МУР: Свака три сата једна Американка буде убијена, а свака три минута нова силована

ОСКАРОВАЦ ПОВЕЗАО МАСАКР У ЊУТАУНУ СА ТИМЕ ШТО СУ

САД НАСТАЛЕ НА ГЕНОЦИДУ И НА ГРБАЧИ РОБОВА

Мајкл Мур

  • Ми смо земља чије вође званично санкционишу насиље, а у исто време спроводе насилне акте да би постигли често неморалан циљ. Ми изводимо инвазије на земље које нас нису напале. Ми тренутно користимо беспилотне летелице у неколико земаља, често убијајући цивиле - упозорио је сународнике Мајкл Мур

        ПОЗНАТИ амерички редитељ Мајкл Мур упозорио је америчку јавност да оружани масакри, какав се недавно десио у школи у Конектикату, неће скоро престати. Указао је да оружје није само по себи једини узрок, већ - сиромаштво, страх, расизам и недостатак солидарности.

       Мур је у свом блогу на сајту листа „Хафингтон пост“ навео да борба за строже законе о оружју мора да се настави и да је он, као и сви, за то да председник и Конгрес усвоје строжије законе, укључујући забрану аутоматског и полуаутоматског оружја, и шаржера који садрже више од 7 метака.

       „Све те мере неће стварно зауставити масовна убиства и неће решити суштину проблема - Конектитат има један од најстрожих закона у САД, али то није спречило убиство више од 20-оро деце“, оценио је оскаровац, који је направио више документараца везаних за овај проблем.

       Подсећајући да постоје и друге земље у којима је омогућено појединцима да купују оружје и да „њихова деца гледају насилне филмове“, али да „једни друге не убијају“, Мур оцењује да одговоре на питање зашто је то тако треба тражити и у политици САД према остатку света.

       „Ми смо земља чије вође званично санкционишу насиље, а у исто време спроводе насилне акте да би постигли често неморалан циљ. Ми изводимо инвазије на земље које нас нису напале. Ми тренутно користимо беспилотне летелице у неколико земаља, често убијајући цивиле“, наводи он.

       Мур сматра да то не треба никог да чуди и објашњава да су САД нација која је настала на геноциду и била изграђена на леђима робова.

       „Поклали смо 600.000 једни других у грађанском рату. Ми смо припитомили Дивљи запад револвером и силујемо и тучемо наше жене без милости и у запањујућем броју - на свака три сата једна жена бива убијена у САД, на свака три минута нова је силована, а на сваких 15 секунди пребијена“, указао је Мур.

       Према њему, одговор на питање зашто се Американци тако понашају је прост - зато што „нам се може“.

       „Постоји ниво ароганције у, иначе, пријатељском америчком духу. Варамо себе да има нечег изузетног у нама што нас дели од свих оних „других“ земаља. Убеђени смо да смо први у свему. Верујемо да имамо највећу демократију, али имамо мањи одзив на изборима од било које западне демократије“, наводи Мур.

       Амерички редитељ је изнeо да су сиромаштво, страх, расизам и друштво у коме влада егоистички принцип - ја сам себи најважнији, узроци учесталијег насиља код Американаца.

       Мур је навео да управо сиромаштво одваја САД од остатка развијеног свијета, имајући у виду да 50 милиона њених грађана живи у сиромаштву, да је сваки пети Американац гладовао бар једном у години дана, а да већина оних који нису сиромашни „живи од плате до плате“.

       „Нема сумње да ово ствара више насиља и криминала. Радна места средње класе спречавају насиље“, образложио је редитељ.

       У погледу страха, односно расизма, Мур подсећа да је америчка нација „ужасно плашљива“ имајући у виду да земља никад није нападнута.

       „Зашто нам је потребно 300 милиона комада ватреног оружја у нашим кућама? Забринути смо да ће Индијанци из казина да крену ратном стазом“, упитао се иронично Мур и одговорио да је то због тога што се превише белаца плаши црних људи.

       То потврђује и податак да највећу количину оружја купују белци у предграђима и на селу, наводи Мур.

       Према његовим речима, највећи узрочник насиља је егоистични принцип по коме свако брине своје бриге, а на туђе се ни не окреће.

       „Не кажем да је на неком другом месту све савршено, али путујући по свету приметио сам да у другим цивилизованим земљама цела нација има користи од тога што људи брину једни о другима“, каже Мур и закључује да у државама у којима постоји јак дух заједништва људи много теже убијају једни друге.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари