Лидери ЕУ: Мора се обезбедити битно и трајно смањење илегалних улазака из Турске у ЕУ

„СТАЛНИ И НЕСМАЊЕНИ ПРОТОК НЕЛЕГАЛНИХ МИГРАНАТА

ПРЕКО З. БАЛКАНА ЗА ВЕЛИКУ ЗАБРИНУТОСТ“

  • „Нужно је“, ставили су они до знања, „да се вратимо на ситуацију у којој све чланице шенгенског простора у потпуности примењују Шенгенске граничне одредбе и одбијају улазак преко спољних граница с трећим земљама оним лицима која не испуњавају услове за улазак, или која нису поднела захтев за азил, иако су за то имала прилику“

        ЛИДЕРИ Европске уније су данас у Бриселу „поставили циљ да се брзо заустави прилив имиграната“", заштите спољне границе и очува целовитост шенгенског простора и нагласили да „стални и несмањени проток нелегалних миграната преко Западног Балкана и даље изазива велику забринутост“.

        Шефови држава или влада ЕУ су у закључцима заседања подвукли да таква ситуација с имигрантима на Западном Балкану „захтева усаглашено деловање да би се прекинуо приступ у таласима и неусклађене мере дуж тог пута“.

        Лидери ЕУ су подвукли да се „мора водити рачуна о хуманитарним последицама по чланице ЕУ које су тиме погођене и пазити на могуће друге путеве (прилива имиграната) тако да се одмах и усаглашено делује“.

        Такође су захтевали да се хитно спречи долазак нелегалних имиграната у Европу и предочили да је у том циљу „од првенствене важности да се брзо спроведе Акциони план ЕУ-Турска“, будући да је „још увек велики талас имиграната који у Грчку долазе из Турске“.

        „Морамо обезбедити битно и трајно смањење илегалних улазака из Турске у ЕУ, што тражи одлучујуће напоре на турској страни да се зајамчи делотворна примена Акционог плана“, ставили су до знања вођи ЕУ, која је Турској одобрила три милијарде евра за решавање имигрантске кризе и збрињавање сиријских избеглица на турског територији.

        Лидери европске двадесетосморице су навели да „хуманитарна ситуација с имигрантима на Западном Балкану тражи хитно деловање уз коришћење свих расположивих средстава ЕУ и земаља чланица“.

        Они су наложили Европској комисији да предузме кораке да се ставе на снагу капацитети ЕУ како би се пружила хуманитарна помоћ, у сарадњи с Високим комесаријатом УН за избеглице, тако да се помогне земљама које примају велики број избеглица и миграната.

        Шефови држава или влада ЕУ су предочили да је „важно да се, кроз договор и усаглашено, поново успостави нормално функционисање шенгенског простора, уз помоћ оним чланицама ЕУ које су с тим у вези сучељене с тешким околностима“.

        „Нужно је“, ставили су они до знања, „да се вратимо на ситуацију у којој све чланице шенгенског простора у потпуности примењују Шенгенске граничне одредбе и одбијају улазак преко спољних граница с трећим земљама оним лицима која не испуњавају услове за улазак, или која нису поднела захтев за азил, иако су за то имала прилику“.

        Вође ЕУ су додали да се при томе „морају имати на уму специфичности поморских граница и примена плана ЕУ-Турска“, чиме су јасно предочили да се Грчкој мора помоћи да уз формирање европске обалске страже и пет контролних пунктова на граници према Турској успе да превазиђе озбиљне замерке Европске комисије да досад власти у Атини нису много учиниле да зауставе масовни и неконтролисани прелазак имиграната у Европу.

        У закључцима самита ЕУ се то изричито и каже и подвлачи да се мора обезбедити „постепено побољшање пописа, утврђивања идентитета, узимања отисака прстију и безбедносне провере путних исправа лица и путника“, с тим да то на контролним пунктовима буде „стопостотно обезбеђено“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари