Орбан гради ограду и на граници са Хрватском - прва фаза биће готова већ данас

У МАКЕДОНИЈУ ИЗ ГРЧКЕ И ДАЉЕ СВАКОДНЕВНО УЛАЗИ ДО 3.000 МИГРАНАТА

Мађари постављају жицу на граници са  Хрватском

  • Шеф мађарске дипломатије Петер СИЈАРТО: Хрватска је могла боље да се припреми уместо што је нападала Мађарску због третмана избеглица. Њен систем за прихват миграната се урушио за само један дан што говори да та земља још није спремна за улазак у шенгенску зону
  • Медији у Словенији упућују оштре критике Бриселу и Европској унији да се не сналазе у новонасталој ситуацији и позивају Љубљану да „први пут у својој четвртвековној историји реагује као суверена држава која не може рачунати ни на кога, а која сама добро зна шта је поштено и исправно и како треба помоћи ни за шта кривим несрећницима“

        МИНИСТРИ спољних послова Словеније и Мађарске - Карл Ерјавец и Петер Сијарто - изразили су забринутост због чињенице да Хрватска шаље избеглице ка Мађарској и Словенији уместо да им пружи помоћ, пренела је данас словеначка агенција СТА.

        Позивајући се на мађарске медије, СТА преноси да су министри у телефонском разговору касно синоћ, оценили да се „систем за пружање помоћи избеглицама у Хрватској урушио за један дан“.

        Мађарски медији пренели су и да је Сијарто изјавио да је Хрватска могла боље да се припреми уместо што је нападала Мађарску због третмана избеглица. Он је, како се наводи, оценио да чињеница да се хрватски систем урушио за само један дан говори да та земља још није спремна за улазак у шенгенску зону.

        Словеначка телевизија објавила је данас да је у сабирном центру за избеглице у Брежицама смештено до сада 180 људи који су током ноћи илегално прешли из Хрватске, али их по неслужбеним подацима има већ најмање 500.

        Мађарски премијер Виктор Орбан рекао је данас да је Мађарска почела да гради ограду на граници према Хрватској како би спречила улазак избеглица у земљу и да ће прва фаза у изградњи 41 километра дугачке ограде бити завршена данас.

        Мађарска је 15. септембра затворила границу са Србијом па се избеглички талас преусмерио ка Хрватској одакле избеглице покушавају да наставе пут преко Словеније или Мађарске. 

        Око 150 избеглица које су се возом довезле из Загреба у словеначку Добову, железнички гранични прелаз, ноћас је пребачено у центар за странце у Постојни. С обзиром да њихов повратак у Хрватску није могућ, у току су даљи поступци. На граничном прелазу Обрежје (Брегана) полиција је ухватила већи број странаца, који су недозвољено прешли границу.

        Данашњи штампани медији у Словенији упућују оштре критике Бриселу и Европској унији да се не сналазе у новонасталој ситуацији и позивају Словенију да „први пут у својој четвртвековној историји реагује као суверена држава која не може рачунати ни на кога, а која сама добро зна шта је поштено и исправно и како треба помоћи ни за шта кривим несрећницима“.

        Иначе, број избеглица, у највећој мери из Сирије али и из Ирака, Авганистана, Пакистана и северноафричких земаља, који у Македонију улазе из Грчке - не смањује се након што је Мађарска затворила границу са Србијом 15. септембра.

        Из Грчке у Македонију свакодневно прелази између 2.000 и 3.000 људи који границу прелазе у мањим групама.

        Према извештајима македонског МУП-а 16. септембра у Ђевђелији је пријављено укупно 1.871 избеглица које су добиле документа за пут кроз Македонију.

        Све избеглице из Македоније у Србију улазе без проблема, где се региструју у прихватним центрима у Прешеву и код села Миратовац у прешевској општини.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари