ОБАМА: Јапан је слаб, Европа је слаба, и САД могу бити увучене у економску глобалну слабост
АМЕРИЧКОМ ПРЕДСЕДНИКУ САД СМЕТА НАЦИОНАЛИЗАМ КИНЕСКОГ ЛИДЕРА ЦИ ЂИНПИНГА
- У разговору са босовима америчког крупног бизниса није пропустио прилику да нагласи да свет од САД наводно „и даље очекује економско лидерство“. Ипак је додао: „Неопходне су и друге локомотиве које ће глобалну економију вући напред“
ПРЕДСЕДНИК Кине Си Ђинпинг учврстио је своју власт брже него било који лидер у Пекингу још од времена Денг Сјаопина, али у јачању његовог утицаја постоји и одређена опасност повезана и са проблемом кинеског национализма – оценио је Барак Обама.
У свом наступу пред босовима крупног америчког бизниса из групе Business Roundtable, нагласио је да је Си склон национализму, што – с обзиром на територијалне спорове у региону - брине његове суседе.
Амерички лидер је истовремено изразио забринутост због „проблема са поштовањем људских права“ у Кини и ограничавањем другачијих мишљења. Нимало успут, истакао је да Кина добар део својих великих економских успеха дугује „ауторитарном типу владавине“.
Обама је поручио Кинезима, за које је рекао да су јако заинтересовани за одржавање добрих односа са САД, да од њих очекује да престану са комерцијалним сајбер-крађама.
Председник САД је истом бизнис-скупу рекао да је Вашингтон забринут због тренутне слабости економија Европе, Јапана и земаља у развоју јер сматра да је то претња и америчком развоју.
„Јапан је слаб, Европа је слаба, а то значи да и Сједињене Државе могу да буду увучене у ту економску глобалну слабост. Брине ме што због релативне стабилности тржишта и одсуства финансијске кризе не поклањамо потребну пажњу општој слабости европске економије. Опасности повезане са хроничном, дугорочном дефлацијом и истински слабом тражњом у Европи – већа су претња од прегревања економије и инфлације. Зато пратимо процесе и покушавамо да радимо на међународном плану, пре свега са Европом – да бисмо обезбедили одрживији економски раст“ – нагласио је Обама.
Није пропустио прилику да у наставку нагласи да свет од САД наводно „и даље очекује економско лидерство“. Ипак је додао:
„Неопходне су и друге локомотиве које ће глобалну економију вући напред“.