ОБАМА: Треба нам пауза да оценимо своје односе са Русијом

ОДНОСЕ СА ПУТИНОМ НАЗВАО ДОБРИМ И НОРМАЛНИМ И НАГЛАСИО ДА ЊИХ ДВОЈИЦА О СВЕМУ РАЗГОВАРАЈУ „ДИРЕКТНО И ОТВОРЕНО”

  • Ситуацију са бившим сарадником ЦИА Едвардом Сноуденом, коме је Русија дала привремени азил, председник САД назвао „још једном епизодом у низу нарастајућих противречја која имамо прилику да посматрамо последњих месеци јер су ту и Сирија и тема људских права”

  • Своје виђење „паузе”, објаснио је овако: „Могуће је да је сада најбоље направити паузу и проценити куда има намеру да иде Русија и шта одговара нашим интересима, па наше односе направити таквим да буду добри за САД, а надам се – и за Русију”

  • Епизода са Сноуденом није у стању да доведе у питање оно што је заједничко интересима САД и Руске Федерације. Међу нашим земљама нема никаквог хладног рата. Псостоји – реално партнерство - подвукао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров који борави у Вашингтону 

         СЈЕДИЊЕНИМ Државама је потребна пауза – рекао је Барак Хусеин Обама - да би оцениле своје односе са Русијом на фону нарастајуће антиамеричке реторике Москве.

         Ситуацију са бившим сарадником ЦИА Едвардом Сноуденом, коме је Русија дала привремени азил, председник САД је назвао „још једном епизодом у низу нарастајућих противречја која имамо прилику да посматрамо последњих месеци јер су ту и Сирија и тема људских права”.

         Своје виђење „паузе”, објаснио је овако: „Могуће је да сада најбоље направити паузу и проценити куда има намеру да иде Русија и шта одговара нашим интересима, па наше односе направити таквим да буду добри за САД, а надам се – и за Русију”.

         У типично америчком стилу, Обама је за своје односе са Владимиром Путином рекао да су добри и нормални и нагласио да њих двојица о свим питањима разговарају „директно и отворено”, понекад чак и „веома конструктивно”.

         Упркос томе, оценио је да се из Москве – са Путиновим повратком у Кремљ – појачала антиамеричка реторика која у сећању буди старе стереотипе хладног рата”.

         „Позвао сам Путина да гледамо напред а не уназад поводом поменутих питања, али је успех био и овакав и онакав”, оценио је Обама.

         Амерички председник, изговоривши све ово, ипак није пропустио да укаже да су Москва и Вашингтон заједно постигли и неке „велике резултате”:

         „Током прве четири године свог мандата, сарађивао сам са председником Медведевом и остварили смо видљив прогрес. Потписали смо споразум о стратешком офанзивном наоружању, сарађивали смо поводом санкција против Ирана. Русија нам је помагала у снабдевању наших трупа у Авганистану. Русија је ушла у Светску трговинску организацију, што одговара и интересима наших компанија”.

         Обама је, иначе, вечерас саопштио: да сепцијалне службе САД не злоупотребљавају своја овлашћења при надзору телефонских позива и размене информација у интернету.

         Иако је тврдио да је тобоже све у реду, обећао је да ће заједно са Конгресом радити „над изменама у Патриотком акту норми које се тичу прислушкивања приватних разговора”.

         Да неко не би нешто погрешно разумео, Обама је је подвукао да Едварда Сноудена не сматра америчким патриотом.

         Реагујући на Обамин наступ, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, који борави у Вашингтону, нагласио је да његова земља у случају са Сноуденом поступала строго у складу са својим законима и међународним правом и да, напросто, није могла да друкчије поступи.

         „Епизода са Сноуденом”, подвукао је Лавров, „није у стању да доведе у питање оно што је заједничко интересима САД и Руске Федерације. Међу нашим земљама нема никаквог хладног рата. Постоји – реално партнерство.”

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари