Камерону у Бриселу предочено да Лондон неће имати никакве повластице при изласку из ЕУ

„ХОР” ОД 27 ЛИДЕРА ЗЕМАЉА ЧЛАНИЦА ЕУ СЛОЖНО ПОРУЧИО БРИТАНЦИМА И ЊИХОВОМ ПРЕМИЈЕРУ

  • Чланице ЕУ које траже да Камерон одмах покрене члан 50. Лисабонског уговора о раздруживању, предводе Француска и Белгија, које нарочито желе да избегну да се отезањем преговора с Лондоном и нарочито ситуацијом да Британци могу бирати шта им се свиђа, а шта не у Унији, дају “муницију” и другим снагама у ЕУ које би да разлабаве устројство или чак напусте Унију

         НЕЋЕ бити никаквих повластица Великој Британији у поступку изласка из Европске уније који после Брегзита треба одмах покренути, а у будућим, најпре темељито испреговараним односима, Лондон може склопити споразум о повратку у јединствено тржиште Уније само ако пристане и на слободно кретање грађана, а не само робе, услуга и капитала.

         То су практично сви вођи 27 чланица ЕУ ставили до знања британском премијеру у оставци Дејвиду Камерону вечерас првог дана састанка на врху, рекли су европски дипломатски извори на самиту у Бриселу.

         Тиме су вођи ЕУ, како је наведено, садашњој и будућој британској влади предочили да не могу рачунати само на повластице и “ЕУ à ла царте, већ морају пристати и на слободно кретање држављана чланица ЕУ, што су присталице изласка Британије из ЕУ наводили као један од главних разлога за разлаз с Унијом.

         То је уочи самита наговестила и немачка канцеларка Ангела Меркел, иако је она, за разлику од већине других вођа ЕУ, рекла да се британским властима мора дати нешто времена да покрену поступак на темељу члана 50. темељног акта ЕУ, Лисабонског уговора, којим је утврђен механизам изласка неке земље из Уније.

         И висока представница ЕУ Федерика Могерини је у програмској поруци, сажимајући бесумње ставове огромне већине чланица Уније, подвукла да сад британске власти морају уважити на референдуму изражену вољу већине британских грађана и то “претворити у стварност” без оклевања.

         “Никаквог раздобља неизвесности не сме бити… нема напола чланица ЕУ и власти Велике Британије имају одговорност и према осталим грађанима Уније којих је 440 милиона”, подвукла је Федерика Могерини, напоменувши да ЕУ убудуће може преговорима склопити и тесне везе на пољима спољне политике и безбедности.

         А да су ствари крајње озбиљне не само за британско острво, јер је фунта изгубила прилично на вредности, већ и за целу Унију која је сад решена да учврсти своје редове, а нарочито економију и финансије еврозоне, упозорио је и председник Европске централне банке Марио Драги, који је обелоданио да ће и еврозона због Брегзита имати пад бруто домаћег производа између 0,3 и 0,5 одсто у идуће три године.

         Чланице ЕУ које траже да Камерон одмах покрене члан 50. Лисабонског уговора о раздруживању, предводе Француска и Белгија, које нарочито желе да избегну да се отезањем преговора с Лондоном и нарочито ситуацијом да Британци могу бирати шта им се свиђа, а шта не у Унији, дају “муницију” и другим снагама у ЕУ које би да разлабаве устројство или чак напусте Унију.

         Висока представница ЕУ Могерини ће сутра вођима ЕУ, другог дана самита на којем неће учествовати Камерон, представити нову Глобалну стратегију ЕУ, нарочито са становишта безбедности и спољне политике.

         А у круговима ЕУ је кружила и иницијатива шефова дипломатија Немачке и Француске Франк-Валтера Штајнмајера и Жан-Марка Ероа, који траже да се и јачањем одбрамбене структуре ЕУ оснажи деловање Уније на међународној позорници и посебно у битки против тероризма, што је велика брига свих европских грађана.

         Штајнмајер и Еро наглашавају да се и друге велике главобоље Европљана, попут имигрантске кризе, морају лечити снажном заштитом спољних граница и солидарном расподелом пристиглих избеглица.

         Министри две најснажније европске државе кажу да се и из заједничких европских благајни мора подстаћи привредни раст, запошљавање, установити Европски монетарни фонд и ојачати еврозона, укључујући постављање премијера економске “владе” еврозоне.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари