Немачка ће моћи да игнорише „шенген“ шест пута по 30 дана, Аустрија посегнула за војском

ОРБАН ПОСЛАО НА ГРАНИЦУ 868 ПОЛИЦАЈАЦА

- ИМА НАМЕРУ И ДА ХАПСИ И ДА МИГРАНТЕ ВРАЋА ВУЧИЋУ

  • Мађарске власти од сутра ће, како наводи Ројтерс, примати и почети да процесуирају захтеве за азил на граници, а азиланте превозити у прихватна места у земљи. Они мигранти који одбијају да сарађују биће држани на граници, а ухваћени у илегалном преласку границе суочиће се са хапшењем и могућим смештањем у затвор

        ЗЕМЉЕ Шенгенске зоне могу да у случају ванредних ситуација одржавају граничне контроле најдуже шест месеци, речено је данас новинарима у седишту Европске комисије у Бриселу, а војску на границе послала је Немачка, док из Аустрије поручују да ће то учинити.

        Дан уочи најављене примене пооштрених мера на мађарској- граници, код места Реске распоређено је јутрос пет камиона војника и оклопних возила Хамер, јавља мађарска државна телевизија М1.

        Репортер с лица места није могао да каже прецизно разлог њиховог доласка, а претпоставља се да је то повезано или са градњом капије на прузи Суботица-Сегедин, за коју је раније најављено да ће данас бити постављена, или је њихово присуство превентивно, јер се очекује да ће последњег дана пред ступање на снагу строжијег закона о државној граници, из Србије пристићи више хиљада избеглица.

        Аустрија је наиме, одлучила да у савладавање избегличке кризе укључи и војску, која ће, како је најавио канцелар Вернер Фајман, бити ангажована у пружање хуманитарне помоћи у унутрашњости земље.

        Високи функционер ЕК, који је желео да остане анониман, рекао је да правила Шенгена дозвољавају чланицама успостављање контроле на границама до 30 дана, с тим што се ове мере могу обнављати највише шест пута узастопце.

        Границе се смеју систематски контролисати само у случају ванредних ситуација, које се према одредбама Шенгена деле на предвидљиве и непредвиђене.

        Поменути рок од шест пута по месец дана важи само за предвидљиве кризе, док се у случају непредвиђених ситуација границе смеју контролисати најдуже два месеца, односно шест пута по десет дана.

        Привремене контроле унутрашњих граница Шенгена због предвидљивих ванредних околности досад су успостављане пет пута, обично због политичких састанака на највишем нивоу и великих спортских догађаја.

        Право на контролу границе због непредвиђене кризе досад је искоришћено само једном, и то 2011. године, када је Норвешка увела контролу након терористичког напада Андерса Брејвика у Ослу и на острву Утоја.

        Појашњење ЕК стиже у тренутку када је неколико земаља увело контролу граница, или најавило да ће то учинити, због таласа избеглица из Африке ис а Блиског Истока.

        Према речима функционера ЕК, Брисел може да одобри и трајније мере за контролисање граница, али за сада не намерава да то учини.

        „Не бисмо желели да дођемо у ту ситуацију и не верујемо да је то неопходно“, казао је он.

        У Бриселу су рекли да је Немачка поступила у складу са правилима када је унапред обавестила Комисију да ће увести контролу на граници са Аустријом, али да Аустрија, која је најавила да ће ангажовати војску ради контроле границе са Мађарском, то није учинила.

        Исти функционер је изјавио да се према тумачењу Комисије отказивање међународних возова, што се дешавало у Мађарској, Аустрији и Немачкој, не сматра затварањем границе.

        Министри унутрашњих послова чланица ЕУ састају се данас у Бриселу како би дискутовали о плану Европске комисије за солидарни прихват избеглица и покушали да превазиђу дубоке поделе поводом начина решавања избегличке кризе.

ОРБАН: Мађари желе да живе у миру, Мађари не желе хаос

 

        Мађарски премијер Виктор Орбан упутио је данас неколико стотина нових полицајаца на јужну границу са Србијом како би помогао решавање рекордног броја избеглица и миграната који настоје да уђу у Европску унију, јавио је Ројтерс.

        На церемонији инаугурације нових полицајаца у Будимпешти, Орбан је рекао да ће се суочити са превареним, љутим и плаховитим људима и да ће им у тим сусретима требати не само физичка снага већ и срце да се ти људи разумеју.

        „Мађари желе да живе у реду, миру и сигурности. Мађари не желе хаос“, рекао је Орбан и додао да се те вредности не подразумевају већ да се за њих треба изборити.

        Орбан је нове полицајце позвао да заштите „Европу, Мађарску и границе“ и да буду хумани док бескомпромисно примењују мађарске законе.

        Према његовим речима, Мађарска има право да утврди ко може да уђе у земљу и обавезна је да осигура да сви уласци буду у складу са законима земља.

        Орбан је истакао да ће према новим законским мерама, које ступају на снагу сутра, сваки нелегалан улазак у земљу бити сматран кривичним делом а да ће починиоци бити протерани или смештени у затвор.

        „Шверцери људи ће се суочити са казнама које заслужују а које су озбиљне као и чињеница да они зарађују на животима других људи“, рекао је Орбан.

        На владином веб сајту је саопштено да је на данашњој церемонији на Тргу хероја заклетву дало 868 нових полицајаца.

        Орбан је рекао да размере миграције захтевају да нови полицајци почну да раде пре окончања школовања како би бранили суверенитет земље и локални начин живота.

        Полиција је саопштила да су мађарске власти отвориле два привремена центра за прихват у западним градовима Корменду и Сентготарду.

        Фоторепортер Ројтерса у месту Роске на јужној граници са Србијом рекао је да је неколико хиљада избеглица возовима одведено према граници са Аустријом.

        Мађарске власти од сутра ће, како наводи Ројтерс, примати и почети да процесуирају захтеве за азил на граници, а азиланте превозити у прихватна места у земљи. Они мигранти који одбијају да сарађују биће држани на граници, а ухваћени у илегалном преласку границе суочиће се са хапшењем и могућим смештањем у затвор.

        „Нови прописи који ступају на снагу сутра, ојачаће заштиту мађарске границе", рекао је Орбан новим полицајцима.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари