Јацењук у пакет санкција укључио и забрану транспорта руског гаса преко Украјине

ПРЕДЛОЖИО УВОЂЕЊЕ САНКЦИЈА ПРОТИВ 172 ДРЖАВЉАНИНА РУСИЈЕ

И ЈОШ НЕКИХ ЗЕМАЉА И 65 КОМПАНИЈА

Арсениј Јацењук

  • Председник владе кијевске хунте рекао: „Наш пакет санкција предвиђа 26 различитих забрана и ограничења. Поред осталог: замрзавање актива, забрану привредних активности на територији Украјине и забрану куповине украјинске државне својине. Потпуно смо свесни цене коју ће Украјина за ово платити. Али, ми смо спремни да је платимо за своју независност“
  • ФАКТИ: Коначну одлуку формално треба да донесе украјински Савет за националну безбедност и одбрану. А суштински: Вашингтон, Брисел, Берлин и Лондон. Врло брзо ће се показати: да ли се Запад одлучио за тотални економски рат са Русијом или ће своје кијевске „псе“ ипак везати краћим ланцем

         ВЛАДА кијевске хунте - у чије име мисле и одлучују Стејт департнет, CIА и Пентагон - саопштила је да је Савету за националну безбедности и одбрану упутила предлог за увођење санкција против 172 држављанина Русије и још неких земаља и 65 компанија, углавном руских.

         Хунтин председник владе Арсениј Јацењук, који је заједно са Петром Порошенком главни амерички човек у Кијеву, нагласио је:                 

          „Наш пакет санкција предвиђа 26 различитих забрана и ограничења. Поред осталог: замрзавање актива , забрану привредних активности на територији Украјине и забрану куповине украјинске државне својине. Потпуно смо свесни цене коју ће Украјина за ово платити. Али, ми смо спремни да је платимо за своју независност“.

         Највећи одјек у свету имаће, међутим, Јацењуково саопштење да је у предлог санкција упућен поменутом Савету укључено и обустављање сваког руског транзита преко територије Украјине. Према његовим речима: и авио-прелета и транспорта гаса у Европу.

         Јацењук је подвукао да је Украјина одлучила да „стави тачку на своју зависност од руског гаса“.

         Гласом у којем није било чврстине, објавио је: „Ово је тешка одлука, али у нас није напросто било другог излаза. Уздамо се у помоћ међународних финансијских института, пре свега Светске банке“.

         У случају реалне забране транспорта нафте и гаса преко Украјине, најпогођеније би биле велике руске компаније „Трансњефт“ и „Газпром“.

         Њихови званичници данас нису хтели да коментаришу намере Јацењукове владе.

         Одлуку - на предлог Јацењукове владе - треба да донесе украјински Савет за националну безбедност и одбрану. Ако буде имао петље. Боље речено:  ако за то добије зелено светло из Вашингтона, Берлина, Брисела и Лондона.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари