МЕРКЕЛ: Европа мора на информатичком плану постати независнија од САД и Кине

НСА МЕСЕЧНО ПРОСЕЧНО ИСПИТА 20 МИЛИОНА ПОДАТАКА О АМЕРИЧКИМ ГРАЂАНИМА

  • „Уколико се и убудуће подаци преко интернета буду ширили користећи искључиво америчке или кинеске производе, онда ће бити све теже одговорити на захтеве европских закона о заштити података”, упозорила је немачка канцеларка
  • Председник НСА Џон ДеЛонг: „У НСА су на снази строга интерна правила према којима се мора избећи прикупљање података о америчким грађанима. Уколико се то и догоди - подаци се морају избрисати”

         НАКОН нових оптужби због прислушкивања грађана САД-а, шеф америћке обавештајне агенције НСА говорио је о начину рада, али је признао и грешке. Претходно су медији пренели да је агенција прекршила и америчке законе.

         Била је то прилично искрена изјава за једног шефа обавештајне службе. Председник америчке Националне агенције за безбедност (НСА) Џон ДеЛонг, познат по држању дистанце према јавности, звучао је помало скрушено током телефонске конференције организоване за америчке новинаре.

         „Не постоји свесно кршење америчких закона”, моји сарадници не раде свој посао „са злом намером” нити покушавају да „свесно заобиђу” законе САД, рекао је ДеЛонг.

         „Нико у НСА не сматра да је добро правити грешке”, додао је на крају.

         „У НСА су на снази строга интерна правила према којима се мора избећи прикупљање података о америчким грађанима. Уколико се то и догоди, подаци се морају избрисати”, тврди председник те агенције.

         ДеЛонг каже да његови сарадници просечно испитају 20 милиона података о америчким грађанима - и то месечно.

         Интервју шефа агенције НСА уследио је након чланка у листу Washington Post. Угледни лист је пренео да НСА годинама прислушкује и америчке грађане и институције своје земље. Такве активности су забрањене што законима, што посебним уредбама америчког председника. Упркос томе, НСА је на хиљаде пута прекршила одредбе о заштити података или је деловала изван оквира који су јој одређени законима.

         Аутори чланка су се позвали на материјал који су добили од одбеглог сарадника агенције, Едварда Сноудена, који је недавно у Русији добио азил.

         Бела кућа је чланак у Washington Post-u узела као повод да подсети на најављену иницијативу председника Барака Обаме за више транспарентности и контроле рада обавештајних агенција. Обамин циљ остаје „постизање равнотеже између заштите националне безбедности и заштите приватне сфере грађана”.

         С обзиром на открића која се тичу шпијунских активности САД-а и Велике Британије, немачка канцеларка Ангела Меркел затражила је нову иницијативу ЕУ на ИТ плану.

         Европљани морају да на информатичком плану постану независнији од САД-а и Кине, упозорила је Меркел.

         „Уколико се и убудуће подаци преко интернета буду ширили користећи искључиво америчке или кинеске производе, онда ће бити све теже одговорити на захтеве европских закона о заштити података”, сматра канцеларка.

 

         (Deutsche Welle)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари