Оживела страховања да је Италија главна слаба карика Европске уније

DIE WELT: ЕВРОПСКА ЦЕНТРАЛНА БАНКА ШТАМПА МИЛИЈАРДЕ И ДАЈЕ ИХ РИМУ, А ОНЕ - НЕСТАЈУ

Бепе Грило, лидер покрета Пет звезда који Ренцију дува за врат

  • Према истраживању Deutsche Bank, Италија је је једина земља еврозоне која је осиромашила и назадовала по обиму производње по глави становника. Раст на том плану имају чак и Грчка и Португал. Италија има и највећи ниво незапослености међу младима - чак 39,2 одсто
  • Експерт Марко СТРИНГА: Италија је позната по својој политичкој нестабилности, али овога што се сада догађа никада није било. Италија постаје политичка загонетка. Највише брине веза између проблематичних италијанских банака и државе која слаби. Највећи политички ризик за еврозону не представљају парламентском кризом парализована Шпанија или Француска и Немачка, у којима ће се ускоро одржати избори, већ Италија којој истиче време

          ЕВРОПСКА централна банка Италији ставља на располагање милијарде евра, али значајне суме добијене од ЕЦБ „беже“ из Италије у иностранство, а се и та земља и еврозона суочавају са мрачном прспективом – објавио је Die Welt.

          Утицајни немачки лист ово назива једном од највећих ј наопаснијих тајни ЕУ, наводећи да је Банка Италије обновила свој негативни рекорд јер су њене обавезе према „систему евра“ (такозвани биланс Target2) у августупремашиле 10 одсто и достигле 327 милијарди евра.

          Да би се знало шта ово значи, треба имати у виду да у ЕУ сва прекогранична плаћања пролазе кроз систем Target2. Забринутост поводом „негативног рекорда“ не крије ни главни економиста банке HSBC Фабио Балбони:

          „Тако високи ниво биланса Target2 в Италији  сигуран је знак да квантитавно омекшавање у случају Италије на функционише. Програм куповине еврооблигација требало је да помогне уклањању неравнотеже у еврозони, али се догодило сасвим супротно јер се од момента „омекшавања“ биланс Target2 само повећао. А то значи да новац који се појављује захваљујући куповини бондова не подиже италијанску економију већ се одлива изван земље“.

          Према истраживању Deutsche Bank, Италија је је једина земља еврозоне која је осиромашила и назадовала по обиму производње по глави становника. Раст на том плану имају чак и Грчка и Португал.

          Италија има највећи ниво незапослености међу младима. Чак 39,2 одсто.

Марко Сртинга

          Експерт Deutsche Bank Марко Стринга  упозорио је: „Италија је позната по својој политичкој нестабилности, али овога што се сада догађа никада није било. Италија постаје политичка загонетка“.

          Економисте највише брине веза између проблематичних италијанских банака и „државе која слаби“.

          Стринга је уверен: „Највећи политички ризик за еврозону не представљају парламентском кризом парализована Шпанија или Француска и Немачка, у којима ће се ускоро одржати избори, већ Италија којој истиче време. Ако Рим не буде способан за радикалне промене – за ЕУ ће главни проблем постати Италија, једна од земаља које су је основале“.

          Аналитичари банке Morgan Stanley процењују да ће се Рим наћи у проблемима ако реформа Сената, који је иницирао Матео Ренци, на референдуму пропадне, а вероватно хоће. У том случају парламентарни избори могу донети победу популистичком покрету Пет звезда који се противи „европском курсу земље“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари