ОКСФОРД ТИМ: Нове технологије претња опстанку човечанства

УПОЗОРЕЊЕ ТИМА ИНСТИТУТА ЗА БУДУЋНОСТ ЧОВЕЧАНСТВА КОЈИ ПРЕДВОДИ ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ МИСЛИЛАЦА НА СВЕТУ НИК БОСТРОМ

Ник Бостром

  • Чарли ВОРЕН: Неизбежно је да ће технологија толико напредовати да ће створити интелигенцију већу од људске
  • Последице су непредвидиве, али није незамисливо да би вештачка интелигенција могла да одлучи да нас све убије... Однос према томе као према правом проблему је добар старт, упозорава Ворен

         НАПРЕДАК технологије могао би да буде највећа претња за људску расу у овом веку, упозорио је тим научника са Оксфорда.

         Тим Института за будућност човечанства Универзитета Оксфорд, који предводи један од највећих мислилаца на свету Ник Бостром, указао је да нове технологије - као што су нанотехнологија, вештачка интелигенција и синтетичка биологија - могу бити узроци нестанка људи.

         Бостром и његов тим су своја запажања изнели у документу „Спречавање ризика по човечанство као глобални приоритет“.

         Они наводе да могућност ишчезавања људске врсте добија мало пажње у академској заједници, „за разлику од балегара и сноуборда“, а још се поручује научницима да се више баве новим научним пољима.

         Бостром је указао да је питање опстанка људске врсте маргинализовано и да се њиме бави „популарна наука“, новинари и SF писци, иако је питање будућности човечанства јако битно, а често се не третира озбиљно.

         Тим тврди да традиционалне бриге као што су климатске промене, ратови и епидемије тешко могу да доведу до краја човечанства, и подсећају на примере Другог светског рата и шпанске грознице, које је човечанство преживело.
Међутим, постоји забринутост око технологија које, иако нуде велике бенефите, напредују ка сфери непознатог, што може довести до озбиљних последица, указује Бостром.

         Одмах су се јавили и они који одбацују ове тврдње, па је тако нанотехнолог Питер Добсон рекао да је та научна област већ претрпела критике проистекле из неинформисаности.

         „Можемо слободно рећи да се нанотехнологија померила из области научне радозналости у област технолошке примењивости у многим областима и наставиће се у том правцу“, каже Добсон.

         Добсон је рекао да забринутост по том питању јесте добродошла, и да је навела научнике да постављају више питања о етичким и друштвеним аспектима истраживања.

         Чарли Ворен је мање оптимистичан од Добсона и каже да је неизбежно да ће технологија толико напредовати да ће створити интелигенцију већу од људске.

         „Последице су непредвидиве, али није незамисливо да би вештачка интелигенција могла да одлучи да нас све убије... Однос према томе као према правом проблему је добар старт“, подвукао је Ворен.

         Вијести
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари