Кијев законом о доминацији украјинског језика провоцира отцепљење још којег „Донбаса“

ИАКО ЈЕ ЈОШ У ПРОЦЕДУРИ - У РУСИЈИ ЗВОНЕ НА УЗБУНУ ДА СЕ РАДИ

О ПОКУШАЈУ „ЈЕЗИЧКОГ ГЕНОЦИДА“

Ово „Један језик! Једна нација! Једна Украјина!”, кореспондира, наравно „сасвим случајно” , са оним чувеним Ein Volk, ein Reich, ein Führer” - тј. Један народ, један рајх, један вођа

  • Студирање на универзитетима биће искључиво на украјинском језику (дозвољено је само излагање једног или неколико наставних предмета на „једном од званичних језика Европске уније“). Све културне манифестације одржаваће се искључиво на „државном језику“
  • Новинска издања на другим језицима не могу да буду већа од тиража на украјинском језику. А у сфери услуга коришћење јединог званичног језика биће такође обавезно
  • Директор Кијевског центра за политичка истраживања и конфликтологију Михаил ПОГРЕБИНСКИ: „Ако парламент изгласа овај закон, он ће да сасече грану на којој сам седи и све ово ће се завршити тако што ће се осим ДНР и ЛНР појавити и друге „народне републике“. Такви потези немају перспективу“
  • Руски језик су за регионални у 2012. прогласили: Одески регионални и градски савет, Харјковски, Херсонски, Николајевски, Запорошки, Севастопољски, Дњепропетровски и Лугански градски савети, Краснолучки градски савет (Луганска област), Запорошки, Доњецки, Херсонски, Николајевски и Дњепропетровски регионални савети

        УКРАЈИНА је пред доношењем закона о посебном статусу украјинског језика јер има велике шансе да прође у Врховној ради (парламенту).

        Творевина је „ултрарадикала и полуписмене публике“, укључујући и Блок Петра Порошенка, а у Москви га већ називају „лингвистичким геноцидом“. Тако га оцењује и Франц Клинцевич, први заменик шефа комитета Савета Федерације (горњи дом руског парламента) за одбрану и безбедност.

        Ко сноси одговорност за овај нацрт закона? Шта чека руски језик у Украјини ако он буде усвојен?    

        „Геноцидни закон“ су припремила 33 посланика из неколико посланичких клубова, између осталог и из Блока Петра Порошенка.

        У њему се предлаже да украјински језик буде обавезан у свим сферама државног и јавног живота, као и у медијима. Документ предвиђа тоталну украјинизацију јер ће са њима „мова“ бити „по морање“ у органима власти као и у сфери образовања.

        И студирање на универзитетима биће организовано искључиво на украјинском језику (дозвољено је само излагање једног или неколико наставних предмета на „једном од званичних језика Европске уније“).

        Све културне манифестације одржаваће се искључиво на „државном језику“.

        Позоришне представе на другим језицима мораће да прате титлови на украјинском језику, новинска издања на другим језицима не могу да буду већа од тиража на украјинском језику.

„Украјински језик - једини државни (службени) језик”

        У сфери услуга коришћење јединственог званичног језика биће такође обавезно.

        „Руски језик према нацрту закона потпуно се искључује из свих нивоа јавног живота. Нацрт закона, конкретно, предвиђа да на телевизији и радију уопште не буде руског језика, а у штампи не може да премашује 10%, - објашњава директор Кијевског центра за политичка истраживања и конфликтологију Михаил Погребински.

        - Ако парламент изгласа овај закон, он ће да сасече грану на којој сам седи и све ово ће се завршити тако што ће се осим ДНР и ЛНР појавити и друге „народне републике“. Такви потези немају перспективу“.

        Нови законски предлог за покушаје „увођења у Украјини званичне вишејезичности“ предлаже кривичну одговорности и изједначавање таквих поступака са угрожавањем државног уређења Украјине.

        „Националистичко бунило - је лош саветник. Усвајање овог нацрта закона - директан је пут ка дефинитивном губитку Донбаса, где претежно живи рускојезично становништво“, - наглашава сенатор Клицевич. Подсећам да је - према подацима за 2005. годину - у Доњецкој области руски језик у комуникацији користило 93% становништва, а у Луганској области - 89%.

        Украјински политиколог Руслан Бортник такође сматра да ако законодавство у вези језика буде пооштрено, то може да изазове дестабилизацију земље.

        А Погребински додатно истиче: „Посланици користе тренутак. Свако противљење таквим стварима владајућа коалиција ће схватати као „заштиту агресора... Аутори закона игноришу чињеницу да отприлике 50% становника Украјине даје предност коришћењу руског језика“.

        Тренутно у Украјини важи закон „О основама државне језичке политике“ који је усвојен још за време Виктора Јануковича. Захваљујући том закону, руски језик сачувао је статус регионалног тамо где га матерњим сматра најмање 10% становништва (полазећи од овог критеријума, руски језик би могао да добије такав статус у 13 од 24 области Украјине).

        Одлуку о признавању руског језика као регионалног у 2012. години донели су: Одески регионални и градски савет, Харјковски, Херсонски, Николајевски, Запорошки, Севастопољски, Дњепропетровски и Лугански градски савети, Краснолучки градски савет (Луганска област), Запорошки, Доњецки, Херсонски, Николајевски и Дњепропетровски регионални савети.

        Ако посматрамо регионе које потпуно контролише кијевска власт, у Дњепропетровској области руски језик користи 72% становништва, у Запорошкој - 81%, а у Одеској - 85%. У октобру 2016. године су петиције становника Дњепропетровска и Ужгорода о додељивању руском језику регионалног статуса скупиле потребан број гласова, након чега ће петиције морати да размотре локалне власти. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари