The National Interest: САД и NATO у стању су да истовремено победе Русију и Кину

АМЕРИЧКИ ЛИСТ ВЕРУЈЕ ДА БИ РАТ МОГЛИ ИЗАЗВАТИ РУСИ ИЛИ КИНЕЗИ

ЈЕР САД НАВОДНО НИЈЕ ПОТРЕБАН

  • Москва и Пекинг тобоже не би ни координирали своје потезе и ратне операције јер би гледали да ситуацију искористе за сопствено јачање
  • Иако је првобитно проценио да САД сигурно побеђују и у истовременом рату против Русије и Кине, аутор текста - Роберт ФАРЛИ - ипак на крају праву извесну ограду. Износи уверење да би Вашингтон био у стању да се толико приближи победи да „ни Русија ни Кина не би полагале наде да ће добро проћи ако се упусте у ратну авантуру“

        СЈЕДИЊЕНЕ Државе могу рачунати на „уверену победу“ чак и ако буду морале да ратују на два фронта - против Русије и Кине, објавио је познати амерички лист The National Interest.

        Притом је подвукао: да би то било могуће зато што Вашингтон не само да располаже „најстрашнијом армијом на свету“, него и предводи „супермоћни пакт NATO“.

        Аутор текста у The National Interest, Роберт Фарли, притом је и формално поставио питање: шта би се догодило ако би САД биле принуђене да истовремено морају да ратују са Русима и Кинезима, а да притом Москва и Пекинг још и координирају своје потезе и операције?

        Фарли сматра да би координација између Русије и Кине била мало вероватна јер свака од тих земаља функционише по свом „возном реду“.

        Чак износи претпоставку да би једна од њих - Русија или Кина - покушала да искористи кризну ситуацију да учврсти сопствене позиције у региону.

        Фарли износи претпоставку да би Русија могла појачати притисак на балтичке државице ако САД буду увучене у судар са Кином у Јужном кинеском мору.

        Он притом и не покушава да објасни за шта би Русији био потребан „појачани притисак“ на три русофобске државице.

        Генерално, Фарли је уверен да би рат могле изазвати Русија или Кина јер Сједињене Државе сасвим задовољава и садашње стање ствари.

        Аутор тврди да Русија нема ни политички интересни могућности да се са NATO бори у северном Атлантику, а Вашингтон и његови савезници, напротив, могу угрожавати Русе у њиховом морском простору.

        Фарли тврди да би САД - с обзиром на снагу њихових европских савезника - себи могле да дозволе да се прво „позабаве Кином“.

        Он је уверен да би авијација NATO нанела Русији тешке губитке и да Москва зато не би била у стању да дуго држи територију трију балтичких земаља, чак и ако би их заузела.

         The National Interest процењује да Јапан и Индија не би улазили у кинеско-амерички рат и да би САД морале саме да се боре за доминацију на западном Пацифику.

        Иако је првобитно проценио да САД сигурно побеђују и ако буду морале да истовремено ратују против Русије и Кине, Фарли ипак на крају праву извесну ограду. Тврди да би Вашингтон био у стању да се толико приближи победи да ни Русија ни Кина не би полагале наде да ће добро проћи ако се упусте у ратну авантуру“.

        Недавно је бивши командант снага NATO у Европи Весли Кларк јавно позвао Вашингтон да повећава војни буџет и модернизује оружане снаге да САД не би заостале за Русијом и Кином. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари