Меркелова и Шојбле више не крију: Немачка би да од ЕУ направи федерацију

НЕ СВИЂА ИМ СЕ ШТО ЈЕ ЕУ СПОСОБНА ЗА ЗАЈЕДНИЧКЕ ОДЛУКЕ

САМО КАД ГЛЕДА У ПРОВАЛИЈУ

  • „Европа мора имати последњу реч у одређеним областима јер у супротном нећемо моћи градити Европу“ - саопштила Ангела Меркел два месеца пре одлуке о „фискалној унији“
  • Министар финансија Волфганг Шојбле у интервјуу The New York Times: „Треба се кретати према централизованој Европи, јер зона евра није довољна. Потребна је политичка унија са председником кога ће непосредно народ бирати“

          КАНЦЕЛАР Немачке Ангела Меркел изјавила је да чланови евро зоне морају бити спремни да део својих политичких пава уступе институцијама у Бриселу уколико овај блок заиста жели да превазиђе дужничку кризу и обнови поверење инвеститора.

         Немачка је на овај начин поново продемонстрирала да доследно води ЕУ у федерацију, али у томе има снажне опоненте као што су Француска и Пољска.

         Европска комисија је 22. априла објавила податке о дефицитима државних буџета и државном дугу у земљама евро зоне (за 17 земаља) за прошлу годину.

         Ако се укупни дефицит полако смањује (са 4,2 на 3,7 одсто од БДП), онда укупни дуг наставља раст (са 87, 3 на 90, 6 процената од БДП). Само је Немачка имала буџетски суфицит (0,2 одсто од БДП), док друга економија по величини – француска - није успела да оствари препоручених 3-процентни дефицит већ 4,8.

         Најгоре стање је у Шпанији (10,6), Грчкој (10,0), Ирској (7,6), Португалији (6,4), Кипру (6,3 одсто БДП).

         Што се тиче државног дуга, граница од 60 одсто пређена је у Грчкој (156,9 процената од БДП), Италији (127,0), Португалији (123,6), Ирској (117,6), Белгији (99,6), Француској (90,2), Кипру (85,8), Шпанији (84,2), Немачкој (81,9), Мађарској (79,2), Аустрији (73,4), Малти (72,1) и Холандији (71,2).

         На презентацији своје биографије, под окриљем Deutsche Bank, Меркелова је изјавила да „Европа мора имати последњу реч у одређеним областима јер у супротном нећемо моћи градити Европу“ - цитира њене речи Reuters.

         Ове речи су се чуле само два месеца пре самита европских лидера у Бриселу чији ће главни задатак бити проналажење пута до такозване „фискалне уније“. Очигледно је да Меркелова унапред упозорава да Европска унија неће моћи да избегне пренос дела политичког суверенитета на органе ЕУ. То значи да ће мање и слабе земље морати да се одрекну националне контроле банкарског и фискалног сектора.

         Немачка доследно остварује план који је најавио министар финансија Волфганг Шојбле у интервјуу The New York Times још у новембру 2011. године.

         „Треба се кретати према централизованој Европи, јер зона евра није довољна. Потребна је политичка унија са председником кога ће непосредно народ бирати“ - рекао је тада Шојбле.

         Он је изјавио: „Тренутно преживљавамо ограничени прелазни период у коме треба управљати нервозом на тржиштима, а до краја 2012. године или средином 2013. имаћемо све што је неопходна да се ојачају и продубе политичке структуре. У стању смо да остваримо политичку унију само у условима кризе“ - завршио је немачки министар.

         „Вероватно смо у стању да донесемо заједничке одлуке само кад гледамо у провалију“ - рекла је Меркел.

         „Али, када тензија опада, сви говоре да желе да иду својим сопственим путем“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари