Кери позвао земље ЕУ да са Сједињеним Државама направе фронт према Русији

ОСУДИО „ОДЛУКУ РУСИЈЕ ДА СВОЈЕ ИНТЕРЕСЕ ПОВЕЖЕ СА СИРИЈСКИМ ПРЕДСЕДНИКОМ БАШАРОМ АСАДОМ“

Џон Кери

  • У говору који је одржао у Немачком Маршаловом фонду у Бриселу рекао и ово: „Позивам Европу на јачање односа са Сједињеним Државама у условима постојања нових изазова у све сложенијем свету. Јединство Европе и трансатлантско партнерство данас су основа светске безбедности, а то ће и остати. Пре 70 година смо створили институције које су довеле и Европу и САД до незабележеног економског раста“
  • Додатно је нагласио: „После одлуке о иступању Велике Британије из ЕУ - западном свету је потребно више Европе, више Велике Британије. Потребни су интензивнији односи између њих и Сједињених Држава. То треба да буде основа владавине права, демократије и мира у целом свету. Ми смо дужни да одржавамо своје јединство и ми ћемо да одржавати“
  • Као ехо Керијевих речи, стигла је изјава шефа немачке дипломатије, Франка-Валтера Штајнмајера, да ће се високи представници дипломатија САД, Немачке, Велике Британије, Француске и Италије окупити у Берлину и „размотрити ситуацију у Сирији“
  • У овом контексту, сигурно није случајно што је телеканал Fox News - позвавши се на своје изворе у америчком војном врху - објавио да је Русија пребацила у Сирију модернизоване ракетне системе С-300 - С-300ВМ (SA-23 Gladiator, по терминологији NATO)
  • Директор америчког Института за изучавање поморског потенцијала Русије Мајкл ПЕТЕРСЕН: Посебну пажњу треба обратити на подморнице класе „Јасењ“, фрегату „Адмирал Горшков“ и крстарећих ракета „Циркон“ и „Калибар“. Подморнице класе „Јасењ“ су веома моћне и опасне и није нам баш јасно због решавања којих задатака су направљене. Хиперсонична ракета „Циркон“ и крстарећи „Калибри“ су моћна оружја у која су уграђена изванредна технолошка достигнућа

        АМЕРИЧКИ државни секретар оптужио је Русију и Сирију да су „одустале од дипломатије ради достизања својих циљева војним путем“.

        САД - нагласио је притом Џон Кери - осуђују одлуку Русије да своје интересе „повеже са председником Сирије Башаром Асадом“.

        Ово је била његова реакција на претходну оцену Министарства иностраних послова РФ: да Сједињене Државе или нису у стању да реализују оно што је кери био договорио са Сергејом Лавровом или - никада нису ни намеравале да сиријску опозицију која је под њиховом контролом одвајају од терористичке Џебхат ан-Нусра.

        Кери је у доброј мери због затезања односа са Русијом - у говору који је одржао у Немачком Маршаловом фонду у Бриселу - прво нагласио да су САД и ЕУ, захваљујући својој тесној сарадњи, победиле комунизам, разориле Берлински зид, помогле својим пријатељима у Азији и Африци и утростручили број демократских земаља у свету током протеклих 25 година. Одмах потом је проговорио о ономе што Американце тренутно највише „жуља“

        „Позивам Европу на јачање односа са Сједињеним Државама у условима постојања нових изазова у све сложенијем свету. Јединство Европе и трансатлантско партнерстов данас су основа светске безбедности, а то ће и остати. Пре 70 година смо створили институције које су довеле и Европу и САД до незабележеног економског раста“.

        Посебно је указао: „После одлуке о иступању Велике Британије из ЕУ - западном свету је потребно више Европе, више Велике Британије. Потребни су и интензивнији односи између њих и Сједињених Држава. То треба да буде основа владавине права, демократије и мира у целом свету“.

        Додао је: „Ми смо дужни да одржавамо своје јединство и ми ћемо да одржавати“.

        Кери је на овај начин - индиректно и у помало закамуфлираној форми - позвао земље Европске уније да стану у амерички фронт према Русији. Време ће врло брзо показати: да ли и - против Русије.

        Сам Кери је тактички изјавио да NATO није усмерен на обуздавање Русије и конфронтацију са њом. За оне који су спремни да поверују да су Американци и NATO Србију, Ирак и Авганистан прикључили демократским земљама, изговорио је и ово:

        „NATO је одбрамбена алијанса, а САД желе сарадњу са Русијом у решавању међународних проблема. Међутим, NATO нема намеру да оставља своје позиције и зато наша подршка Украјини остаје неопозива. Русија то треба да зна“.

        Као ехо Керијевих речи, стигла је изјава шефа немачке дипломатије, Франка-Валтера Штајнмајера, да ће се високи представници дипломатија САД, Немачке, Велике Британије, Француске и Италије окупити у Берлину и „размотрити ситуацију у Сирији“.

        У овом контексту, сигурно није случајно што је телеканал Fox News - позвавши се на своје изворе у америчком војном врху - објавио да је Русија пребацила у Сирију модернизоване ракетне системе С-300 - С-300ВМ (SA-23 Gladiator, по терминологији NATO). И притом указао да су ти зенитни ракетни системи у стању да обарају и авионе и крстареће ракете којима располажу САД.

        Исти телеканал тврди да су С-300ВМ „у деловима“ стигли у сиријску луку Тартус.

        Иначе, амерички војни експерт Мајкл Петерсен оценио је да Американци - кад је Сирија у питању - треба највише да зазиру од руских подморница класе „Јасењ“, фрегате „Адмирал Горшков“ и крстарећих ракета „Циркон“ и „Калибар“.

        Петерсен је директор америчког Института за изучавање поморског потенцијала Русије, а основан је - пре месец дана и функционисаће при Војно-поморском колеџу у Њупорту.

        Он је поводом свега посебно упозорио: „Руске подморнице класе „Јасењ“ су веома моћне и опасне и није нам баш јасно због решавања којих задатака су направљене“.

        Прва руска подморница из те серије је „Северодвинск“, а њени главни задаци су - лова на туђе подморнице и бродове и уништавање циљева на копну крстарећим ракетама.

        Петерсен је о њима рекао: „Хиперсонична ракета ,Циркон’ и крстарећи ,Калибри’ су моћна оружја у која су уграђена изванредна технолошка достигнућа. Зато и фрегата ,Амирал Горшков’ располаже веома великим могућностима“.

        Русија има намеру да сагради још десет таквих фрегата.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари