Неки Македонци не виде ништа лоше у томе што им Американци руше премијера

САМОЗВАНА „АМСТЕРДАМСКА ТРОЈКА” И У БЕОГРАДУ ПРОПАГИРАЛА РУШЕЊЕ ГРУЕВСКОГ

  • ВЛАДИМИР ЛАЗАРЕВИК: Кад се онај који је најодговорнији у земљи понаша као политички аутиста , наравно да је онда улога једне од најмоћнијих држава на свету да затражи да премијер оде. Амбасадор САД Крис Бејли је то и урадио. Ми на то гледамо максимално позитивно. Ми немамо никакав проблем са тим. Мислимо да је Груевски тај који руши суверенитет Македоније, а не неко са стране
  • ГОРАН МИТЕВСКИ: Напад на караулу на граници са Косовом, до којег је дошло 21. априла, македонски безбедносни експерти су оценили као покушај да се исфингира напад и да је то наручио режим да би опстао на власти на основу нарушене безбедносне ситуације у земљи
  • ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ: Македонија је партијска држава у којој је политичка олигархија надређена грађанима. Њихово незадовољство може да ескалира у правцу бруталне владавине и терора масе. Већ месецима се води политички и неравноправни медијски рат између власти и опозиције и питање је дана када ће почети рат између грађана и власти. Македонији прети реална опасност да на јесен изгуби статус кандидата за чланство у ЕУ

         АМСТЕРДАМСКА тројка – у оквиру балканске кампање против премијера Македоније Николе Груевског – данас је одржала конференцију за новинаре у Београду. Из београдског Медија центра је поручила да Груевски мора да оде: зато што Македонију није увео у НАТО!

         Говорили су бивши министар здравља др Владимир Лазаревик, бивши директор безбедносне и контраобавештајне агенције Горан Митевски  и члан ВМРО-ДПМНЕ Јове Кекеновски. Да њихова позиција буде још јаснија: захтев амбасадора САД да се Груевски склони оценили су као „легитимно понашање” , а никако не мешање у унутрашње ствари Македоније.

         Прилику су искористили и за критику српских новинара који су писали да је дестабилизација Македоније (као напад ОВК 21. априла) управо у интересу САД.

         Њихов главни аргумент за то је тврдња да је Груевски сам изрежирао „караулу”. Чак су навели да је „сва срећа да су косовски званичници одмах рекли да није било преласка косовске границе”. Међутим, готово да није било српских медија који би то чули.

         Др Лазаревик је на самом почетку оптужио Груевског за медијски мрак (мада касније на новинарско питање није дао одговор - ако је медијски мрак, како се онда цела Македонија тресе од детаља из афере прислушкивања).

         Он је оценио да је политичка криза у Македонији почела од 31. јануара када је Груевски упозорио да је држава нападнута од стране страних служби.

         „Ми не верујемо у ту причу”, истакао је Лазаревик, који главни „грех” Груевског види у томе што је „Македонија у потпуности скренула са пута ЕУ интеграција” због чега је „изложена блокади и критици ЕУ”. Због тога Груевски треба да политички одговара, а после да му се суди по коруптивним мерилима - закључио је Лазаревик.

Владимир Лазаревик

         Проф. факултета Политичких наука Јове Кекеновски оценио је да је Македонија партијска држава у којој је политичка олигархија надређена грађанима, да су грађани због тога незадовољни и да песимистично гледају на могућност да се успостави правна држава „и то незадовољство може да ескалира у правцу бруталне владавине и терора масе”.

         Већ месецима се води политички и неравноправни медијски рат између власти и опозиције и питање је дана када ће почети рат између грађана и власти, прогнозирао је Кекеновски (не објашњавајући како опозиција ратује преко медија, ако већ тврди да јој медији нису доступни).

         Кекеновски је истакао да Македонији прети реална опасност да на јесен изгуби статус кандидата за чланство у ЕУ.

         Улогу „Амстердамске тројке” он је описао као рад на томе „да се у Македонији не успостави систем по мери власти”. Не можемо да прихватимо да се колективно сиромаштво нашег народа протура као жртвовање зарад неких виших интереса и да се опстанак премијера на власти диже на ниво државног интереса, указао је Кекеновски.

         -Излазно решење за Македонију (а део тог предлога већ протежира међународна заједница)  је да се формира влада националног јединства на период од 12 до 18 месеци, да се спроведе попис да не би имали више гласача него становника, да се изврши департизација судства и темељно реформише Управа за безбедност и контраобавештавање, да буду разрешени јавни тужилац и тужилац за организовани криминал, да се формира анкетна комисија састављена од представника власти и опзиције, као и страних и домаћих експерата преко које би сва досадашња дешавања добила политичко и правно разрешење. Морамо експресно наметнути закључке Мартовског уговора, где постоје правне препоруке како изаћи из кризе која је почела 24. децембра 2012. ЕУ је била гарант тих закључака и ми је позивамо да као гарант стане иза тога што гарантује, прецизирао је Кекеновски.

         О безбедносним аспектима ситуације у Македонији је посебно говорио Горан Митевски, који је оценио да је почетак безбедносне кризе био почетак политичке кризе у јануару, настале подношењем кривичне пријаве за пуч против Зорана Заева.

         После 21. априла и напада на караулу, македонски безбедносни експерти су оценили као покушај да се исфингира напад и да је то наручио режим да би опстао на власти на основу нарушене безбедносне ситуације у земљи.

         Митевски је потом цитирао „портпарола полиције Косова” који тврди да ОВК није прелазила  границу. Штавише, он се позвао на оно што је изјавио председник партије „Достојанство”, генерал Стојанчо Ангелов: да су безбедносне структуре Македоније биле спремне да плате два милиона евра албанским криминалцима да изазову међуетнички сукоб, да убију неколико војника, да се представе као ОВК, а онда да за све окриве генерала Ангеловског и Зорана Заева.

Горан Митевски

         „Покушај Лазанског и других српских војнополитичких коментатора да докажу да су наручилац догађаја у караули биле САД је нетачан и нереалан, јер ни Бриселу ни Вашингтону не одговара дестабилизација у Македонији”, оценио је Митевски.

         После ових излагања су уследила новинарска питања, међу којима је било и ово: да ли је израз демократије масовно прислушкивање људи, те да ли је Груевски прислушкивао сам себе?

         Одговор „Амстердамске тројке” је био „да се разуме да прислушкивање није демократско и нормално, али ми овде разговарамо о диктатури”. Митевски је још додао: То што имамо снимак премијера није зато што је прислушкиван он већ њуди које је позивао. Груевски је заборавио да су на прислушкивању они са којима је разговарао, па се опустио.”

         Говорећи о односу Албанаца према власти, Лазаревик је казао да су они незадовољни јер није остварено чланство Македоније у ЕУ и у НАТО пакту. А говорећи о захтевима САД да премијер Македоније поднесе оставку и жртвује један број људи из свог окружења, Лазаревик је рекао да је „то захтев и опозиције већ неколико месеци, само што нема ко то да чује”.

         На питање портала ФАКТИ шта је тачно захтевао амерички амбасадор Џес Бејли, Лазаревик је казао:

         - Мислим да је порука амбасадора Бејлија била да неко мора да понесе одговорност, а када премијер поднесе оставку, пада цела Влада. Не мислим да је амбасадор прецизирао ко тачно од министара треба да оде, већ је рекао да треба да оде премијер Груевски. То је била порука.  

         ФАКТИ: Од којих, односно од чијих сте још амбасадора добили поруке како треба да изгледа Влада Македоније?

         -Морам да направим разлику између порука које долазе из САД и из ЕУ. Американци су увек много експлицитнији у ономе што траже. Европа ради мало дипломатскије. Али, видите, и поруке из ЕУ су све озбиљније и верујем да ће то бити исто тако радикалне поруке, као овај амерички захтев за оставком владе.  

         ФАКТИ: Шта говори о суверенитету Македоније то што амерички амбасадор сме да захтева да премијер Македоније поднесе оставку?

         -Кад се онај који је најодговорнији у земљи понаша као политички аутиста , наравно да је онда улога једне од најмоћнијих држава на свету да затражи оно што премијер не може сам да сагледа. Ми то гледамо максимално позитивно. Ми немамо никакав проблем са тим. Мислимо да је Груевски тај који руши суверенитет Македоније, а не неко са стране. Желимо да повратимо слободу Македоније.

         ФАКТИ: Да повратите слободу - у смислу да уђете у ЕУ односно у НАТО?- Наравно! Па то је наш основни циљ. Ми немамо други правац. То ће нова влада да направи.

    ФАКТИ: Зашто Груевски није хтео у НАТО?

    -Зато што тамо постоји контрола и одговорност. Груевски пре свега неће у ЕУ!

    ФАКТИ:Зашто неће у ЕУ?

    -Зато што и тамо има одговорности и правила игре, не можете да се понашате како хоћете.

    ФАКТИ: Шта то не би смело да се ради у Македонији да је она већ у ЕУ?

    -Прво - бруталан криминал. На бруталан начин се уништавају људска права. Ко то сме да ради данас, у нормалном свету?

Јове Кекеновски

    ФАКТИ: То значи да у ЕУ нема прислушкивања? Ни у Америци?

    -Ја то нисам рекао. То нисам рекао. Међутим, ЕУ се залаже за демократске вредности. Ми те вредности тражимо.

    ФАКТИ: Да ли су те демократске вредности да амерички амбасадор или било чији амбасадор сме да каже једној сувереној држави: твој премијер мора да оде?

    -Видите, за мене то није никакав проблем. Никакав проблем. То је порука. И, добро је прихваћена - код оних који знају да разумеју ту поруку. То није ништа спорно што су нама Американци рекли. Замислите да не кажу? Замислите да буду неутрални!? Да стоје са стране и да кажу: то је, као, ОК. Па није ОК!  

    ФАКТИ: Којом брзином ће Македонија да уђе у ЕУ и НАТО ако и када се промени влада и дође прелазна коју најављујете већ кроз три месеца?

    -Прелазна влада не може да то сама по себи брзо одради, али нова влада после ње може невероватно брзо: за пет година од преузимања власти. Ова влада је за девет година уназадила све интегративне процесе 100 година уназад и сада смо тамо где је некада био Гоце Делчев. Ми то не желимо. Имамо други правац.

    ФАКТИ: Значи ли то да за вас не постоји никаква алтернатива томе да Македонија уђе у ЕУ и НАТО?

         -У ком смислу алтернатива?

         ФАКТИ: На пример да уредите Македонију по угледу на земље које нису чланице ЕУ, али су у еврозони, које су војно неутралне и сл.?

         -Не. Ми немамо такав интерес. И Македонија и цео регион припадају ЕУ. Ми не можемо да изолујемо регион. Наш регион је специфичан и ако не буде у ЕУ увек ће бити место потенцијалног конфликта.  

         ФАКТИ: Грчка је у региону, али се у ЕУ увелико разматра вероватноћа да Грчка напусти еврозону, па чак и НАТО.

         - То је већ друго питање. Не могу да причам о њиховој политичкој ситуацији, јер је то њихово унутрашње питање, рекао је за крај Лазаревик.

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари