Кина критиковала Американце због гомилања бродова и војника у Пацифику

ПЕКИНГ НЕЗАДОВОЉАН И ШТО САД У СВОЈЕ ВОЈНЕ ПЛАНОВЕ УВЛАЧЕ ЈАПАН, ЈУЖНУ КОРЕЈУ, ФИЛИПИНЕ И ВИЈЕТНАМ

  • Кина у копненим снагама има око 850.000 војника у 18 комбинованих корпуса и додатне комбиноване операционалне бригаде, а у морнарици 235.000 официра и војника и има три флоте - Беихаи, Догхаи и Нанхаи. Ваздушне војне снаге сада броје око 398.000 људи и ваздушну команду у свакој од седам војних ваздушних области
  • Кинеске снаге за стратешко одвраћање чине и нуклеарне и конвенционалне ракетне јединице које су опремљене балистичким ракетама „Донг Фенг“ и крстарећим ракетам „Чанг Џиан“

         КИНЕСКА војска критиковала је Сједињене Државе због дестабилизације азијско-пацифичког региона слањем додатних снага у ту област и јачањем савеза са својим регионалним партнерима. 

         Портпарол Министарства одбране Јанг Јуџун рекао је на конференцији за штампу да су такви кораци супротни регионалним политичким усмерењима и да штете миру и стабилности. Јанг је рекао да земље које су у то укључене треба уместо таквог деловања да се усредсреде на јачање поверења међу регионалним актерима.

         Кинеска војска је стално критиковала то што је Вашингтон послао додатне бродове и људство у Азију а истовремено настојао да ојача сарадњу са партнерима са којима има уговоре, укључујући Јапан, Јужну Кореју и Филипине, а и друге земље попут Вијетнама.

         САД врше ову прерасподелу у тренутку када се повлаче његове снаге из Авганистана. Пекинг то види као покушај да се ограничи кинески дипломатски, војни и економски успон.

         Кина је објавила Белу књигу о националној одбрани у којој се наводи њен концепт безбедности и употреба оружаних снага у миру. Ово је осми документ ове врсте од 1998. године.

         У њему се наводи да се Кина залаже за нови безбедносни концепт узајамног поверења, узајамне користи, једнакости и координације, у коме се залаже за свеобухватну безбедност, наводи агенција Синхуа.

         „Кина никад неће тражити хегемонију нити ће се понашати на хегемонистички начин, нити ће учествовати у војном ширењу“, наводи се у документу. Такође се каже да ће Кина изградити јаку националну одбрану и моћне оружане снаге које су у складу са кинеским међународним положајем и које испуњавају потребе њене безбедности и развојних интереса.

         Указује се да се Кина и даље суочава са многим и компликованим безбједносним претњама и изазовима.

         „Пред Кином је тежак задатак да очува своје национално уједињење, територијални интегритет и развојне интересе“, пише у Белој књизи.

         Кинеска војска ће се користити да очува границу, за обалску, територијалну и ваздушну безбедност. У истом документу се наглашава да ће спремно одговорити и спречити сваку провокативну акцију која угрожва кинески суверенитет, безбедност и територијални интегритет.

         У документу се први пут наводе бројеви активних снага у разним родовима кинеске Народне ослободилачке војске. Кина сада има у својим копненим снагама око 850.000 војника у 18 комбинованих корпуса и додатне комбиноване операционалне бригаде.

         Кинеска морнарица има 235.000 официра и војника и има три флоте - Беихаи, Догхаи и Нанхаи. Ваздушне војне снаге сада броје око 398.000 официра и људства и ваздушну команду у свакој од седам војних ваздушних области.

         Друга артиљеријска снага Кинеске народне ослободилачке војске - кључна снага за стратешко одвраћање - састоји се од нуклеарних и конвенционалних ракетних снага и операционалних јединица за подршку.

         Опремљена је серијом „Донг Фенг“ балистичких ракета и „Чанг Џиан“ крстарећих ракета. Она такође има војне базе, базе за обуку и специјализоване јединице за подршку као и академије и институције за истраживање, пише у документу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари