ОБАМА: Правила за глобалну економију треба да пишу САД, а не земље попут Кине

НА ЗЕМЉЕ ОКО ПАЦИФИКА ОТПАДА ТРЕЋИНА СВЕТСКЕ ТРГОВИНЕ

И 40 СВЕТСКЕ ЕКОНОМИЈЕ

Барак Обама

  • Председник САД у посланици Конгресу: „Пошто 95 одсто наших потенцијалних купаца живи изван САД, морамо бити уверени да правила за глобалну економију пишемо ми, а не земље попут Кине“

        АМЕРИКА треба да пише правила светске економије, а не Кина - изјавио је Барак Обама.

        У посланици Конгресу САД којом је затражио пуномоћје за Белу кућу да потпише трговински споразум о Транс-Пацифичком партнерству, амерички председник је нагласио:

         „Пошто 95 одсто наших потенцијалних купаца живи изван САД, ми морамо бити уверени да правила за глобалну економију пишемо ми, а не земље попут Кине“.

        Обама је овоме додао: „Наш експорт подржава преко 11 милиона раних места и ми знамо да компаније-извознице исплаћују веће зараде него остале. Данас смо у прилици да откријемо нова тржишта за робу и услуге које се ослањају на три речи које изазивају наш понос „Made in USA“.

        Обама тражи законско право да са змљама са обе стране Пацифика, којима предлаже безмало бесцаринску трговину, може да закључује трговинске споразуме у које Конгрес не би могао да уноси измене, то јест - могао би само да их прихвати у целини или да их одбије.

        Амерички лидер не крије да и транс-пацифичку трговинску зону користи за стварање „нових правила“. У посланици Конгресу нагласио је да ће та правила омогућити да се „избегну грешке из прошлости“ и да САД „искористе нове могућност држећи се својих вредности“.

        Обама је конгресменима поручио: да ће потписати само „закон који ће обичним Американцима омогућити да иду напред“.

        Споразум о Транс-Пацифичком партнерству прво су потписали Чиле, Нови Зеланд, Брунеј и Сингапур. Касније су се прикључиле још неке земље са оба америчка континента, Аустралија и Јапан.

        На земље овог дела света отпада трећина светске трговине и 40 одсто светске економије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари