НАТО ће патролирати Медитераном испред обала Либије и заустављати бродове који шверцују мигранте

ОБАМА, МЕРКЕЛОВА, ОЛАНД, КАМЕРОН И РЕНЦИ ЗА ЗАРАСЊУ АЛИЈАНСЕ И ЕУНАВФОРА

  • Италијанска министарка одбране Роберта Пиноти открила да су у току припреме да се у року од три месеца покрену прве морнаричке патроле НАТО пред обалом Либије. По њеним речима, Алијанса мора да одобри тај план на свом Варшавском самиту 7. јула. Та мисија би била део ширег италијанског плана да се затвори западни поморски пут ка Европи и да се економски мигранти врате у земље порекла. За узврат - они би код куће примали финансијску помоћ
  • Ту стратегију су оштро критиковале организације за људска права, с обзиром да половину миграната који долазе у Италији чине они који беже од ратова или прогона, те имају право на азил у Европи
  • АМЕРИЧКИ, немачки, британски, италијански и француски лидери окупили су се у понедељак у Хановеру, на северу Немачке и позвали НАТО и ЕУ да сарађују "на контроли протока миграната" из Либије, саопштила је Бела кућа.

         "Лидери (...) су позвали НАТО и ЕУ да искористе своје искуство са Егејског мора и уреде проток миграната у централном Средоземљу", пренела је Бела кућа у саопштењу после састанка председника САД и Француске, Барака Обаме и Франсоа Оланда, са шефовима британске и италијанске владе, Дејвидом Камероном и Матеом Ренцијем, и с немачком канцеларком Ангелом Меркел.

         Раније, Ренци је рекао да се Обама "сагласио" са контроверзним италијанским планом који предвиђа патроле НАТО-а пред обалом Либије, да би се спречила активност шверцера људи и покушао да се смањи доток миграната у Европу.

         Берлин је у принципу за поморску мисију НАТО-а у борби против трговине оружјем, али и људима, али би волео да буде под европском командом, а не под командом НАТО.

         "Имамо европску морнаричку мисију ЕУНАВФОР која је веома ефикасна" против кријумчара код либијске обале, нагласила је Меркел у Хановеру, где је пет западних лидера разговарало о кризи миграција, нестабилности и инфилтрацији исламиста у Либији, одакле је 350.000 људи преко мора дошло до Италије од почетка 2014. године.

         Италијанска министарка одбране Роберта Пиноти раније је открила да су у току припреме да се у року од три месеца покрену прве морнаричке патроле НАТО пред обалом Либије. По њеним речима, Алијанса мора да одобри тај план на свом Варшавском самиту 7. јула.

         Та мисија би била део ширег италијанског плана да се затвори западни поморски пут ка Европи и да се економски мигранти врате у земље порекла. За узврат они би код куће примали финансијску помоћ.

         Ту стратегију су оштро критиковале организације за људска права, с обзиром да половину миграната који долазе у Италији чине они који беже од ратова или прогона, те имају право на азил у Европи.

         Италија тражи да постојећа операција НАТО "Ацтиве Ендеавоур" прерасте "од анти-терористичке операције у источном Медитерану, у операцију која укључује либијског обалу", рекла је Пиноти.

         НАТО већ води морнаричку операцију у Егејском мору у борби против мреже шверцера миграната између Турске и Грчке. Али, операција пред обалом Либије би била компликованија и потенцијално опасна због нестабилности те земље и присуства на обали побуњеника у савезу са Исламском државом.

         "На Егејском мору сарађујемо са земљама чланица НАТО-а (Грчка, Турска) у вези са избеглицама, али тога нема у Либији", рекла је италијанска министарка, потврдивши да је Рим за уређење центара за пријем миграната у њиховим земљама порекла.

         Повећано присуство НАТО-а на Средоземљу може да обесхрабри кријумчаре миграната, али по једном експерту за Либију, Матији Тоалду, мало је вероватно да ће Алијанса прихватити стратегију Аустралије која враћа бродове у полазне луке: "Добро је имати на уму да Либија није потписала Женевске конвенције и да су услови у њеним притворима ужасни".

         У петак у Риму, потпредседник Либије је предложио да ЕУ преговара са Либијом о споразуму по узору на споразум ЕУ с Турском. Тај споразум предвиђа да се сви нови нерегуларни мигранти који из Турске допутују на грчка острва, врате у Турску, укључујући и азиланте. ЕУ би заузврат допустила држављанима Турске да по ЕУ путују без виза.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари