ОБАМА: Шефове пријатељских земаља пратићемо само у случају преке потребе

ПРЕДСЕДНИК САД ЛИДЕРИМА САВЕЗНИЧКИХ И ПРИЈАТЕЉСКИХ ЗЕМАЉА ПОНУДИО САМО „РУЖУ СА БОДЉОМ”

  •  На конференцији за медије у Белој кући рекао: Ми знамо да шпијунске мреже других земаља, укључујући оне које се притворно чуде поводом Сноуденових раскринкавања, непрекидно покушавају да проникну у комуникационе канале владе САД и у комуникације нашег приватног сектора. Знамо и да развијају програме који би им омогућили да прислушкују наше разговоре, да пресрећу наше електронске везе и да доведу у опасност наш систем
  •  Обећао да ће програм НСА који је омогућавао прикупљање и чување такозваних метаподатака бити обустављен у две фазе
  •  Да би умањио значај Сноуденових открића, Обама је оценио специјалне службе САД, укључујући и оне чије је Сноуден тајне разоткрио, функционишу на вишем нивоу и по вишим стандардима него одговарајуће службе других земаља, укључујући Русију и Кину

         АМЕРИЧКИ председник Барак Хусеин Обама објавио је да је својој електронској и другој шпијунажи забранио да прати лидере неколико десетина држава. Заправо:  свих држава које Вашингтон сматра савезничким и пријатељским.

         Међутим, сам Обама – који се у Белој кући појавио пред новинарима – прецизирао да је то ипак ружа са бодљом. Јер, прецизирао је: да се разговори, електронска пошта и поруке лидера савезничких земаља неће пресретати „без преке потребе“. А шта ће се сматрати „преком потребом“ – одлучиваће се, наравно, у САД.

         „Ако то не буде у интересу наше националне безбедности – нагласио је Обама – ми нећемо пресретати комуникације шефова држава и влада земаља које су наши пријатељи и савезници“.

         Амерички лидер је посебно указао да друге државе непрекидно елетронски шпијунирају САД:  да настоје да прислушкују разговоре на територији САД и „лове податке“.

         „Ми знамо да шпијунске мреже других земаља, укључујући оне које се притворно чуде поводом Сноуденових раскринкавања, непрекидно покушавају да проникну у комуникационе канале владе САД и у комуникације нашег приватног сектора. Знамо и да развијају програме који би им омогућили да прислушкују наше разговоре, да пресрећу наше електронске везе и да доведу у опасност наш систем“ – подвукао је Обама.

         Он је признао да ће „Сноуденова открића“ још многе године утицати на рад америчких специјалних служби.

         „Немам намеру да се удубљујем у оно што је радио господин Сноуден, нити у његове мотиве, али желим да кажем да заштита наше нације зависи и од честитости оних којима су поверене наше тајне“ – истакао је председник САД.

         Обама је, иначе, истовремено, саопштио да ће програм НСА који је омогућавао прикупљање и чување такозваних метаподатака бити обустављен. Додао је да ће током ове године бити договорен прелазак са масовног и неселективног прикупљања таквих података на „фокусирани и циљани лов“. Тај прелазак, према његовим речима, биће изведен у две фазе.

         У првој фази ће се бројевима телефона са којих долазе позиви „прилазити“ само на два „корака“, а по прикупљеним подацима ће америчке специјалне службе – наводно – имати право да „копају“ само по судским решењима или „при постојању ванредних околности“.

         Обама је посебно указао да ће САД  дозволити електронску индустријску шпијунажу само у интересу националне безбедности. Обећао је да се прикупљени подаци неће користити против оних који друкчије мисле већ само за борбу против туђе шпијунаже, тероризма, војних и сајбер-претњи и традиционалног организованог криминала.

         Амерички председник је открио да ће се у Стејт департменту ускоро појавити „координатор за питања елекстонске шпијунаже“ који ће, поред осталог, контактирати са другим државаама поводом америчке електронске шпијунаже.

         Обама је наступио са тврдњом да су америчке специјалне службе деловале у складу са законима приликом класичног прислушкивања разговора, али је ипак најавио – да ће и у том домену све бити проверено.

         Да би умањио значај Сноуденових открића, Обама је оценио да специјалне службе САД, укључујући и оне чије је Сноуден тајне разоткрио, функционишу на вишем нивоу и по вишим стандардима него одговарајуће службе других земаља, укључујући Русију и Кину.

         „Понекад се чини -  нагласио је Обама - да се од Америке траже неки посебни стандарди, а само раздражује спремност неких да у деловању владе САД проналазе само најгоре намере. Нико не очекује да се у Кини воде отворене дебате о њеним програмима праћења, или да ће Русија респектовати забринутост својих грађана поводом заштићености приватних информација. А од САД  све то траже зато што је наша земља на авангардним позицијама на плану заштите приватности и људског достојанства“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари