Ово прија: Стејт департман „цвили” да Русија прави дестабилизујуће системе наоружања

ПЕНТАГОН – КОЈИ СЕ У ОРУЖЈЕ МНОГО БОЉЕ РАЗУМЕ – НИ РЕЧ О „КРШЕЊУ МЕЂУНАРОДНИХ ОБАВЕЗА”

Тестирање крстареће ракете неограниченог дометаса атомским погоном

  • Портпаролка Пентагона Дејна ВАЈТ: „Русија је на својим новим оружјима радила одавно. Све смо то имали у виду приликом разраде нуклеарне стратегије. Пентагон већ дуже време мотри на те кораке Русије и зато САД  нису изненађене и спремне су да одреагују на прави начин. Министарство одбране САД је уверено да Америка може одбити сваки напад, био он помоћу хиперсоничне или крстареће ракете на нуклеарни погон”
  • Портпаролка Стејт Департмана Хезер НАУЕРТ: „Председник Путин је потврдио оно што је влада САД одавно знала, а Русија порицала – да Русија ради на дестабилизујућим системима наоружања већ дуже од 10 година, директно кршећи своје међународне обавезе. Влада САД је са интересовањем пратила изношење Путинове председничке посланице”
  • Са готово идентичним оптужбама иступила је и Бела кућа. Њена портпаролка Сара САНДЕРС објавила је: „Председник Путин је потврдио оно што су САД све време знале – да Русија десет година развија дестабилизујуће наоружање. Председник (Трамп) схвата са каквим претњама се суочавамо и сконцентрисан је на заштиту својих савезника и партнера”

          АМЕРИЧКО Министарство одбране није изненађено тврдњама руског председника Владимира Путина о новом атомском оружју и војска САД је спремна да одговори на све претње, изјавила је данас портпаролка Пентагона Дејна Вајт.

          Вајт је притом поновила америчку омиљену лукаву мантру да ПРО САД није уперена против Русије и да њени сегменти у Европи (Пољска, Румунија...) нису ту због Москве, већ да су намењени одбрани од Ирана, Северне Кореје и других претњи.

          Одмах потом је прецизирала: „Заиста нисмо изненађени тим (Путиновим) изјавама. Амерички народ може бити потпуно уверен да смо апсолутно спремни. Ми морамо имати средства за гарантовано нуклеарно обуздавање и ми смо уверени да смо у стању да заштитимо Америку, није важно од чега”.

          Вајт је посебно нагласила да Пентагон неће због савременог оружја о којем је говорио Путин уносити никакве измене у своју нуклеарну стратегију усвојену 2. фебруара:

          „Русија је на својим новим оружјима радила одавно. Све смо то имали у виду приликом разраде нуклеарне стратегије. Пентагон већ дуже време мотри на те кораке Русије и зато САД  нису изненађене и спремне су да одреагују на прави начин. Министарство одбране САД је уверено да Америка може одбити сваки напад, био он помоћу хиперсоничне или крстареће ракете на нуклеарни погон”.

          Убрзо се – што је такође очекивано – огласио и Стејт департман и оптужио Русију да „крши међународне споразуме, нарочито о забрани ракета малог и средњег домета”. У његово име је Хезер Науерт рекла:

          „Председник Путин је потврдио оно што је влада САД одавно знала, а Русија порицала – да Русија ради на дестабилизујућим системима наоружања већ дуже од 10 година, директно кршећи своје међународне обавезе. Влада САД је са интересовањем пратила изношење Путинове председничке посланице”.

          Науерт је признала да је у Путиновом наступу понешто ипак изненадило врх америчке дипломатије.

          Није открила шта, чак је – да би ефекат минимизовала – избегла саму еч „изненадило”, рекавши да је се ради о понечему „новом”.

          У истом контексту је навела да Вашингтон разрађује „више варијанти поводом дејстава Русије у Сирији”. Чак је поменула мере против Русије и Сирије због тобожњег коришћења хемијског оружја.

          Са готово идентичним оптужбама иступила је и Бела кућа. Њена портпаролка Сара Сандерс објавила је:

          „Председник Путин је потврдио оно што су САД све време знале – да Русија десет година развија дестабилизујуће наоружање, упркос својим обавезама из споразума о ракетама малог и средњег домета. Председник (Трамп) схвата са каквим претњама се суочавамо и сконцентрисан је на заштиту својих савезника и партнера”.

          Сандерс је подсетила на Трампово обећање да ће САД дање развијати своје „нуклеарне могућности”.

          Путин је раније данас у годишњем обраћању нацији представио нове високотехнолошке видове атомског наоружања, за које је рекао да нису блеф и да представљају одговор на излазак САД из Споразума о противракетној одбрани.

          Председник Русије је рекао да нова достигнућа у области нуклеарног наоружања немају конкуренте у свету и додао да је у децембру 2017. лансирана крстарећа ракета са нукеларном бојевом главом и са неограниченим радијусом дејства и непредвидљивом путањом лета.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари