Нова тактика: сад они који руше Трампа тврде да је он „умно неспособан“ да буде шеф државе

ПОКАЗАЛО СЕ ДА ТРУБЉЕЊЕ „РУСИЈА-РУСИЈА-РУСИЈА“ И „РАСИСТА-РАСИСТА-РАСИСТА“ НЕ ДАЈЕ РЕЗУЛТАТЕ

Генерал Херберт Макмастер (саветник за националну безбедност) и Доналд Трамп

  • Први је ударио Обамин директор Националне обавештајне службе Џејмс КЛЕПЕР: „Радио сам у специјалним службама од времена Џона Кенедија. Радио сам и у време Обаме, али не памтим случај да ме је говор председника САД узнемирио као овај у Аризони. Он, по мом мишљењу, није способан да буде шеф државе“
  • Републикански (sic!) стручњак за политичку стратегију, Ана НАВАРО која је коментатор CNN, на свом твитер-налогу је у дану Трамповог наступа у Аризони написала: „Једина могућа линија одбране од одвратног, непредседничког и нарцисоидног Трамповог држања могла би да буде указивање на то да он пати ране форме старачке деменције. Шта да се ради, и то је могуће“
  • Овакви иступи Клепера и Наваро били су сигнална ракета за општенационалну кампању. Сада се MSNBC, ABC, CBS и остали федерални телеканал (осим Fox, наравно) сваког дана баве „Трамповом нестабилношћу“ и његовом „умном неспособношћу“ да буде на највишем положају у држави
  • Трамп „кроз неколико месеци“ неће никуда отићи. Ако се у САД сачува садашњи економски раст - вероватно је и његов поновни избор за шефа државе унапред готова ствар. Међутим, Трампа већ полако онемогућавају да доноси спољнополитичке одлуке. Потезе САД на међународној арени, у суштини, одређују три генерала: Џон Кели, Херберт Макмастер и Џејмс Матис. За њих нико није гласао, а поготово не за политичку линију коју они „гурају“

Пише: Дмитриј ДРОБЊИЦКИ

        ИЗ АМЕРИЧКЕ јавности су нестала оптуживања Доналда Трампа за повезаност са Русијом и расизам.

        Можда не задуго и не зато што су амерички медији напречац одлучили да крену са објективним и истинитим писањем од догађањима у САД.

        Не, напросто се показало да стално понављање „Русија-Русија-Русија“ и „расиста-расиста-расиста“ више не функционише.

        Бирачи-републиканци и даље подржавају свог лидера, свеопшта борба са историјским споменицима не наилази на одобравање чек ни неких убеђених демократа, а број оних који верују у руско мешање у америчке изборе - незаустављиво се смањује.

        Лево оријентисани лист The Nation, а за њим и либерални портал Salon, објавили су нешто што се досад могло прочитати једино на сајту Breitbart или чути са конзервативног телеканала Fox News.

        Јер, објавили су да америчке обавештајне службе располажу сазнањима да преписку помоћника Хилари Клинтон - Џона Подесте - са сарадницима Демократског националног конгреса није могао украсти нико са стране, односно - да то није био резултат сајбер-упада. Другим речима: да је писма украо неко изнутра и предао WikiLeaks.

        Наравно, либерали свих фела нипошто нису одустали од амбиције да оборе Трампа.

        Велики Доналд је преживео „руски случај“, одржао се на ногама под канонадом оптужи за расизам, од замисли са импичментом није било ништа, али зато сада либерали - као што се види по мејнстрим медијима - крећу да га руше због... „умне неспособности да управља државом“.

        Либералима је - након Трамповог наступа у Фениксу, у Аризони, где су и милиони тв-гледалаца могли да виде шефа државе сигурног у себе који још и раскринкава „вашингтонско блато“, несавесне медије и задрти Конгрес САД - било хитно потребно да пронађу нову нападачку линију.

        Ту линију је предложио један од главних завереника „дубоке државе“ - бивши шеф војне обавештајне службе који је под Обамином влашћу био директор Националне обавештајне службе Џејмс Клепер.

        У интервјуу CNN он је, коментаришући поменути Трампов наступ у Аризони рекао:

        „Радим у специјалним службама од времена Џона Кенедија. Радио сам и у време Обаме, али не памтим случај да ме је говор председника САД узнемирио као тај. Тај његов наступ и плаши и узнемирава поготово када се упореде Трамп који говори по телевизијском суфлеру и Трамп без ограничења, прави Трамп“.

        Водитељ му је поставио питање: „Ви, дакле, сумњате да је он уопште подесна фигура за положај шефа државе?“

        Клепер је спремно потврдио: „Да, сумњам! Он, по мом мишљењу, уопште није способан да обавља ту функцију. Ча почињем да подозревам да он има своје скривене мотиве. Могуће да он тражи начин да се повуче“.

        Четири дана раније о Трамповој намери да се повуче говорио - такође преко CNN - водитељ те телевизије Андерсон Купер. Он је уверавао своје гледаоце да ће Трамп кроз неколико месеци напустити Белу кућу.

Трамп и генерал Џон Кели, шеф апарата Беле куће

        У свему овоме су главне речи: „Он није у стању“ (да обавља функцију шефа државе).

        Овде треба указати на тешкоће са тачним превођењем. Термин „није у стању“ („unable“) постоји у ставу 4. 25-ог амандмана на амерички Устав у којем се говори о привременом или трајном принудном одстрањивању председника САД од власти.

        А израз „није подесан“ за положај шефа државе („unfit“) постоји у самом Уставу, а такође у статуту Републиканске партије.

        Ако став 4. 25-ог амандмана предвиђа прилично строгу процедуру за одстрањивање председника САД од власти (пристанак потпредседника САД и већине чланова администрације или руководства оба дома Конгреса САД, а још постоји право председника на жалбу) - са статутом републиканаца све је простије.

        Уочи другог мандата председника САД предизбори (прајмериз) унутар владајуће партије по правилу су - чиста формалност. Али, ако партијски босови пожеле да одстране председника у тренуцима поновног бирања - ту су већ могуће варијанте.

        Генерално, прајмериз де-јуре ништа не решавају. Одлуку доноси партијска конференција. А ту би Трамповим противницима добродошло оно „није подесан“

        Трампови најоштрији противници међу републиканцима покушали су да ту „рупу“ у статуту партије искористе против њега и прошле године. Тада су хтели да онемогуће његову номинацију за председничког кандидата. Али, то им тада није пошло за руком.

        Сада је, међутим, „блато“ одлучило да делује одлучније, истовремено ударајући у обе тачке: и у unfit, и у unable.

        Рачуна је у овоме: ако не успемо да Трампа избацимо из Беле куће до тада - то ћемо учинити на наредној партијској конференцији (конгресу).

        А дотле ће трубити о Трамповој умној (и свакој другој) неадекватности за посао председника САД.

        Републикански (sic!) стручњак за политичку стратегију, Ана Наваро која је коментатор CNN, на свом твитер-налогу је у дану Трамповог наступа у Аризони написала:     

        „Једина могућа линија одбране од одвратног, непредседничког и нарцисоидног Трамповог држања могла би да буде указивање на то да он пати ране форме старачке деменције. Шта да се ради, и то је могуће“.

        Мис Наваро је дан касније - коментаришући његов позив на национално помирење - написала: „Ово би могло да значи да је Трамп данас на време узео своје таблете!“.

        Овакви иступи Купера, Клепера и Наваро били су сигнална ракета за општенационалну кампању. Сада се MSNBC, ABC, CBS и остали федерални телеканал (осим Fox, наравно) сваког дана баве „Трамповом нестабилношћу“ и његовом „умном неспособношћу да буде на највишем положају у држави.

        У све се укључила и Џенифер Псаки... Она смешна девојка која је била портпарол у време Обамине власти. Њој се смејало пола Америке и цела Русија, али је она сада више него добро плаћени колумниста CNN, са приликом да и ово каже са његовог малог екрана:

        „Доналд Трамп је показао да неко време може бити и урачунљив. Обично се то поклопи са његовим наступима уз коришћење тв-суфлера и траје највише 24 сата“.

        The Los Angeles Times је већ објаснио својим читаоцима како може да буде активиран 25-ти амандман... А конгресменка Џеки Спир (из Демократске партије) чак је затражила од Трампове администрације да тај амандман примени.

        Мислим да Трамп „кроз неколико месеци“ неће никуда отићи. Ако се у САД сачува садашњи економски раст - вероватно је и његов поновни избор за шефа државе унапред готова ствар.

        Међутим, Трампа већ полако онемогућавају да доноси спољнополитичке одлуке. Потезе САД на међународној арени, у суштини, одређују три генерала: Џон Кели, Херберт Макмастер и Џејмс Матис. За њих нико није гласао, а поготово не за политичку линију коју они „гурају“.

        Будућност САД наредних година зависиће од тога хоће ли Доналд Трамп бити у стању да изађе на крај са овом сложеном ситуацијом.

        За 45-ог председника САД почиње време највећих искушења.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари