Нови премијер Јапана осумњичио САД и ЕУ за „монетарни рат“

ДЕВИЗНЕ РЕЗЕРВЕ ЦЕНТРАЛНИХ БАНАКА У 2012. ПОРАСЛЕ НА 10,5 БИЛИОНА ДОЛАРА

Шинзо Абе

  • Јапански премијер Шинзо Абе постао други званичник из G7 - после шефа Банке Енглеске Мервина Кинга - који је изјавио да централне банке различитих земаља могу бити увучене у „монетарни рат“ који би појачао напетост међу у свету, објавио је Wall Street Journal.
  • Неки амерички економисти позивају ФЕД и Трезор САД на агресивнија дејства према Кини и другим земљама у развоју. Фреа Бергстен и Џозеф Гањон уверени да ће трговински дефицит САД ће бити 150 до 300 милијарди долара мањи, а број радних места у земљи повећан за два милиона, уколико Кина и друге земље у развоју престану да штите своје националне валуте
  • Ови експерти предлажу да Вашингтон донесе мере које би повећале порез на увоз из тих земаља

        НОВИ премијер Јапана Шинзо Абе изјавио је да је неопходно смањити курс јена до нивоа 90 јена за један долар. При том је оптужио друге земље - посебно САД и ЕУ - за активности које воде поправљању позиција њихових валута.

       Јапански премијер је овим иступом постао други завничник из G7 - после шефа Банке Енглеске Мервина Кинга - који је изјавио да централне банке различитих земаља могу бити увучене у „монетарни рат“ који би појачао напетост међу у свету, објавио је Wall Street Journal.

       Абе је, иначе, позвао Банку Јапана да се бори са трендовима који, како је рекао, долазе из САД и Европе. На почетку рада берзи у Азији, ове недеље, долар је вредео 84,38 јена. Абе сматра да ниво од 90 јена за један долар мора да подржи профит јапанских извозника.

       „Централне банке у читавом свету штампају новац, подржавајући своје економије и јачајући извоз. Америка је за то најбољи пример“ - ракао је Абе, указујући на политику Федералних резерви САД срачунату на повећање доларске ликвидности на тржишту за рачун великог обима куповине буџетских облигација и друге имовине.

       „Уколико се тако настави и даље, јен ће морати да јача. Животно је важно да се томе супротставимо“ - истакао је Абе који само што је постао премијер Јапана.

       Раније је Кинг говорио да 2013. година може бити тешка година, јер многе земље покушавају да смање курс својих валута, што доводи до гомилања проблема.

       Коментари Абеа и Кинга говоре да се размере „монетарног рата“ шире. Неко време је критикама била изложена смо Кина јер је активно управљала својим девизним курсом и тиме стимулисала извоз.

       Међутим, сада због финансијске кризе и друге земље -укључујући и Швајцарску, Израел и Јужну Кореју - такође спречавају јачање својих валута.

       На основу података ММФ, девизне резерве централних банака су  у 2012. порасле на 10,5 билиона долара (у 2007. су биле 6,7 билиона). Раст од 57 одсто за мање од пет година – очигледан је доказ да централне банке агресивно повећавају финансијске позиције у другим валутама у покушају да спрече јачање својих валута. Највећи раст био је у Швајцарској.

       Девизни курс је за многе јапанске компаније изузетно важан. Уколико долар вредео више од 85 јена, компаније које до данас не плаћају порезе, јер немају профит, могле би да плате порезе.

       У минулој деценији долар је изгубио 23 одсто своје вредности у односу на друге валуте.

       Неки амерички економисти позивају ФЕД и Трезор на агресивнија дејства према Кини и другим земљама у развоју. Према оценама експерата Фреда Бергстена и Џозефа Гањона, трговински дефицит САД ће бити за 150 до 300 милијарди долара мањи, а број радних места у земљи ће се повећати за два милиона, уколико Кина и друге земље у развоју престану да штите своје националне валуте.

       Експерти предлажу да се доносу мере које би повећале порез на увоз из тих земаља, што би омогућило да се очува вредност долара.

       Историјски гледано, девизне интервенције централних банака имају ограничен домет. И Абе је указао да такве мере „тешко могу бити ефикасне“. Истовремено је позвао Централну Банку Јапана на „агресивне кораке“ ради победе над дефлацијом како би се јен задржао на неопходном нивоу.

       Премијер Јапана је више пута говорио да циљ Централне Банке његове земље треба да буде инфлација на нивоу од 2 одсто и запретио је својој централној банци променом закона уколико се она не сложи са захтевом владе.

       Економиста Едвин Труман упозорио је и Токио и друге престонице да дириговање курсевима може бити  „дестабилизујући фактор“.

       „Уколико радите на томе да валуте буду сувише потцењене, онда то значи да се спремате за почетак трговинског рата“ - рекао је Труман.

       Трговински ратови у којима земље ограничавају увоз из других земаља, били одлика епохе Велике депресије „30-тих година прошлог века.

       Централна Банка Јапана размотриће нову циљану инфлацију у јануару, а сада ће активно релаксирати монетарно-кредитну политику која ће ослабити јен. Абе и други лидери Либерално-демократске партије Јапана спремни су само за умерено слабљење јена, јер је увоз од марта од 2011. веома нарастао због хаварије на атомској централи.

       „Узимајући у обзир структуру индустрије Јапана, стално слабљење јена није најбоље решење“ - рекао је најближи сарадник Абеа, Шигеру Ишиба. И додао: „Морамо да размишљамо како да задржимо курс око 85 до 90 јена за један долар“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари