Неки Терезу Меј виде као наследника не само Дејвида Камерона него и Маргарет Тачер

БИВШИ ГРАДОНАЧЕЛНИК ЛОНДОНА БОРИС ЏОНСОН НИЈЕ УСПЕО ДА ПОСТАНЕ БРИТАНСКИ ДОНАЛД ТРАМП

Тереза Меј

  • Иако се сама залагала за остајање Велике Британије у ЕУ, Меј је већ упозорила: „ Брегзит, значи - бргзит. Не сме да буде покушаја да се остане унутар ЕУ, покушаја да се опет тамо вратимо на споредна врата, или да се одржи други референдум. Земља је гласала за излазак из ЕУ, а обавеза владе и парламента је да то учини“
  • Политиколог, професор Универзитета Бретфорд, Џон РАСЕЛ: Многи су сматрали да ће лидер Конзервативне партије бити Борис Џонсон, али се ситуација сада мења. Сада је фаворит Тереза Меј. Она има шансе иако многи у Конзервативној партији сматрају да после Маргарет Тачер жена не треба да води владу, барем током овог века. Она, иначе, није тако давно ушла је у политички живот, тек 1997-ме. Она није из привилегованих слојева као Борис Џонсон и Дејвид Камерон, зато је и њена личност донекле више „народна“

          БИВШИ градоначелник Лондона, Борис Џонсон коме су предвиђали победу на изборима за лидера Конзервативне партије, одустао је од борбе за место премијера. Сада су фаворити те трке прва личност британског МУП-а, Тереза Меј, коју већ упоређују са „гвозденом леди“, Маргарет Тачер, и министар правде, Мајкл Гов, донедавно Џонсонова десна рука.

          Иначе, експерти изражавају сумњу да ће конзервативци успети да на дуже време сачувају већину у парламенту и предвиђају озбиљне промене у британској политици.

          На прес-конференцији коју је одржао минулог четвртка, Џонсон је ставио до знања да је под притиском колега из партије одустао од кандидатуре за лидера Конзервативне партије Велике Британије.

          А управо је бивши градоначелник британске престонице сматран за главног претендента на место премијера након што је садашњи шеф кабинета, Дејвид Камерон, који се залагао за останак у земље у ЕУ, изјавио да намерава да у септембру поднесе оставку. Међутим, после гласања и победе евроскептика, унутар саме Конзервативне партије започета је кампања под називом „Заустави Бориса“, а као алтернатива за градоначелника Лондона предложена ја баш Тереза Меј.

          Данашњу ситуацију у Конзервативној партији посматрачи су одмах упоредили са оним што се дешава у САД, где су против несистемског популисте Доналда Трампа, који готово да нема политичког искуства, демократе кандидовале Хилари Клинтон коју сматрају за стопроцентног човека естаблишмента.

          Меј већ упоређују са Маргарет Тачер која је руководила Уједињеним Краљевством током нимало лаких 1980-их година. Судећи по њеним изјавама, она ће радо постати друга „гвоздена леди“.

          - Брегзит, значи - бргзит. Не сме да буде покушаја да се остане унутар ЕУ, покушаја да се опет тамо вратимо на споредна врата, или да се одржи други референдум. Земља је гласала за излазак из ЕУ, а обавеза владе и парламента је да то учини, рекла је Меј новинарима. 

          Додатни ударац за Џонсона био је поступак министра правде, Мајкла Гова, кога су сматрали за његовог најближег сарадника.

          Гов је неочекивано саопштио да улази у борбу за функцију премијера, јер је дошао да закључка да бивши градоначелник Лондона неће моћи да се избори са изазовима са којима се суочила Велика Британија.

          Сем Меј и Гова, до овог тренутка изјавили су да су одлучили да у ту борбу уђу - министар за рад и питања пензија Стивен Краб, бивши министар одбране Лиам Фокс и посланик британског парламента Андреа Лидсом.

          Генерални директор истраживачке компаније Europe Insight, Андреј Куликов, у интервјуу за дневни лист „Известија“ изнео је разлоге који су подстакли Џонсона да одустане од борбе.

          - Џонсон је сувише популистички водио кампању пре референдума и показао своју не баш најбољу страну, дајући громогласне изјаве од којих је после гласања морао да се одрекне, објаснио је Куликов.

          Према његовим речима, Гов је – човек близак премијеру Камерону.

           - Он је одавно помињан као потенцијални наследник, његова позиција у влади је јача, а у споровима са Терезом Меј он је излазио као победник. Гов такође увек имао конструктивнији и уздржанији став.

          Куликов такође сматра да без обзира на оптимистичко расположење неких конзервативаца, који сматрају да су превремени општи избори непотребни, британска реалност захтева управо изборе.

          - Неопходно је одржати превремене изборе да би се отклониле противречности које су настале у вези са референдумом. – Конзервативна партија нема лидера, Лабуристи протестују, превремени избори су неизбежни – констатује Куликов. Иначе, тешко да ће се избори одржати ове године, али је сасвим могуће да хоће у пролеће следеће године.

          Зато се у британској политици могу се десити приметне промене.

          На првим следећим изборима односи са ЕУ могу постати кључно питање. На пример, у Конзервативној партији се води борба између присталица различитих курсева. Основна дилема је остати у неком прелазном облику у ЕУ или одлучно изаћи из ње. Могуће је да се појави нова проевропска снага. Тај део ће највероватније заузети либералне демократе, ако успеју да обједине проевропски електорат – додао је Куликов.

          Како је за „Известија“ испричао Џон Расел, политиколог, професор Универзитета Бретфорд, експерт клуба „Валдај“, многи су у Великој Британији сматрали да ће лидер Конзервативне партије бити Борис Џонсон, али се ситуација сада мења.

           - По мом мишљењу, сада је фаворит Тереза Меј, али њено постављање довешће до прилично чудне ситуације зато што је она била међу онима који су иступали против изласка Британије из ЕУ. Ипак, она је признала резултате референдума – наводи британски експерт.

          Расел је додао да многи у Конзервативној партији сматрају да после Маргарет Тачер жена не треба да води владу, барем током овог века. А и порекло има утицаја.

           - Не тако давно, 1997. Тереза Меј ушла је у политички живот. Она није из привилегованих слојева као Борис Џонсон и Дејвид Камерон, зато је и њена личност донекле више „народна“- додаје политиколог. При том, не мислим да прилично незахвалан рад у МУП, одговорност за рад полиције, супротстављање тероризму, безбедност граница и сл., помажу да се добије више присталица. 

          И Расел такође сматра да сада постоји могућност за превремене парламентарне изборе. 

          - По мом мишљењу, избори се морају одржати. То дозвољава закон, избори имају смисла јер следећи, календарски избори треба да се одрже тек 2020. – објаснио је британски саговорник „Известија“. – Ако лидер конзервативне партије постаје премијер, онда ће на њега бити извршен огроман притисак поводом превременог одржавања избора. Баш због тога лабуристи сада покушавају да се консолидују у оквиру својих унутрашњих проблема - да би се мобилисали за такве изборе.

          Превела

        Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари