Камерон објавио да је за Британију издејствовао „специјални статус унутар ЕУ”

ТУСК И ЈУНКЕР ПОТВРДИЛИ ДА ЈЕ „НАГОДБА ПАЛА” И ДА СЕ ДО ЊЕ ДОШЛО - ЈЕДНОГЛАСНО

  • Sky News из Брисела јавио да су остале земље ЕУ пристале да Лондон у наредних седам година не дозвољава мигрантима приступу свом социјалном систему. Камерон је у преговорима инсистирао да ЕУ буде мултивалутна унија и да британски парламент, односно – парламенти земаља чланица, добију добију већа овлашћења и поводом одлука које се доносе у Бриселу
  • Британски референдум о ЕУ може бити одржан у јуну. Камеронов министар правде - Мајкл Гоув – објавио је да ће се залагати за излазак земље из састава Европске уније

         ПРЕДСЕДНИК Европског савета Доналд Туск потврдио је ноћас да су се Велика Британија и стале земље чланице ЕУ договориле о новим условима чланства Лондона у Унији.

         Према његовим речима: једногласно. Тако је бар написао на свом твитер-налогу.

         Убрзо се огласио и председник Европске комисије Жан-Клод Јункер, оценивши: „Исплатили су се месеци тешког рада са председником Европског савета и са Европарламентом. Ово је праведно за Велику Британију, ово је праведно и за 27 земаља чланица ЕУ”.

         Како је јавио Sky News из Брисела, остале земље ЕУ су пристале да Лондон у наредних седам година не дозвољава мигрантима приступу свом социјалном систему.

         Сам Камерон је објавио да је за своју земљу издејствовао „специјални статус унутар ЕУ”.

         Он је у преговорима са Туском инсистирао да ЕУ буде мултивалутна унија и да британски парламент, односно – парламенти земаља чланица, добију добију већа овлашћења и поводом одлука које се доносе у Бриселу.

         Камеронова влада је тражила да тај режим важи – 13 година.

         Нагодба ће ступити на снагу ако се Британци на референдуму изјасне за останак своје земље у ЕУ.

         Британски премијер Дејвид Керон досад је наглашавао да ће – уколико до нагодбе са Бриселом дође – агитовати да његова земља на референдуму гласа за останак у ЕУ.

         Ноћас је најавио да ће представити нове предлоге за јачање суверенитета своје земље. Истовремено је нагласио: "Британски бизнис је заинтересован да остане део тржишта ЕУ, али није за то да решава проблеме проблематичних држава-чланица Уније".

         Међутим, сви изгледи да са британским референдумом неће све ићи глатко.

         Министар правде у Камероновој влади – Мајкл Гоув – објавио је да ће се залагати за излазак Велике Британије из састава Европске уније.        

         Камерон је својим министрима дозволио да поводом чланства земље у ЕУ заузму позицију по сопственом нахођењу.

         Сасвим је могуће да ће „судбоносни референдум” бити одржан већ у јуну.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари