И газда Фејсбука у кампањи доказивања да је Трамп победио само због „мешања Русије“

ЗАКЕРБЕРГ ПРЕДАО КОНГРЕСУ САД ИЗВЕШТАЈ О „ЛАЖНИМ АКАУНТИМА КОЈЕ ЈЕ МОГЛА КОРИСТИТИ РУСИЈА“

Марк Закерберг

  • А пре само неки дан је лист Foreign Policy објавио да је Закерберг испрва искључивао могућност да је руско мешање преко Фејсбука, ако га је уопште било, могло утицати на изборе у САД. И да никакве иоле „опипљиве“ трагове „руског утицаја“ његови сарадници нису открили
  • Газда Фејсбука је суштински капитулирао првих дана септембра. Тада је његова компанија објавила да су неименовани „руски представници“ током протекле две године преко лажних акаунта наручивали политичку рекламу да би утицали на исход прошлогодишњих избора у САД
  • Московски експерт за анализу социјалних мрежа Игор АШМАНОВ: Марк Закерберг фактички говори да сматра су Руси куповали политичку рекламу преко Фејсбука. Па шта, ако је и било тако? Конгрес САД већ годинама званично финансира утицање на политичку ситуацију у Русији. Чак и да је Русија заиста финансирала неку кампању преко Фејсбука - то би било исто оно што одавно раде Американци у Русији. Само много јефтиније. Али, они ни то не могу да докажу!“

        БОС Фејсбука Марк Закерберг изјавио је да је у својој социјалној мрежи открио „трагове подривања (америчке) демократије“ преко лажних акаунта које је „могла користити Русија“ за утицање на изборе у САД у корист Доналда Трампа.

        Закерберг је истовремено навео да је „одговарајуће податке“, који наводно потврђују његову тврдњу, предао Конгресу САД.

        У центру ове ујдурме је покушај да се Москви припише да је преко лажних акаунта на Фејсбуку пласирала политичке рекламе које су Трампу помогле да победи Хилари Клинтон.

        А пре само неки дан је лист Foreign Policy објавио да је Закерберг испрва искључивао могућност да је руско мешање преко Фејсбука, ако га је уопште било, могло утицати на изборе у САД. И да никакве иоле „опипљиве“ трагове „руског утицаја“ његови сарадници нису открили.

        То није спречило људе попут сенатора Марка Ворнера да врше притисак на Закерберга да се „удуби у проблем“ и да „копа дубље“. Резултати је извештај предат Конгресу САД.

        Поводом свега овога су чак и неки амерички експерти почели да постављају питање: има ли Фејсбук право да Конгресу САД изручује податке о својим корисницима, па чак и о „лажним руским акаунтима“?

        Међу њима је и потпредседник Центра за демократију и технологије Крис Калабрезе. Он је Foreign Policy рекао је Фејсбук обавезан да штити све податке својих корисника и да га сада они - због Закерберговог потеза - могу тужити суду.

        Шта год даље било, Закерберг је већ постао „учесник борбе против руске пропаганде“.

        Газда Фејсбука је суштински капитулирао првих дана септембра. Тада је његова компанија објавила да су неименовани „руски представници“ током протекле две године преко лажних акаунта наручивали политичку рекламу да би утицали на исход прошлогодишњих избора у САД.

        Московски експерт за аналзу социјалних мрежа Игор Ашманов указао је да све америчке социјалне мреже већ 15 година - без било каквих судских одлука - електронској шпијунажи САД предају све податке који их занимају.

        Многи у свету су, уосталом, од самог почетка уверени да је и сам Фејсбук творевина америчких тајних служби и да је у њега нарочито много улагала CIA.

        Ашманов тврди да је апсурдно све што Закерберг говори о „руском утицају“ преко његовог сервиса:

        „Он фактички говори: Сматрам да су Руси куповали политичку рекламу преко Фејсбука. Па шта, ако је и било тако? Па , Конгрес САД годинама званично финансира утицање на политичку ситуацију у Русији. Чак и да је Русија заиста финансирала неку кампању преко Фејсбука - то би било исто оно што одавно раде Американци у Русији. Само много јефтиније. Али, они ни то не могу да докажу!“

        Ашманов свему додаје: „Сви који се региструју на америчким социјалним мрежама морају знати да ће њихови подаци сигурно прослеђени америчким тајним службама. Неки, међутим, резонују у стилу: па и да дају моје податке - ја сам обичан студент. Американци функционишу сасвим друкчије. Они скупљају све о свима. Предобро знају да обичан студент кроз 15 година може постати заменик министра и да о њему треба имати припремљено нешто компромитујуће. Захваљујући томе, сада имају на удици све функционере Европске уније. Нису они утаман против њих прикупљали све што може да их компромитује!“

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари