          ЈЕДНА од главних тема самита Еверопске уније у Братислави, који ће бити одржан 16. септембра, биће обновљени план одбрамбене политике ЕУ који је плод заједничке иницијативе Француске и Немачке.

          Предлоге за формирање и функционисање Европске одбрамбене агенције дали су министри одбране те две земље – Жах-Ив Ле Дриан и Урсула фон дер Лајен.

          Париз и Берлин желе да ЕУ буде не само економска него и војна унија.

          Предложени документ тренудно „бруси“ експертски тим под руководством Федерике Могерини, а треба да буде „база за преиспитивање целокупне стратегије безбедности Европе“.

          У француско-немачком документу се наглашава да је дошло време да земље ЕУ ојачају своје јединство и обједине напоре у сфери одбране ради „ефикасније заштите грађана ЕУ и граница Европе“.

          Модернизацији војне стратегије ЕУ досад се противила Велика Британија, која је била против формирања европске армије. А сада Париз и Берлин отворено предлажу да ЕУ почне да делује као „унија 27 партнера“.

          Једна од тачака кориговане стратегије предвиђа битно смањеивање куповине наоружања у САД и ширење унутр ЕУ производње авиона-танкера, система сателитске везе, опреме за деловање у сајбер-простору, као и привођење крају програма дронова MALE.

          Рад на свему овоме ће координирати Европска одбрамбена агенција.

          Иницијатори, наравно, наглашавају да агенција неће дуплирати НАТО, али ће помагати државама чланицама ЕУ у јачању њиховог одбрамбеног потенцијала.

          ЕУ има намеру да формира и свој командни центар који ће координирати медицинску помоћ и логистички за „размену стратешких актива и података сателитске шпијунаже“.

          Постојећи Еврокорпус ЕУ (војни клуб Немачке, Француске, Белгије, Луксембурга, Италије и Пољске који је формиран 1995.) треба да постане „костур“ будуће европске армије.

          Главни приоритет целог пројекта је интеграција одбрамбене индустрије ЕУ.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари