Меркелова упозорила ЕУ да не сме бити прекинута нит односа са Русијом
ВАШИНГТОН ПРЕТИ МОСКВИ ДА ЋЕ МОРАТИ ДА ПЛАТИ УКОЛИКО КРИЗА У УКРАЈИНИ НЕ БУДЕ РЕШЕНА ДИПЛОМАТСКИ
- Пољски премијер Доналд Туск нешто раније је најавио да је ЕУ, на свом последњем самиту у Бриселу, фактички већ одлучио да против Русије уведе санкције од 17. марта
- Увођење даљих санкција Русији - упозорила је Меркелова - може се негативно одразити и на „другу страну”, то јест – на земље чланице ЕУ
ПОЛИТИКА Европе према Русији – с обзиром на ситуацију у Украјини – мора да буде „разумнија, али са одређеним курсом”.
Колегама из врха ЕУ и држава које је чине – ово је поручила немачка канцеларка Ангела Меркел.
Притом је упозорила да је „неопходно учинити све што је потребно да се не прекине нит преговора са Русијом”.
Меркелова је овакав однос према Русији назвала „показивањем деликатности”, али је истовремено нагласила да Европска унија у свом деловању поводом Украјине мора демонстрирати такође и „одређену тврдоћу” јер то, како је рекла, налаже заштита европских вредности.
Увођење даљих санкција Русији - упозорила је Меркелова - може се негативно одразити и на „другу страну”.
Нема сумње да је под „другом страном” имала у виду и своју земљу и остале чланице ЕУ. Зато је позвала све земље ЕУ – „од Лисабона до Риге”, како је рекла – да делују здружено и сложно”.
Пољски премијер Доналд Туск нешто раније је најавио да је ЕУ, на свом последњем самиту у Бриселу, фактички већ одлучио да против Русије уведе санкције од 17. марта.
Овој претњи су се – како се и могло очекивати – придружили и Американци.
Портпарол Беле куће Џеј Карни вечерас је саопштио да ће Русија „морати да плати за своја дејства” уколико не пристане да криза у Украјини буде решена дипломатским путем.
Карни је истовремено подсетио да је у Вашингтону – по одлуци председника САД – Барака Обаме већ успостављен механизам санкција који може да буде активиран у зависности од корака које буде предузимала Русија.
Дестабилизација ситуације у Украјини, нагласио је Карни, не одговара интересима Русије јер би значила њену сопствену изолацију и озбиљне последице по њену националну економију.
Обамин портпарол је признао да су саме САД заинтересоване „да ситуација не постане још гора”.
Додао је да Вашингтон убеђује Москву, од које га деле озбиљна разногласја поводом Украјине, да снизи напетост у региону и повуче армију у базу на Криму. А такође: да започне директне преговоре са „новом влашћу у Кијеву”.