The New York Times: У току је тихи бунт америчких дипломата против Трамповог курса
- 18:43 06.06.2017.
- 3 коментара
- Штампај
АМБАСАДОР У ПЕКИНГУ ПОДНЕО ОСТАВКУ, УЗЈОГУНИЛИ СЕ АМБАСАДОРИ
У БРИТАНИЈИ И КАТАРУ...
- Амбасадор у Кини Дејвид Ренк поручио Белој кући да се не слаже са иступањем из Париског споразума о клими, амбасадор у Британији (Луис Лукенс) стао на страну градоналечника Лондона којег је Трамп лично критиковао, а амбасадорка у Катару (Дана Шел Смит) „истакла“ се неслагањем са Трамповом одлуком да смени директора FBI Џејмса Комија
АМБАСАДОРИ Сједињених Држава у Кини, Великој Британији и Катару јавно су изразили незадовољство спољном и унутрашњом политиком Доналда Трампа - објавио је The New York Times.
Исти лист, који већ годину дана отворено „ратује“ против Трампа, навео је да је случају са амбасадором у Пекингу, Дејвидом Ренком, већ дошло и до „демонстративне оставке“. Ренк је свој потез повукао уз образложење да не може да брани одлуку новог шефа државе да САД иступе из Париског споразума о клими.
The New York Times све смешта у контекст „тихе побуне (америчких) дипломата против Трамповог курса“.
Конкретно је навео и да је амбасадор САД у Британији Луис Лукенс - не проценивши добро „ветар из Беле куће“ - јавно подржао градоначелника Лондона, Садика Хана, поводом последњег терористичког напада. Јер, убрзо је са Ханом „ушао у рат“ сам Трамп који је критиковао његову неспремност да „подигне ниво терористичке претње“.
Амбасаорка у Катару - Дана Шел Смит - „истакла“ се неслагањем са Трамповом одлуком да смени директора FBI Џејмса Комија.
The New York Times наглашава да је Стејт департман од самог почетка био жариште отпора политици Трампове администрације.
Као доказ је подсетио на петицију коју је потписало око 1.000 његових сарадника несагласних са увођењем привремене забране уласка у САД грађанима седам муслиманских земаља.
Иза те петиције уследио је - тврди њујоршки лист - талас напуштања америчке дипломатије. Међутим, то је наводно било само „загревање“ јер се напетост у односима Стејт департмана и Беле куће у међувремену подигла на виши ниво.
The New York Times је поводом „тихог бунта“ објавио и овај кратак коментар Николаса Бернса који је у време власти Џорџа Буша-млађег био заменик државног секретара:
„Наше дипломате се по традицији поносе својим неприпадањем партијама и тиме што са 150 одсто служе сваком председнику САД. Демонстративна оставка Ренка, деловање на своју руку Лукенса, који је из дипломатске породице, и незадовољство амбасадорке у Дохи - заједно са другим симптомима тихог бунта наших дипломата - озбиљно упозоравају да нешто није у реду у односима између Беле куће и Стејт департмана“.
Додај коментар