Немачка уводи „порез на Гугл“

АМЕРИЧКИ ИНТЕРНЕТ-ЏИН У СЛИЧНОЈ СИТУАЦИЈИ БИО И У ФРАНЦУСКОЈ

И У БЕЛГИЈИ, АЛИ ЈЕ УСПЕО ДА СЕ НАГОДИ

  • Закон усвојен у Бундестагу обавезује све претраживаче попут Гугла и осталих сајтова „скупљача вести“ да плаћају тантијеме за приказивање туђих садржаја у њиховим претрагама

        НЕМАЧКИ парламент  - тачније његов доњи дом - усвојио је закон по коме ће сви претраживачи попут Гугла и осталих сајтова „скупљача вести“ морати да плаћају тантијеме за приказивање туђих садржаја у њиховим претрагама.

       Закон који је привхаћен у Бундестагу изузима неке појединачне ричи или мале делове текста, иако не прецизира колико би кратки требало да буду текстови како се на њих не би плаћала ауторска права.

       Уколико би део текста морао да буде краћи од наслова да би био ослобођен плаћања накнаде, закон би практично довео до повлачења скоро свих вести и публикација на немачком језику из Гуглове претраге.

       Гугл је, сасвим разумљиво био против усвајања оваквог закона, а информатички џин је у сличној ситуацији био и у Француској и у Белгији, али је на обострано прихватљив начин успео да се нагоди са француским и белгијским властима.

       Предлог немачког закона још увек треба да прође и горњи дом парламента у коме се очекује већи отпор против закона који је предложила владајућа коалиција и који је усвојен са 293 гласа за и 243 против.

       Представник Гугла у Берлину је изјавио да би најбоље било да Немачка поништи ову одлуку јер је штети иновацијама, нарочито почетницима у послу. „Осим тога закон је бесмислен јер издавачи и интернет компаније могу заједно да унапређују послове као што је то Гугл урадио у многим земљама света“, додао је он.

       Такође је у јавност стигла и информација да је Европска комисија решила да казни Мајкрософт до краја марта у антикартел случају у који је компанија умешана.

       Европска комисија је оптужила Мајкрософт у октобру прошле године да је прекршила договор по којем је била обавезна да европским потрошачима обезбеди слободан избор интернет претраживача у оквиру њиховог оперативног система Windows.

       Мајкрософт је на то пристао и обавезао се 2009. године како би избегао казну која би могла да износи и до 10 процената укупног прихода.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари